В края на миналата работна седмица "Стандард енд Пуърс" понижи с една степен дългосрочния кредитен рейтинг на България до ниво "ВВВ-" от ниво "ВВВ". По този начин кредитният рейтинг на нашата страна вече се намира само на една степен над зоната на високорисков рейтинг, известна като територия "боклук".
Агенцията мотира това свое решение с нарастващата нестабилност на политическата обстановка в България, представляваща риск за необходимите реформи, които трябва да бъдат проведени. Според "Стандард енд Пуърс" отсъствието на съществен прогрес в реформите ще ограничи българския икономически растеж и ще запаси високо нивото на безработица.
Очакваме политическият пейзаж да остане критичен през следващите месеци и вероятно няма да бъде благоприятен за провеждането на политически непопулярни реформи в страната, посочи кредитната агенция.
В същото време обаче агенцията ревизира до "стабилни" от "негативни" перспективите пред новия, по-нисък кредитен рейтинг на България, цитирайки ниските нива на публичен (държавен) дълг.
Решението на "Стандард енд Пуърс" да понижи дългосрочния кредитен рейтинг на нашата страна вероятно ще доведе до повишение на цената (до по-високи лихви) на дълга, който се очаква да бъде емитиран от българските власти под формата на нови еврооблигации за 1,5 млрд. евро до края на годината. Целта на очакваната нова емисия еврооблигации е да се финансира бюджетния дефицит за 2014-а година (който през първите пет месеца на годината достигна 865 млн. лева - три пъти по-голям, отколкото за същия период на миналата година) и да се рефинансира предстоящ на 15-и януари 2015-а година падеж на български глобални дългови книжа за 1,1 млрд. долара.
Понастоящем и кредитната агенция "Фич" държи "ВВВ-" кредитен рейтинг за България, докато българският рейтинг на агенция "Мудис" е на ниво от "Ваа2".
И трите водещи агенции обаче определят като "стабилни" перспективите преди настоящия български кредитен рейтинг.
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..
През септември потребителското доверие във Великобритания продължава да се възстановява за втори пореден месец от дъното, достигнато през юли като първа реакция на Brexit и в началото на есента успя да се върне обратно към нивото от преди британския референдум, на който беше гласувано за напускане на ЕС, показва последно проучване на компанията..
Икономическото доверие в Европейския съюз отскочи през септември много рязко от неговото близо двугодишно дъно, регистрирано през август, като в същото време данните на ЕК за България отчитат повишение на икономическото доверие до най-високо ниво от октомври 2008 година, когато стартира световната финансова и икономическа криза. Индексът,..
Общият показател на бизнес климата в България остава през септември на равнището си от август и недалеч от близо 8-годишния връх на показателя, достигнат през юни, показват резултати от последно проучване на Националния статистически институт (НСИ). Подобрение на стопанската конюнктура е регистрирано в промишлеността, строителството и в..
Премиерът на Италия Матео Ренци заяви, че изпитва респект към решението на британците да гласуват за напускане на ЕС и че Brexit ще бъде "много труден процес", но подчерта, че всяко едно споразумение не би трябвало да даде на Великобритания по-преференциален статут спрямо този на останалите държави, извън Съюза. Би било невъзможно да се..
В края на юли 2016 година брутният външен дълг на България е в размер на 34,8915 млрд. евро (76,7% от прогнозния БВП), като се повиши с 803,1 млн. евро (с 2,4%) спрямо края на предходната година, когато дългът беше в размер на 34,0885 млрд. евро (77,2% от БВП) и нарасна спрямо година по-рано със 180,4 млн. евро (с 0,5% спрямо юли 2015-а година),..