19-ият Есенен международен театрален фестивал "Сцена на кръстопът" ще бъде открит в Дома на културата "Борис Христов" с премиера на домакините от Пловдивския драматичен театър – спектакъла "Сестри Палавееви" по едноименния роман на Алек Попов. Сюжетът е изпълнен с абсурдни и трагикомични ситуации. Две момичета-близначки от заможна фамилия бягат от дома си, за да се присъединят към партизанското движение.
От четирите фестивални премиери втората също е пловдивска – "Няма ток за електрическия стол" от Александър Секулов с участието на Калин Врачански и с режисьор Лилия Абаджиева.
Тази година в "Сцена на кръстопът" участват 20 постановки на 12 театъра, три от които са чуждестранни.
В програмата, селектирана от театроведа Богдана Костуркова, са включени представления с награди "Аскеер" и "Икар" като "Къщата на гнева" по Лорка, "Каквато ти ме искаш" на Теди Москов, представление на Народния театър, "Семеен албум" от Малин Кръстев. Народният театър представя и "Петокнижие Исаково" от Анжел Вагенщайн. Актьорът Владо Пенев "влиза" като режисьор на "Дакота".
"Сцената..." е отворена и за още няколко български пиеси, които носят посланията на младите и на времето днес.
Чуждестранното участие е на три театрални формации - от Франция, която идва с представление, участвало на фестивала в Авиньон, мюзикхолен театър от Украйна с постановка за Мерилин Монро, и от Турция - театърът на Анталия с пиеса на Молиер.
С интерес се очаква новата пиеса на Елин Рахнев, наречена "Свалячи", която е продължение на постигналата голям успех "Фенове". В съпътстващата програма на фестивала участват студенти от НАТФИЗ и от НБУ с текстове на Камен Донев. Джаз, Стефан Вълдобрев с "Обичайните заподозрени" и кръгла маса за "Новото в българската драматургия на 21 век".
Още преди началото на фестивала за няколко представления билетите свършиха. Фестивалният бюджет е 180 000 лева, от които квотата на Министерството на културата е 42 000 лева, а на Община Пловдив е 45 хиляди лева.
Мотото на фестивала, чийто артистичен директор е професор Стефан Данаилов, тази година е "Театърът. Следите". Както казва креативният директор на феста Елин Рахнев, защото 19 години "Сцена на кръстопът” ни изкачва през чигите в небесата. Гравира красота върху всеки от нас. И оставя следи.
Изложба, посветена на Константин Иречек (1854–1918), ще се открие в в къщата-музей „Хр.Г. Данов“ в Стария град. Акцент в изложбата е престоят на Иречек в България и приносът му за българската история и образование. Той е автор на първата академична история на България, бил е и министър на просвещението. Носител е на първия златен медал „За..
Книгата е „Добри поличби”, авторите – Тери Пратчет, Бог да го прости и Нийл Геймън, Бог да го поживи. Ангелът Азирафаел и демонът Кроули много харесват света и искат да го спасят. В опит да си успокои нервите, Кроули пъха в касетофона на „Бентли”-то касета с „Годишните времена” на Вивалди. „Мамка му!” – изкрещява обаче той, щом го заливат едни..
Коледната изложба на Дружеството на пловдивските художници тази година е приютена залите на Градската художествена галерия. Ще бъдат връчени годишните награди за живопис, графика и скулптура, за млад автор, както и Наградата на кмета на Пловдив. Тази година техните носители са: за живопис – Минчо Панайотов, за графика – Димитър Апостолов, за..
Литературен салон SPIRT & SPIRIT и издателство Книгомания.бг представят журналистката Евгения Атанасова и книгата й „КРИСТО, ВЛАДО, РОСЕН И ПЛАВАЩИТЕ КЕЙОВЕ“ днес от 19 ч. в „Петното на Роршах" в Пловдив. Евгения Атанасова-Тенева е журналист и запален изследовател на творчеството на Кристо и Жан-Клод. Автор e на документални филми и статии,..
Книгата с епиграми „Дебили-недраги“ на Георги Кушвалиев ще бъде представена в Първо студио на Радио Пловдив. Писателят е първият носител на наградата „Крилатият козел“, учредена в памет на Радой Ралин, наречен „Козела“ в разработките на ДС за него. „Дебили-недраги“ е издадена във формата на изгорената преди 50 години „Люти чушки“, а..
Премиера на второто издание на книгата „Познатият непознат Пловдив“ на Пенка Калинкова ще се състои в Културен център Тракарт. Първото издание се изчерпа изненадващо бързо и продължават да я търсят, дори от чужбина, повечето са, разбира се, пловдивчани. Оказа се, че има все още хора, които се интересуват от миналото, от голямата история..
Творческа вечер на поета и преводача Кирил Кадийски ще се проведе на 28 ноември (сряда) 2018 г. от 17,00 ч. в Лекционната зала на Народна библиотека „Иван Вазов“. Той е сред значителните съвременни български поети, известен е с множеството преводи на творчеството му на различни европейски езици, носител е на престижни награди. Изумителна е и..