„Искри” се организира за 32 път от екипа на детските предавания. Това е най-старият и авторитетен конкурс у нас за деца до 16-годишна възраст. Всяка година през него преминават творби на над 300 деца, не само от България, а и на българчета, живеещи извън пределите на страната (Молдова, Украйна, Бесарабия, Западните покрайнини, Германия, Австрия, САЩ).
Конкурсът не фиксира определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Допускат се всички възможни жанрове, в които творят децата - от стиховете, приказките и гатанките до новели, повести, пътеписи и пиеси.
Журито е петчленно - за конкурса са работили автори като Дафина Попова, Димитър Гулев, Иван Цанев, Атанас Цанков, Иван Голев, Виктор Самуилов, Николай Милчев.
„Искри” не е училище за писатели и поети - това е клуб на пишещите, на мислещите, на задаващите въпроси. Той дава възможност на участниците в него да намерят съмишленици, да обменят идеи, да създават общи проекти.
По наградени стихове на деца са създавани песни от талантливи наши композитори: Борис Карадимчев, Хайгашод Агасян, Христо Йоцов и те прозвучават за първи път в ефира на БНР.
Всяка година в средата на месец юни наградените деца са наши гости. В директно предаване по програма „Христо Ботев” даваме възможност и на слушателите да опознаят по-добре наградените деца, а творбите им да получат своята премиера в национален ефир. Те звучат в изпълнение на известни наши актьори, пред публика, събрана във Второ студио на БНР. В литературните „спектакли” се включват и музиканти, които импровизират в студиото.
Всеки от участниците в „Искри“ може да участва най-много с три творби.
Те трябва да бъдат изпратени, заедно с пълните им данни и телефони за връзка най-късно до 30 април 2015 година
по пощата на адрес:
Българско национално радио
София 1040, бул. „Драган Цанков” № 4 - за конкурса „Искри”
или на имейл iskri@bnr.bg
Повече информация можете да получите на телефони 8668897 и 9336555, с код за София 02.
Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..
В най-новата си книга любимата детска писателка Юлия Спиридонова-Юлка представя съвременна коледна приказка - весела и познавателна, една пакостлива, забавна и сърдечна история, в която се случват чудеса. Кога да бъде издадена „Боби и тайните агенти на Дядо Коледа“ (ИК„Кръгозор“) и кога да бъде предложена на малките читатели (и слушатели),..
В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..
Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..
И тази седмица провокирахме малките ни събеседници в "Радиолексикон". Говорихме с тях за всякакви космически щуротиии нови изобретения, с които са стигнем до звездите. Научихме с какво се хранят хората в КОСМОСА и как си готвят храната. Разбрахме също, че професията космонавт е една от най-мечтаните. Вече дори и полицаите не са толкова важни..
Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..
Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..