8 май 1254 година – на този ден испанският крал крал Алфонсо X подписва Хартата на Университета в Саламанка, създаден по негова заповед. Днес това е един от четирите най-стари университети в Европа, заедно с университетите в Оксфорд, Париж и Болоня и също като тях води началото от местно църковно училище, но е първият получил титлата Университет (с папска була от 1255 г.). Мнозина от преподавателите били монаси, а сред студентите са личности като Мигел де Сервантес и Христофор Колумб.
Сегашната сграда на Университета е построена през XV в. и се смята за шедьовър на уникалния за Испания архитектурен стил „платереско” – декорация на сгради като бижута. Централната фасада е разделена на три хоризонтални части. Най-долната е посветена на Католическите крале, през чието управление е издигната сградата, (те са изобразени в кръгъл медальон в средата), втората – на император Карлос V, а третата – на Рая. Цялото пространство около тях е украсено с многобройни малки фигурки на растения, животни и фантастични същества. Най-известна от тях е жабата, стъпила върху един от трите черепа, образуващи капитела на голямата дясна колона на първата част. През Средновековието и Ренесанса жабата се е смятала за символ на сладострастието, което убива човека (затова е и стъпила върху череп – символ на смъртта). Цялото изображение е трябвало да предупреждава студентите да посвещават времето си на учене, а не на забавления. И до сега се вярва, че ако някой студент не успее да види жабата, няма да завърши следването си. С времето тя станала толкова известна, че се превърнала в символ на град Саламанка.
Стълбището на университета е украсено с релефи, изобразяващи характерните за Испания борби с бикове, а във вътрешния двор е изграден параклис с приказен мраморен олтар от 18 век. В Старата университетска библиотека се съхраняват над 50 000 стари ценни книги и ценни ръкописи с миниатюри.
Още за Саламанка, както и за красивия холандски град Маастрихт, ще научите от поредния епизод на поредицата „История на изкуството за деца“.
Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..
В най-новата си книга любимата детска писателка Юлия Спиридонова-Юлка представя съвременна коледна приказка - весела и познавателна, една пакостлива, забавна и сърдечна история, в която се случват чудеса. Кога да бъде издадена „Боби и тайните агенти на Дядо Коледа“ (ИК„Кръгозор“) и кога да бъде предложена на малките читатели (и слушатели),..
В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..
Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..
И тази седмица провокирахме малките ни събеседници в "Радиолексикон". Говорихме с тях за всякакви космически щуротиии нови изобретения, с които са стигнем до звездите. Научихме с какво се хранят хората в КОСМОСА и как си готвят храната. Разбрахме също, че професията космонавт е една от най-мечтаните. Вече дори и полицаите не са толкова важни..
Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..
Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..