През този месец отбелязахме 143 години от гибелта на Васил Левски и пред паметника на Апостола в столицата, както винаги бяха оставени много цветя. И сигурно десетки от тези признателни хора са отправили благодарност в своите мисли и към създателите и строителите на този паметник.
Проектът и скицата за него са направени от чешкия архитект Антони Колар, който оставя трайни следи в архитектурното наследство на София. Ръководи преустройството на Конака в Княжески дворец. Проектира и строи Гранд хотел „България”, а също и Министерство на войната, няколко години по-късно преустроено и преименувано в Министерство на отбраната. Проектира и започва строителството на Централния военен клуб… И като поглеждаме сега към чешките следи в българската култура, отново се срещаме с фамилията Прошек – братята Георги и Богдан и техните братовчеди Вацлав и Йосиф, допринесли много за европейския вид на столичния ни град. Проектирали и построили Лъвов и Орлов мост, построили и модерна пивоварна фабрика, произвеждаща прочутото пиво „Прошек”. За онова време едно от най-търсените в Европа и отличено със златни медали на изложението в Белгия (189 1г.) и в Прага (1892 г.). Прошек създават и първата печатница в София, модерно оборудвана. Построен е „Славянски дом“ и е учредено дружеството „Славянски беседа“.
И един факт, който задължително трябва да споменем. През 1869 - 1870 г. Георги Прошек е един от чешките инженери, наети за работа в компанията „Източни железници” на барон Мориц фон Хирш, на която е възложено построяването и експлоатацията на ж.п. линии, в европейската част на Османската империя. В разгара на боевете при връх Шипка, до него достига новината, че турското командване има план да използва железницата, за да придвижи бързо военни подкрепления в района на битката. По идея на Георги Прошек се създава група, която демонтира 200 м. от ж.п. линията при големия мост до Одрин и така транспортирането на войските се забавя с 30 часа. Това оказва голямо влияние за победата на Русия при Шипка. А за тази своя инициатива Прошек получава един от най-високите руски ордени „Св. Александър Невски” І-ва степен и златна сабя със скъпоценни камъни – личен подарък от генерал Скобелев.
Можем да изреждаме още много интересни факти за чехи, допринесли за развитието на българската култура, като първите преподаватели в Художествената академия – Иван Мърквичка и Ярослав Вешин…
В това предаване наш гост е Н.Пр. г-н Душан Щраух, извънреден и пълномощен посланик на Чешката република в София, с когото разговаряме за чешкото културно наследство и развитието на българо-чешките културни връзки.
Три въздействащи фоторазказа за благотворителността и доброволчеството представя столичната галерия „Синтезис“ до 15 декември 2018 г. Изложбата показва фотопроектите на Добрин Кашавелов, Борислав Трошев и Тихомира Методиева, отличени през 2018 г. в конкурса „Благотворителността през обектива“. В поредица от фотоси под названието „Виж това или..
Денис Бучел е фоторепортер, социален фотограф и преподавател, чиято нова изложба Mirror се открива днес в галерия „13-то стъпало“ в Бургас. Той е роден в Кишинев, но живее и работи в България, носител е на много награди, между които „Снимка на годината“ и „БГ прес фото“. Денис Бучел казва, че обича хората и е склонен да чака дълго момента, в който те..
На 6 декември 2003 година у нас се ражда българската Уикипедия - най-голямата онлайн енциклопедия в света. Към днешна дата в нея има близо 250 000 статии, а около 150 активни редактори работят единствено на доброволни начала. В световен план Уикипедия е петият по популярност сайт, който създава съдържание на повече от 300 езици, включително..
Ако се разходите из София или някой от по-големите градове в страната с Васил Макаринов и Теодор Караколев сигурно ще останете изненадани от сградите, които ще ви покажат и покрай които навярно сте минавали стотици пъти, но не сте им обръщали внимание. Надали сте се вглеждали в извитите витрини на постройка в посока НДК в София или в скритата..
Вторият международен фестивал на импровизационния театър вече приключва, но това не пречи на неговите организатори и създатели от трупа „ШиЗи Про“ да импровизират на живо в студиото на „Време и половина“. Със Златин Цветков, Милко Йовчев и Яна Огнянова говорим за това как се тренира импровизация, каква свобода дава тя, до какви истини достига и дори..
Младежки ентусиазъм и желание да споделиш частица от себе си с онези, които мислят, чувстват и избират като теб. Между четири стени заедно с тези истински и неподправени компоненти се случва музиката в новия албум на Любо Киров „Както преди“. Именно за изборите, които правим, и за начините, по които стигаме до истината, си говорихме с Любо в нашето „Време..
Идваха отдалеч, чертаейки посока в своята „ЧЕРНОВА“, от различни точки на страната. София, Шумен, Пловдив, Търново…, до Хасково. Градът – „ТРАНЗИТ“, но не към някаква „КРАЙПЪТНА ОБИТЕЛ“, а към онзи център, заради когото бяха преодолели всеки „ЗАВОЙ“ на мислите си - от заглавието до финала, защото бяха увлечени в следването на думите, които сънуваха...