Дали в него все още живее принцеса Арабела? Продължава ли да крои пъклени планове наоколо лошият Румборак? – С героите на чешките игрални и анимационни филми израснаха поне няколко поколения у нас. Накрая винаги побеждаваше доброто: и в историите под шипковия храст, и във времето за „Лека нощ, деца!”, когато един пеещ будичек, т.е. будилник, даваше прекрасни, ненатрапчиви уроци на малчуганите колко важно нещо е да бъдеш точен в живота!
В света на възрастните, първите медици от болница на края на града също бяха от чешки телевизионен сериал. Чешките туристи идваха у нас на море през лятото и носеха един особен повей на „западния” социализъм.
Да посетиш Златна Прага беше нещо хубаво. Хубаво е и сега: Карловият мост остава със славата на най-стария каменен мост в Европа. Набелязвате си да видите непременно манастира Страхов, с великолепната панорама към града, Храдчани и Пражкия замък: с най-големия дворцов комплекс на Европа и с шедьовъра на готиката – катедралата „Св. Вит”. Не пропускате Златната алея – нали носи името си, заради многото алхимици, златари… Колко изкусителен е блясъкът на златото през Средновековието! Хм, дали само тогава?!...
И все пак, кой е най-приказният замък на Чехия? Ходили ли сте в Телч? През януари 2007 година замъкът на града стана победител в конкурса „Най-приказният замък на Чехия!” А самият Телч, уви, почти не се предлага за екскурзии от туроператорите. Нищо, че е град-музей, първият чешки обект, включен в Световното културно наследство на ЮНЕСКО! За първи път името на селището се споменава официално през 1333 г., когато собственик на неговия замък става маркграф Карел, по-късно чешки крал и немски император под името Карл IV! Каква история само, сякаш извадена от старинна, пожълтяла книга с приказки… която, обаче, е самата истина!
Телч не е единственият чешки обект в списъка на ЮНЕСКО. Легенди и мистерии има и около другото селище, обявено за част от Световното културно наследство – Кутна Хора! И то остава встрани от вниманието на туроператорите, макар да се намира едва на 60 км от Прага. Разположено е върху някогашните сребърни мини, довели до първата в Европа „сребърна треска”. Край шахтите постепенно се появяват сергии за всякакви стоки, места за нощувка, заведения, банки… Според старите хроники, през ХIII век рудниците осигуряват една трета от всичкото сребро, добивано на континента!
Къде още да идем в Чехия, ако планираме там част от летния си отдих? Едно „подгряващо” въведение ни предлага Чешкият център у нас, с богата палитра от преживявания в областта на литературата, киното, изобразителното изкуство, фестивалите.
Може би също толкова непозната за чешките летовници остава и нашата страна? – Вярно е, че гостите от Чехия продължават да обичат българските плажове и море, но… град, като Приморско, който през ваканцията по традиция се превръща в „чешка” колония от туристи, крие и непознати прелести!
Предлагаме ви да чуете повече за пресечните точки на българо-чешките маршрути, за които разказват Катерина Хуртаева, директор на Чешкия център – София, и Силвия Дерибеева, както и Димитър Германов, кмет на община Приморско.
В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..
Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..
В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..
Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..
Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..
Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура. Според учени разпределянето на времето,..
Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..