Бразилско настроение...

БНР Новини
Бразилия
Снимка: личен архив на Калина Павлова

Повечето хора свързват представите си за Бразилия с плажа Копа Кабана, карнавала в Рио де Жанейро, футбола, кафето... Ако се вярва на статистиката, към последното самите бразилци не са толкова пристрастени. Ние си определяме срещите „да се видим на кафе”. Там предпочитат да пият какао! Въпреки изобилието на всякакви екзотични плодове, Бразилия е истински световен шампион по отглеждането на... ябълки.
А какво място отреждат в Бразилия на захарната тръстика? – Питайте шофьорите: над 5 милиона автомобила се движат с биогориво, получено от захарна тръстика и от рапица... Като споменахме автомобилното движение, не се изненадвайте, че в Рио де Жанейро може да видите спокойно преминаващи коли на червено, без някой да глобява водачите. Нещо повече, препоръчително е да продължите на червен светофар, стига това да е в часовете от 22 вечерта до 5 сутринта на следващия ден. Дори полицията ще ви посъветва, като предпазна мярка да не ви ограбят, ако ви хрумне да спрете и да чакате зелено...
Може ли човек да се чувства като автомобил? Например, тялото му да хвърчи със 105 км/ч. Такова екстремно изживяване ще получите при спускането по една от най-високите и със сигурност най-опасната водна пързалка Insano. Намира се в град Форталеза. По-висока е от 14-етажна сграда и e толкова стръмна, че тялото шеметно лети надолу, изминавайки 41 метра само за 4-5 секунди!
Форталеза има и друг „опасен чар”. За него разказва Калина Павлова. Тя е завършила Класическата гимназия в София, после – философия. Носи ценния дар – душа на пътешественик, с широк поглед към света и хората. Разказва за своите южноамерикански срещи с много топлина и любов, с разбиране към окръжаващия свят, дори когато изглежда различен.
По време на нашето радиопътешествие няма да пропуснем интересния и неочакван ракурс към събития от календара. Историята не се състои от „заковани” факти. Дори привидно познатите неща могат да изненадат. Какво показват най-новите изследвания на учените за първия биограф на Васил Левски? – На 18 юли се навършват 178 години от рождението на Апостола…






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Премиера на „Дафнис и Хлое”, Париж 1912 г., декор - Леон Бакст.

Митологични образи: Дафнис и Хлое

В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..

публикувано на 03.02.22 в 07:50

Морският жаргон

Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..

публикувано на 21.08.20 в 14:16

Петър Делян като историческа фигура и романов герой

В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..

публикувано на 20.08.20 в 09:05
Ритуални танци от преди последното заледяване на Централна Европа – праисторически запис в пещерата „Марура“

Премълчаната история на магичните знаци от българската непреходност

Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..

обновено на 30.07.20 в 09:57
Картина от Стоян Венев

За тънкио намек и дебелио край

Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..

публикувано на 07.07.20 в 18:03

По-добре късно, отколкото… рано

Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура.  Според учени разпределянето на времето,..

публикувано на 01.07.20 в 09:42

Генерал Владимир Заимов – трагичната участ на един български военен командир

Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..

публикувано на 25.06.20 в 10:07