Регулаторните органи на Европейския съюз (ЕС) са започнали съдебни процедури срещу 24 държави–членки на Съюза, включително срещу Германия и България, за неизпълнение на задължението за прилагане на Закона за енергийната ефективност, съобщи Европейската комисия (ЕК), цитирана от агенция Ройтерс.
Пестенето на енергия е един от най-важните приоритетите на ЕС, тъй като конфликтът с Русия (най-големият газов и нефтен доставчик за Европейския съюз) относно кризата в Украйна увеличи загрижеността относно сигурността на енергийните доставки.
Говорителката на Комисията Марлене Холцнер заяви пред репортери, че ЕК стартира автоматично наказателна процедура спрямо Германия, тъй в страната не е в сила законодателство на ЕС за спестяване на енергия.
Холцнер назова конкретно само Германия, но в същото време ЕК обяви, че общо 24 от 28-те страни в ЕС са пропуснали крайния срок (5-и юни) за пълно преобразуване на директивата на Европейския съюз за енергийна ефективност в националното законодателство на всяка една държава.
Директивата за енергийната ефективност беше одобрена като закон през 2012-а година, за да подсили съществуващата цел за намаляване на потреблението на енергия с 20 процента до 2020-а година.
Според Европейската комисия само пет държави–членки са променили местното законодателство, за да изпълнят Директивата за енергийна ефективност, а именно: Кипър, Дания, Италия, Малта и Швеция.
На останалите 24 страни–членки са били изпратени официални предупредителни писма от Комисията и разполагат с два месеца за отговор, че са направени законови промени в тази посока.
След този срок държавите–членки, които не се съобразят с наложената от ЕК директива, ще бъдат изправени пред опасността от тежки ежедневни глоби, докато не успеят да приложат европейското законодателство, посочва агенция Ройтерс.
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..
През септември потребителското доверие във Великобритания продължава да се възстановява за втори пореден месец от дъното, достигнато през юли като първа реакция на Brexit и в началото на есента успя да се върне обратно към нивото от преди британския референдум, на който беше гласувано за напускане на ЕС, показва последно проучване на компанията..
Икономическото доверие в Европейския съюз отскочи през септември много рязко от неговото близо двугодишно дъно, регистрирано през август, като в същото време данните на ЕК за България отчитат повишение на икономическото доверие до най-високо ниво от октомври 2008 година, когато стартира световната финансова и икономическа криза. Индексът,..
Общият показател на бизнес климата в България остава през септември на равнището си от август и недалеч от близо 8-годишния връх на показателя, достигнат през юни, показват резултати от последно проучване на Националния статистически институт (НСИ). Подобрение на стопанската конюнктура е регистрирано в промишлеността, строителството и в..
Премиерът на Италия Матео Ренци заяви, че изпитва респект към решението на британците да гласуват за напускане на ЕС и че Brexit ще бъде "много труден процес", но подчерта, че всяко едно споразумение не би трябвало да даде на Великобритания по-преференциален статут спрямо този на останалите държави, извън Съюза. Би било невъзможно да се..
В края на юли 2016 година брутният външен дълг на България е в размер на 34,8915 млрд. евро (76,7% от прогнозния БВП), като се повиши с 803,1 млн. евро (с 2,4%) спрямо края на предходната година, когато дългът беше в размер на 34,0885 млрд. евро (77,2% от БВП) и нарасна спрямо година по-рано със 180,4 млн. евро (с 0,5% спрямо юли 2015-а година),..