В община Струмяни Международният фолклорен фестивал „Малешево пее и танцува” отново събира изпълнители от близо и далеч. Багри, музика, усмивки, домакини и гости придават неповторим колорит на района. Малкото Микрево, което е в центъра на проявите, по време на фестивала нараства тройно! На сцената се редуват облечените в пъстроцветни носии групи за автентичен фолклор! Ще ги срещнете също и по улиците на Микрево, както и на разходка до близките села. Разстоянията са малки. Атракциите – много. Има и нови маршрути на културния туризъм. Особено в Илинденци! Артистичното селище се сдоби със славата на Световен Мраморен град. Там поредната приятна изненада е дело на пернишките миньори и на скулптора Иван Русев: каменна река от морени живописно „извира” от глъбините на 60 милиона години, в съчетание със скални подземия и ниши. Представяте ли си колко впечатляващи могат да бъдат тези пространства, като място и за изкуство...
Другият маршрут ще ви отведе до Музея на Струмяни, открит буквално в навечерието на фестивала. Експозицията е посветена на първите земеделци от 5 700 г. пр. Хр. Изложбата съдържа много артефакти, представени в 9 витрини и 4 постера. Находките са резултат от 10-годишно археологическо проучване върху терена на раннонеолитното селище Илинденци, Масовец.
Искате още примамки? – Ако не сте виждали как се играе ляво хоро, на фестивала ще имате възможност и да погледате, пък и да се уловите редом до танцовата група от село Никудин. Сега ви оставям със сладкодумната Снежана Стоименова.
В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..
Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..
В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..
Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..
Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..
Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура. Според учени разпределянето на времето,..
Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..