11-а нощ на музеите

| обновено на 18.05.15 в 10:23 БНР Новини
Д-р Ангел Динев, директор на Регионалния исторически музей - Стара Загора, в студиото на предаването.
Снимка: Божидар Любенов
Юбилейното десето издание на Европейска нощ на музеите, организирано през 2014 г., успя за пореден път да предизвика интереса на различна по възраст и интереси публика. И тази събота, на 16 май, за 11 път много музеи от цялата страна отвориха вратите си за хилядите посетители. Всяка година все повече и повече музейни врати се отварят в тази романтична нощ, а това е един подходящ подарък за любителите на музеите, които пък с всяка отминала година също стават все повече. И отново всеки посетител имаше възможност безплатно да се разходи из залите на избраните от него музеи, които до късно вечерта посрещаха с усмивка всички желаещи да разгледат колекциите. И не само това. Както всеки път на публиката се предлагаха разнообразни и многобройни прояви - концерти, спектакли и други забавления. Към този оригинален празник и ние, българите, вече имаме своя важен и запомнящ се принос - изложбата „Епопея на тракийските царе” - открита преди месец в музея Лувър в Париж.
„Следи във времето” - изложба на Симеон Панайотов, Музей на религиите, РИМ Стара Загора. Снимка: Живко Симитев
За надеждите, срещите с публиката и оригиналните идеи в тази 11-та по ред Нощ на музеите, разговаряхме с нашия гост в предаването - д-р Ангел Динев, директор на Регионалния исторически музей - Стара Загора. Той е автор на повече от 25 научни и научно-популярни публикации. Също и на интересни монографии, свързани със събития и хора от региона на град Стара Загора. Като „Видни старозагорци, командвали Българската армия през Балканските войни (1912-1913 г.)”, „Последният войн на Царя и Отечеството в Стара Загора. Генерал-майор Никола Грозданов – живот, дейност и трагична съдба (1894-1976 г.)”, и „Старозагорският регион във военноотбранителната политика и във войните на България (1878-1945 г.)”, „История на 12-и пехотен Балкански полк (1885-1945 г.)”... От 2014 г. е директор на Регионалния исторически музей - Стара Загора.
„Интерактивен барок” на Марианжела Анастасова. Снимка: Божидар Любенов
Музеят посрещна тази 11-а Европейска нощ на музеите с две интересни събития. На 12 май беше открита изложбата „Съкровищата на българските ханове” - копие на средновековното българско съкровище от Над Сент Миклош. Скъпоценните предмети са намерени от двама български градинари - братята Христо и Кирил Накови преди 210 години край банатското село Над Сент Миклош (тогава в границите на Австрийската империя, днес - в Румъния). По-късно те подаряват златните съдове на австрийския император Йосиф II. Днес оригиналното съкровище се съхранява в Музея за история на изкуството във Виена и е анотирано като българско съкровище от Над Сент Миклош. Изложбата е организирана съвместно с Националния исторически музей и община Стара Загора.
СнимкаДругата интересна изложба е представена в Музея на религиите – един от най-интересните филиали на РИМ - Стара Загора. Тя е на двама съвременни български художници - „Интерактивен барок” на Марианжела Анастасова и „Следи във времето” на Симеон Панайотов. Партньор за тази изложба е фондация за култура „199”.

По повод на Международния ден на музеите, който  отбелязваме всяка година на 18 май, нашият екип поздравява хората, които са посветили своята професионална реализация на музейното дело, на популяризирането и опазването на културното наследство. Пожелаваме на всички тях много успехи, а на публиката на българските музеи - много интересни изложби.

Нощ на музеите, Музей на религиите, РИМ Стара Загора. Снимка: Атанас Жеков



16 май


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В търсене на доброто

Три въздействащи фоторазказа за благотворителността и доброволчеството представя столичната галерия „Синтезис“ до 15 декември 2018 г. Изложбата показва фотопроектите на Добрин Кашавелов, Борислав Трошев и Тихомира Методиева, отличени през 2018 г. в конкурса „Благотворителността през обектива“. В поредица от фотоси под названието „Виж това или..

обновено на 23.07.19 в 15:34

Денис Бучел: Фотографията трябва да докосне сърцето на зрителя

Денис Бучел е фоторепортер, социален фотограф и преподавател, чиято нова изложба Mirror се открива днес в галерия „13-то стъпало“ в Бургас. Той е роден в Кишинев, но живее и работи в България, носител е на много награди, между които „Снимка на годината“ и „БГ прес фото“. Денис Бучел казва, че обича хората и е склонен да чака дълго момента, в който те..

обновено на 16.07.19 в 15:11
Жюстин Томс (вляво) и Вася Атанасова

Българската Уикипедия на 15 години

На 6 декември 2003 година у нас се ражда българската Уикипедия - най-голямата онлайн енциклопедия в света. Към днешна дата в нея има близо 250 000 статии, а около 150 активни редактори работят единствено на доброволни начала. В световен план Уикипедия е петият по популярност сайт, който създава съдържание на повече от 300 езици, включително..

обновено на 09.07.19 в 14:45
Доходно здание на Застрахователна компания „Балкан“, днес Младежки театър. Архитекти: Станчо Белковски и Иван Данчов,
1940 г.

Архитектурният модернизъм

Ако се разходите из София или някой от по-големите градове в страната с Васил Макаринов и Теодор Караколев сигурно ще останете изненадани от сградите, които ще ви покажат и покрай които навярно сте минавали стотици пъти, но не сте им обръщали внимание. Надали сте се вглеждали в извитите витрини на постройка в посока НДК в София или в скритата..

обновено на 03.07.19 в 14:35

Тренировка по импровизация

Вторият международен фестивал на импровизационния театър вече приключва, но това не пречи на неговите организатори и създатели от трупа „ШиЗи Про“ да импровизират на живо в студиото на „Време и половина“. Със Златин Цветков, Милко Йовчев и Яна Огнянова говорим за това как се тренира импровизация, каква свобода дава тя, до какви истини достига и дори..

обновено на 02.07.19 в 14:41
Любо Киров и Таня Димова в студиото на програма „Христо Ботев“

За музиката „Както преди“ с Любо Киров

Младежки ентусиазъм и желание да споделиш частица от себе си с онези, които мислят, чувстват и избират като теб. Между четири стени заедно с тези истински и неподправени компоненти се случва музиката в новия албум на Любо Киров „Както преди“. Именно за изборите, които правим, и за начините, по които стигаме до истината, си говорихме с Любо в нашето „Време..

обновено на 01.07.19 в 14:39

Невъзможен дебют

Идваха отдалеч, чертаейки посока в своята „ЧЕРНОВА“, от различни точки на страната. София, Шумен, Пловдив, Търново…, до Хасково. Градът – „ТРАНЗИТ“, но не към някаква „КРАЙПЪТНА ОБИТЕЛ“, а към онзи център, заради когото бяха преодолели всеки „ЗАВОЙ“ на мислите си - от заглавието до финала, защото бяха увлечени в следването на думите, които сънуваха...

обновено на 14.01.19 в 12:29