По Алеята на безвремието, която води до Терасата на вечността

БНР Новини
Курортът Позитано
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Къде се намират тези чудни места? – В градините, приемани за „вечен образец за красота и грация”. Имат си име – "Градините на Чимброне", при едноименната "Вила Чимброне", самата тя определяна от познавачите за най-божествената гледна точка на Италия. Туристът, стигнал дотам, има шанса да преживее най-невероятната панорама към цялото Амалфийско крайбрежие.
Амалфи е само част от изумителните емоции, които ще ви връхлетят, ще завладеят ума и сърцето. Завинаги. Ивицата суша „виси” нереално над също толкова нереално сините води на Тиренско море. Старинни катедрали, достолепни дворци, паркове с библейско спокойствие и зеленина, като недокоснати от човешки ръка. И все пак – подредени с вещина, обаяние и финес. Крайбрежието на Амалфи е включено в списъка за Световно културно наследство на ЮНЕСКО.
Като перли на капризна красавица, древни градчета протягат снага по изопнатите хълмове и между скалните зъбери. Броите на ум до колко могат да достигнат по вертикала отрупаните с цветя, сякаш една върху друга, тераси. Десетки? Стотици? – Невъзможна задача. От тях се носят опияняващи ухания – лимони, жасмин, бугенвилии, обички, орлови нокти... Промъкват се абсурдно между полъха на морски бриз и виещи се лозници...
Бая Домиция, Равело, Казерта, Пестум, Позитано, остров Капри,... дори не онзи Неапол, за който пътеводителите разказват като клише... Доверете се на Емилия Владимирова, която ви предлага един мини-наръчник за малко познати неща в Италия, които заслужава да откриете за себе си.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Премиера на „Дафнис и Хлое”, Париж 1912 г., декор - Леон Бакст.

Митологични образи: Дафнис и Хлое

В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..

публикувано на 03.02.22 в 07:50

Морският жаргон

Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..

публикувано на 21.08.20 в 14:16

Петър Делян като историческа фигура и романов герой

В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..

публикувано на 20.08.20 в 09:05
Ритуални танци от преди последното заледяване на Централна Европа – праисторически запис в пещерата „Марура“

Премълчаната история на магичните знаци от българската непреходност

Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..

обновено на 30.07.20 в 09:57
Картина от Стоян Венев

За тънкио намек и дебелио край

Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..

публикувано на 07.07.20 в 18:03

По-добре късно, отколкото… рано

Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура.  Според учени разпределянето на времето,..

публикувано на 01.07.20 в 09:42

Генерал Владимир Заимов – трагичната участ на един български военен командир

Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..

публикувано на 25.06.20 в 10:07