Екипът на „Семейно радио“ реши да отпразнува своята петгодишнина в Стара Загора – градът на липите, поетите, правите улици и младостта. Оказа се, че всеки от нас по различен начин е свързан с този край и още нещо – 5-годишнината ни щастливо съвпадна с празниците Трифон Зарезан и Св. Валентин. Затова съвсем естествено „Семейно радио“ на 14 февруари започна в 6 часа сутринта със зарязване на лозя в с. Ракитница. После продължи в студиото на Радио Стара Загора, където любезните ни домакини ни обгрижиха с внимание и професионализъм.
В „За здравето“ ни гостува най-младият доцент на Тракийския университет д-р Юлиян Ананиев, водещ на предаването „Хипократ“ в Радио Стара Загора и доц. Йовчо Йовчев – директор на болницата „Проф. д-р Стоян Киркович“ в града.
В „Ала бреве“ си припомнихме за първата вокална група „Траяна“, научихме последни новини от фестивала Сан Ремо с включване на Здравко Петров от Италия, насладихме се на песни за любовта и виното.
Водещите на „Моето семейство“ Веселина Даковска и Калина Станева ни разведоха из парка „Аязмото“, регионалния исторически музей, в „Семейна рецепта“ научихме за местната подправка самардала, а в рубриката „От другата страна“ психоложката доц. д-р Росица Георгиева ни припомни някои от темите, разисквани през изминалите пет години. Но най – голям слушателски интерес предизвика гостуващото ни артистично семейство на Снежана Дескова – прима балерина, художествен ръководител на балетната школа при читалище „Родина“ и Васил Станишев – оперен певец в операта в Стара Загора. Двамата вече 50 години са заедно на сцената и в живота и продължават да излъчват любов и мъдрост.
И съвсем естествено в края на предаването „Вкусът на истината“ гостува в местна винарна. Оказва се,че лозята на тази винарна са в село Ракитница, откъдето започна „Семейно радио“ в 6 часа сутринта. С това празникът на „Семейно радио“ завърши с надеждата следващата година екипът му да гостува отново на колеги в друг край на България.
В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..
Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..
В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..
Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..
Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..
Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура. Според учени разпределянето на времето,..
Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..