Уловът на изчезваща риба – единствен шанс за добри доходи

БНР Новини
Никополски рибари с глава на моруна, хваната в годините преди забраната
Снимка: Любомира Константинова

Това предаване е посветено на рибарския живот и на (не)възможността да се изхранваш чрез улов на риба. Ще разберете как понякога липсата на възможности те принуждава да престъпваш закона. Ще чуете разкази на рибари за намаляващата риба, за бракониерството, за улова на изчезващи риби.

Най-уважаваният никополски рибар, Сечкин, обобщава ситуацията така: „Няма поминък. Па и риба няма. Как да изкараш? Даваш 20 лева за бензин за вечерта, а се връщаш с риба за 5 лева. И те гонят като диверсант и като ти направят един акт, за какво да ходят момчетата. Ако те хванат с такава риба, забранена, като тази, моруна, те са забранени отдавна, от 2-3 години, глобата е страшна, могат да те вкарат и в затвора. Глобата е 2-3-4 хиляди лева. Ако не те хванат, можеш да изкараш някой лев. Ако успееш да продадеш хайвера, и то в Германия, можеш да изкараш и за глобата.”

Стефан от рибарското селище Чумурлука в Свищов разказва: „В последните години, може би преди 15 години, едни момчета хванаха есетрова риба от около 400 килограма, дълга около 3-4 метра, само на снимка съм я виждал. Тези риби ги има все още, но намаляват. Ако хванеш една такава голяма риба, тя има вътре 20-30 килограма хайвер по 500 евро килограма. Другата риба е по 2-3 лева килограма. Колко риба трябва да хванеш за деня и как да я хванеш, като вадиш празни мрежи?”

Предпочел анонимност оряховски рибар се хвали: „Аз и сега намирам есетри, само че това няма да го записвате, защото е забранено. Тя изобщо е забранена за улов, а има много от нея. Някой е казал, че е на изчезване и те се водят по акъла на такива, дето не знаят коя риба къде да я търсят. Сега искат да ми конфискуват лодката, водя дело, ама няма да я дам, ако трябва ще се бия.”

Иван Кожухаров, директор на регионалното подразделение на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури в Плевен: „За нашата област въпросът с бракониерите е решен. Имаше опити в началото, но това бяха пришълци, не местни хора.”

А Стоян Михов е проектният ръководител за България на проекта „Съвместни действия за повишаване на осведомеността относно свръхексплоатацията на дунавските есетри в Румъния и България”. Той разказва: „Есетрите са много лесни за улавяне, много предвидими, защото са големи и се движат в определен лесно прогнозируем период. За рибарите е лесно да ги уловят, но в момента от най-масовия вид в Дунав са се превърнали в най-редкия.Есетрите са тук още откакто Черно море е било много по-голямо. Няма ги никъде другаде. Изчезнат ли от Дунав, изчезват от Земята.”

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Господната трапеза

• Заедно с ставрофорен иконом Стефан Стефанов председател на русенския храм „Св. Николай Чудотворец“ ще разговаряме както за Господната трапеза, така и за призванието на свещенослужителя. Кой е поканен на тази трапеза и кой приема или отказва. • На книжния пазар вече е новото издание на емблематичен сборник с християнски есета „Ортодоксия“ от..

публикувано на 17.12.18 в 07:50

Доброто пътува с Ретротрамвая

Доброто е там, където сте вие! Наближава Коледа! В неделя, на 16 декември от 9 до 12 часа сутрешните предавания на програма „Христо Ботев“ – „Нашият ден“ и „Семейно радио“ – Ви канят да бъдем заедно в… софийския Ретротрамвай. В името на една кауза: да бъдем съпричастни към най-самотните на празника! Вземете със себе си една коледна играчка или..

обновено на 14.12.18 в 17:22
Анелия Торошанова в студиото на

Радиото променя човешки съдби

Ролята на обществената медия и на предаването за разрешаването на частни казуси. Това е темата на предаването днес. Или как предаването „Законът и Темида“ променя човешки съдби. Ще чуете слушатели, на които сме помагали през годината-Венцислав Александров, Тодор Църев, Юлия Старчева, Павлина Илиева, адвокат Даниела Никифорова. Чуйте повече в звуковия..

публикувано на 14.12.18 в 17:07

Добрите истории

Общото между тези три романа - „Анатомия на един скандал“ от Сара Вон,  „Тишина“ от Розамънд Лъптън и   „Никой не знае часа“ от Рене Фройнд, е това, че и трите книги са майсторски написани. „Те са много различни, но в същото време ги обединява една много добре разказана история. И смятаме, че добрите истории, които ви изпращат хората, може би..

публикувано на 14.12.18 в 16:08

Полезен, смешен, забавен и прекрасен пътеводител

„Майко Мила!” – първият сайт в България, създаден за да помага на майките, прекрачи от интернет пространството в света на книгите. Елисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова издадоха пътеводителя „Стигнахме ли вече?“ „Въпросът, къде ще водим децата този уикенд? и Къде ще ходим тази ваканция? - вълнува всички родители“, каза за „Нашият ден“..

публикувано на 14.12.18 в 12:35

Доброто ни прави повече хора

Здравейте, казвам се Ангел Ангелов. Благодаря Ви за чудесния начин, по който оправдавате съществуването на радиото като социално значима и информативна медия. За инициативата #ДобротоТамКъдетоСтеВие изпращам кратка история от първо лице: Съпругата ми и дъщеря ми отидоха за прежда, за да се учат да плетат коледни подаръци. Аз останах в..

публикувано на 14.12.18 в 12:14

Изтече ли времето на #Metoo?

Остана ли #Metoo движение само на холивудските актриси? Издъхва ли от собствените си противоречия и къде се намира България? Отговори на тези въпроси търсят в студиото на „Нашият ден“ Геновева Тишева, председател на Български център за джендър изследвания и Катя Кръстанова , психолог от Асоциация "Анимус". "Движението тръгна от овластени жени с..

публикувано на 14.12.18 в 11:49