Така в някои от големите столици на Стария континент наричат Европейската нощ на музеите. Тя се провежда по повод 18 май, обявен през 1978 г. за Международен ден на музеите. Хубаво нещо е човек да обикаля културните обекти, особено в компанията на любими хора. Но всяко удоволствие струва пари. За цялото семейство сумата вече е сериозен разход. През 1997 г. в Берлин опитват идея: безплатна музейна нощ. Французите я харесват, след тях – цяла Европа.
За удобство на посетителите обикновено се избира най-близката до 18 май събота, през 2014 г. е на 17 май. У нас вратите се отварят от вечерта поне до полунощ, а в много страни - чак до сутринта на следващия ден. Всяка година в Нощта на красивите безсъници се включват все повече селища и културни обекти. Дори се появява нещо като благородна конкуренция: кой ще привлече и ще задържи при себе си повече гости? Трескаво се подготвят изненади, концерти, игри за малки и големи. Европейската нощ се превръща в идеален модел как всъщност трябва да изглежда артистичното и научно пространство през по-голямата част на годината.
Музейна тишина. Хората нямали време за такива неща. Нищо подобно! Навсякъде е интересно, приятно, познавателно и забавно. Полезен съвет: подгответе си предварително информация и удобни обувки. Начертайте си предпочитан маршрут. Пожелаваме ви приятни среднощни часове!
За много страни на Европа майските посоки са решени в тематични цветове: кехлибарената Рига, Санкт Петербург в черно, червено и бяло… Бяло-червен е и гербът на Флоренция, с изящно стилизирана перуника. Тя цъфти по това време. Във Флоренция от цял свят пристигат почитатели на цветето, за да вдъхнат от нежния му аромат и да се потопят във феерията от багри по време на Фестивала на перуниката..
И у нас палитрата е очарователна: Варна в морско синьо, край тихия бял Дунав нижат гердана на красавицата Калиопа… С пъстроцветни мозайки ни очаква Античната вила Армира, едно от чудесата на България. В Белозем провеждат Фестивал на белия щъркел…
В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..
Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..
В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..
Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..
Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..
Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура. Според учени разпределянето на времето,..
Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..