Д-р Ирена Илиева: Миграционна, а не бeжанска вълна

Непознаването на дефиницията за бежанец води до погрешни дефиниции и погрешното обобщение за бежанска вълна, заяви проф. д-р Ирена Илиева от Института за държавата и правото към БАН, която преподава и в Юридическия факултет на Пловдивския университет.

Тя коментира, че не само по нейно лично убеждение, но от гледна точка на международното право, най-вече на Конвенцията за статута на бежанците, става въпрос за миграционна вълна. Конвенцията за бежанците е един изключително важен договор, България е страна по нея, тя е в сила за нас от 1993 г., има много ясно определение – това са лица, които вследствие на основателни опасения от преследване по точно определени причини бягат от своята страна на произход. Тези причини са следните: раса, религия, националност, принадлежност към определена социална група или политически убеждения. И те са изброени изчерпателно. Не може по други причини, поради които бягат тези лица, да кандидатстват за статус на бежанец. Това е ключовото.

Хора, които бягат поради конфликти, войни, поради природни бедствия могат да бягат, по икономически причини – те не попадат под това определение. И поради тази причина ми се струва, че е необходимо да се говори, да се изяснява на широката общественост.

Проф. Илиева подчерта, че това, което в момента се случва в Европа и ние като външна граница на Европейския съюз, е че ние сме подложени на една миграционна вълна, на миграционен натиск. Разбира се, сред тези хора има такива, които отговарят на определението за бежанец, които имат право да кандидатстват и да получат този статус.

Като преподавател по Международни отношения и в Юридическия факултет на Пловдивския университет, проф. Илиева смята, че точно това обучение е много важно в актуализираната ситуацията, защото може да помогне за работата с бежанци и емигранти.

До края на октомври в ПУ продължава записването за магистърска програма "Международни отношения", в която може да учат и студенти с бакалавърска степен от други специалности, а не само юристи. Те ще получат една солидна подготовка включително по въпросите на миграцията, на правото на убежище, бежанците, шенгенско законодателство, разрешаване на конфликти, малцинствени проблеми и т. н. и аз мисля, че много широк кръг специалисти трябва да имат познания в тази област и те ще бъдат полезни на обществото, те могат да работят на различни места, както в правоохранителните органи, полиция, така също и в общините, социални работници, областна администрация. Всички възможни сфери на живота имат нужда от такива специалисти, които са добре подготвени и да могат да се справят с тези предизвикателства.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БГ Коледа помага на две клиники в УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив

Високотехнологична апартура, закупена с дарения от благотворителната инициатива "Българската Коледа", получиха Клиниката по ранна рехабилитация и физикална медицина и Клиниката по детска хирургия в УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив. Новата техника вече помага на малките пациенти от двете уникални за страната отделения. Три от апаратите са за..

публикувано на 13.12.18 в 14:16

БГ Коледа дава отново надежда на Иван и семейството му

17-годишният Иван Василев Пеев от Пловдив страда от детска церебрална парализа. Той не може да говори, но пък пише на лаптопа си и чрез машината изразява своите мисли, емоции и желания, разказва баща му Васил. Заболяването му е по рождение, диагностициран е с тежката болест 6 месеца след раждането си. Има квадри пареза, което означава,..

публикувано на 13.12.18 в 11:17
Малкият Никола

БГ Коледа помага на малкия Ники в борбата с церебралната парализа

Никола е на 6 години и страда от детска церебрална парализа. Живее в пловдивския квартал „Коматево“ с майка си Саша, която се грижи за него сама: Прекрасно момче с детска церебрална парализа. Той ходи на масова детска градина. След много откази най – накрая се преборихме и с това. Никола е в рингова инвалидна количка, движи ръце, пише,..

публикувано на 10.12.18 в 16:33

БГ Коледа дойде в отделението по неонатология на УМБАЛ "Пловдив"

Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Пловдив“ получи от „Българската Коледа“ утразвуков апарат за диагностика в детска възраст и неонатология.  Директорът на лечебното заведение доктор Аргир Аргиров подчерта, че той е жизнено необходим за работата на Отделението по неонатология, тъй като с него се проследява състоянието на деца,..

публикувано на 06.12.18 в 16:07

Книжарница „Надежда“ дарява надежда

Представяме добрия пример, който дава работа на хора от уязвими групи на пазара на труда, включително и на такива с интелектуални и физически затруднения. Книжарница с мисия отвори врати по социален проект на сдруженията „Паралелен свят“ и „Да полетим заедно“. В нея вече работят младежи с увреждания, други пък са ангажирани в социално..

публикувано на 19.11.18 в 13:18

Новите находки от Перперикон разказват истории от 13 - 14 век

Днес пред журналисти ще бъдат представени най-новите находки от разкопките на Перперикон от екипа на проф. Николай Овчаров. Изминаха  19 години от проучването на гигантския скален град с неговата 7-8-хилядигодишна история. Три месеца вече текат разкопките на южната част на Перперикон, където преди 3 години излезе най-голямата раннохристиянска..

публикувано на 17.08.18 в 09:57

Седем ансамбъла на Седемте рилски езера на 2200 метра

Най-голямото планинско хоро ще се състои тази събота на Седемте рилски езера. За това събитие, което включва и други инициативи, разказва един от организаторите Славейко Стайков. Идеята е на арх. Пламен Мирянов от фондация "Нашият дом е България". В планинското хоро ще се включат ансамбли от седемте етнографски области на България и всички, които..

публикувано на 09.08.18 в 10:08