Книга за съкровищата по българските земи разпалва детското въображение

БНР Новини

На 3 април у нас се появи ново издание – „Невероятните истории на съкровищата на България”. То не е научно, адресирано е към детската публика и, както можете да се досетите, е илюстрирано с красиви рисунки. Книжката излиза дни преди откриването на голямата изложба в Лувъра „Епопеята на тракийските царе: Археологически открития в България”.

Намирането на съкровища понякога е случайно, забавно, а и тъжно. Такава например е историята на 13-те златни предмета с общо тегло над 12 кг, открити край село Вълчитрън в Северна България през 1924 година. Ето как започва тя в книжката: Имало едно време едно прасе, което в продължение на една година се хранило от масивна златна купа на 3600 години... Прасчо обаче свършил добра работа, защото, докато се хранел, я излъскал от едната страна и станало ясно, че съдът е златен. Но няколко предмета от съкровището пострадали – части от тях били изрязани, за да бъдат продавани на парче – например за златни зъбни коронки. И все пак, Вълчитрънското съкровище и днес блести с великолепието си, нещо повече – то няма аналог в света.

Снимка
Всяко дете би било любопитно да научи тази история
– разказва за Радио България художничката Станка Желева, дъщеря на покойния български президент Жельо Желев и председателка на фондация Еasyart. Авторки на текста и илюстрациите са тя, Надя Тодорова и Анелия Пашова. В книгата са представени историите на някои от съкровищата, гостуващи в Париж, а луксозно нейно издание на френски език ще бъде разпространявано в Лувъра. Моите деца например бяха толкова развълнувани и след всяка история за съкровища искаха непременно да ги видят в интернет, това провокира у тях интерес и огромно вълнение, че в България има толкова интересни неща в музеите – отбелязва Станка Желева.

В книгата са разказани историите на 20 съкровища и паметници на културата. Сред тях са Казанлъшката тракийска гробница, вписана в листата на ЮНЕСКО. Варненският халколитен некропол с най-старото обработено злато в света, съкровищата от Панагюрище, Рогозен, Хотница, Летница, Синеморец и т.н. Какви проекти досега има фондация Easyart с деца?

СнимкаНие работим от четири години. Започнахме с проекта „Изкуство за малките в музеите”
– разказва Станка Желева. – И той продължава всяка събота с безплатни ателиета за деца по рисуване в Националната художествена галерия, понякога и в Софийската градска галерия в зависимост от изложбата, която се показва. Входът е безплатен, имаме студенти, които помагат на децата да рисуват. Даваме им пособия безплатно. Правим и един от най-големите културно-образователни детски фестивали в България.Той започна в София, после гостувахме в Благоевград, Русе, Стара Загора, Бургас, Враца. И се надяваме да стигнем до все повече деца в цяла България. Интересът е огромен. Имаме и програма, която се нарича „История на изкуството в училище”. В нея студенти от Художествената академия влизат в третите класове и разказват световната история на изкуството в осем урока. Имаме и лятно училище в музеите с техни специалисти. Така децата имат възможност да опознаят софийските музеи. Наш музей на колела пък обикаля цяла България и на място децата могат сами да се запознаят с историята на изкуството, с най-интересните произведения. Цялата ни дейност е свързана с образователни и културни програми. Смятаме, че културата и изкуството най-много помагат за емоционалното и креативното израстване и развитие на децата.

Илюстрациите са от книгата „Невероятните истории на съкровищата на България”



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коледна приказка в Детското.БНР

Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..

публикувано на 15.12.18 в 09:05
Юлия Спиридонова-Юлка с новата коледна книжка

Юлия Спиридонова-Юлка: Малките читатели са добри деца и агентите на Дядо Коледа знаят това

В най-новата си книга любимата детска писателка Юлия Спиридонова-Юлка представя съвременна коледна приказка - весела и познавателна, една пакостлива, забавна и сърдечна история, в която се случват чудеса. Кога да бъде издадена „Боби и тайните агенти на Дядо Коледа“ (ИК„Кръгозор“) и кога да бъде предложена на малките читатели (и слушатели),..

публикувано на 12.12.18 в 10:43
Весела Фламбурари

Коледните приказки на Весела Фламбурари

В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..

публикувано на 08.12.18 в 10:50
Янг Лин, герой от романа „Водният предел“

Храбрите крадци

Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..

публикувано на 05.12.18 в 09:15

Космонавт - една от най-мечтаните професии

И тази седмица провокирахме малките ни събеседници в "Радиолексикон". Говорихме с тях за всякакви космически щуротиии нови изобретения, с които са стигнем до звездите. Научихме с какво се хранят хората в КОСМОСА и как си готвят храната. Разбрахме също, че професията космонавт е една от най-мечтаните. Вече дори и полицаите не са толкова важни..

обновено на 03.12.18 в 10:55

Приказки и истории от любими автори

Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..

публикувано на 02.12.18 в 08:30
Вокална група „Радиодеца” в Първо студио на БНР.

Музика и съвременно изкуство в Детското.БНР

Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..

публикувано на 30.11.18 в 08:20