Къде е скрита магичната сила на малката устна хармоника? На някои хора мелодията дори няма да им направи впечатление. Ще отминат равнодушно, имат си свои грижи. Други може да поспрат за кратко, за да се порадват на мелодията…
Когато чува вълшебния звук, едно петгодишно момиченце замира очаровано. За него няма по-голямо чудо. Желанието му е да докосне невероятния инструмент…
Какви са последиците, когато това се случва наистина? Ще ни разкаже Ваня Монева, продуцент в БНР и диригент на хор „Космически гласове”. Всичко в живота й започва от звука на хармониката…Преминава през музикалното училище, консерваторията…През срещите с музиканти, като проф. Васил Арнаудов и много, много други творци…Те ще я орисат да търси магичното в обикновените неща. С деликатна упоритост тя ще следва пътя си, докато стигне до създаването на хор „Космически гласове”.
Въпреки вече нейния личен натрупан опит, човешкият глас продължава да я вълнува. Странен е този звуков „апарат”. Намира се между сърцето и главата. Скрит е, но ни дава божествената привилегия да общуваме с думи и с музика. Отключва емоции. Може да ни „пренесе” на разстояния, да разказва истории за древната ни родова памет. През 2014 г. хор „Космически гласове” става носител на престижното отличие „Кристална лира”.
Хористите на „Космически гласове” могат да пеят всичко, защото в основата на тяхната същност е българският фолклор. С неговите шедьоври са обиколили света. Записвали са филмова музика, изпълнявали са църковни творби… Къде и какви традиционни празници са посрещали по време на своите концерти?
В предаването ще ви разкажем за любопитни обичаи, свързани с Деня на Св. Йосиф, Празник на бащата.
Ще отделим време за тематични маршрути и ритуали, в чест на Св. Стефан. Ще разберем, каква трапеза се подрежда.
Без какво празникът няма да е истински в Свищов? Тайната най-добре знаят именниците, като Стефан Проданов.
Стефан означава венец, венценосец. Той символично „затваря” кръга от ритуали за Старата година. В различни точки на земята името звучи като Естебан, Степан, дори Теппо в Скандинавска Европа.
Празници, похапване, съвети да се придържаме към Средиземноморската диета…Толкова много се говори за нея, а къде точно всъщност възниква? Присъединете се към нашето радиопътешествие, за да преживеем заедно неповторими мигове.
26 декември
В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..
Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..
В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..
Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..
Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..
Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура. Според учени разпределянето на времето,..
Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..