Томчо Томов: Няма възвръщаемост, ако не инвестираш в себе си

Реалните умения на завършващите ВУЗ не отговарят на никакви стандарти

Снимка: БГНЕС
MyCompetence нe е просто интернет сайт или проект, той е кауза. Насочен е към тези, които искат да се усъвършенстват или искат да усъвършенстват други хора  безработни, мениджъри, хора, които учат или искат да учат. Така Томчо Томов, директор на Националния център за оценка на компетентностите към БСК, представя информационната система, която прави актуална снимка на реалните изисквания за всяка една позиция, на пазара на труда и същевременно предлага ресурси и обучения за търсещите работа. 

Основните компоненти на платформата са четири. Модул с 1038 компетентности модели за различните професии и длъжности, в около 20 водещи икономически сектора. Там всеки може да "свери" своите знания, компетенции, умения и качества с реално търсените от работодателите. Както и с това, което му предлага висшето, или професионалното училище, в което се обучава. Вторият модул съдържа въпросници и тестове за оценка и самооценка.

Преминаването на един подобен онлайн международен тест би струвало между 140-160 евро, казва Томчо Томов и добавя, че както инструментите за оценка, така и предлаганите в третия модул на системата MyCompetence, около 40 електронни обучения, са не само безплатни, но и на високо професионално ниво. Техни автори са авторитетни специалисти, разработени са съгласно европейските стандарти и са валидни на европейския пазар на труда. Електронните обучения отнемат около 16-18 часа. След успешно преминат тест на изхода те могат да станат част от CV-то или електронно портфолио на всеки специалист.
Дипломата не трябва да е самоцел казва ръководителят на Националния център за оценка на компетентностите, можеш да имаш десетки дипломи, но ако не можеш да демонстрираш реални знания и умения, ставаш част от статистиката на хората, които не работят по специалността си, или която казва, че всеки втори работодател в България, не може да намери човек за ключови позиции.
Томчо Томов е категоричен, че бизнесът би обезпечил всичко, стига да има възвръщаемост и добавена стойност. Той коментира необходимостта от нормативна промяна, обучение на специалисти и промяна на учебните планове и програми за постигане на ефективно дуално обучение у нас. Към това добавя също необходимостта от публично-частни партньорства и промени в план-приема на висшите училища. 
Университетите също трябва да разбират по-широко своята автономност и да се отворят към обществото и към работодателите, казва Томчо Томов и посочва, че реалните практически умения на завършващите висше образования не отговарят на никакви стандарти, дори и на минималните.
Кои са търсените специалности днес? Кои са перспективните професии и как да променим възможностите си за по-добра реализация? Чуйте интервюто с Томчо Томов, директор на Националния център за оценка на компетентностите към БСК.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Господната трапеза

• Заедно с ставрофорен иконом Стефан Стефанов председател на русенския храм „Св. Николай Чудотворец“ ще разговаряме както за Господната трапеза, така и за призванието на свещенослужителя. Кой е поканен на тази трапеза и кой приема или отказва. • На книжния пазар вече е новото издание на емблематичен сборник с християнски есета „Ортодоксия“ от..

публикувано на 17.12.18 в 07:50

Доброто пътува с Ретротрамвая

Доброто е там, където сте вие! Наближава Коледа! В неделя, на 16 декември от 9 до 12 часа сутрешните предавания на програма „Христо Ботев“ – „Нашият ден“ и „Семейно радио“ – Ви канят да бъдем заедно в… софийския Ретротрамвай. В името на една кауза: да бъдем съпричастни към най-самотните на празника! Вземете със себе си една коледна играчка или..

обновено на 14.12.18 в 17:22
Анелия Торошанова в студиото на

Радиото променя човешки съдби

Ролята на обществената медия и на предаването за разрешаването на частни казуси. Това е темата на предаването днес. Или как предаването „Законът и Темида“ променя човешки съдби. Ще чуете слушатели, на които сме помагали през годината-Венцислав Александров, Тодор Църев, Юлия Старчева, Павлина Илиева, адвокат Даниела Никифорова. Чуйте повече в звуковия..

публикувано на 14.12.18 в 17:07

Добрите истории

Общото между тези три романа - „Анатомия на един скандал“ от Сара Вон,  „Тишина“ от Розамънд Лъптън и   „Никой не знае часа“ от Рене Фройнд, е това, че и трите книги са майсторски написани. „Те са много различни, но в същото време ги обединява една много добре разказана история. И смятаме, че добрите истории, които ви изпращат хората, може би..

публикувано на 14.12.18 в 16:08

Полезен, смешен, забавен и прекрасен пътеводител

„Майко Мила!” – първият сайт в България, създаден за да помага на майките, прекрачи от интернет пространството в света на книгите. Елисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова издадоха пътеводителя „Стигнахме ли вече?“ „Въпросът, къде ще водим децата този уикенд? и Къде ще ходим тази ваканция? - вълнува всички родители“, каза за „Нашият ден“..

публикувано на 14.12.18 в 12:35

Доброто ни прави повече хора

Здравейте, казвам се Ангел Ангелов. Благодаря Ви за чудесния начин, по който оправдавате съществуването на радиото като социално значима и информативна медия. За инициативата #ДобротоТамКъдетоСтеВие изпращам кратка история от първо лице: Съпругата ми и дъщеря ми отидоха за прежда, за да се учат да плетат коледни подаръци. Аз останах в..

публикувано на 14.12.18 в 12:14

Изтече ли времето на #Metoo?

Остана ли #Metoo движение само на холивудските актриси? Издъхва ли от собствените си противоречия и къде се намира България? Отговори на тези въпроси търсят в студиото на „Нашият ден“ Геновева Тишева, председател на Български център за джендър изследвания и Катя Кръстанова , психолог от Асоциация "Анимус". "Движението тръгна от овластени жени с..

публикувано на 14.12.18 в 11:49