Изложба "Орнаментирани плъстени килими от Видинско" ще се открие в Етнографския музей.
Плъстените изделия са характерни за бита и културата на номадските народи от най-дълбока древност. Това е и най-старият начин за правене на тъкани, за който не е необходимо оборудване или сложни технологии. Този процес е открит още преди 8000 г. пр.н.е., далеч назад в палеолита.
Българската народна материална култура е съхранила някои традиционни начини за изработване на плъстени изделия, сред които особено място заемат орнаментираните килими.
Видинските орнаментирани плъстени килими са малки по размер, с бял фон и тъмни орнаменти, или тъмен фон и светли орнаменти. В някои редки екземпляри са използвани допълнително и други цветове: червен, розов, оранжев. Върху видинските плъсти присъстват важни символи, които носят основния идеен замисъл на композицията и разкриват същността на предмета. Върху такава плъст, освен инициали, имена и дати, се срещат символични и магически изображения, явно свързани с благопожелания към брачната двойка.
Плъстите са нетъкана материя, произведена от разчепкана овча вълна, подложена на влага, топлина и натиск. Преди два-три века този начин за производство е изоставен във Видинско. Възприета е практиката първо да се изтъче дебелият плат, а после да се занесе на тепавицата. Така се получава много здрав материал, по-лек и по-лесен за поддръжка.
Експонатите в изложбата са от фонда на Историческия музей във Видин. Откриването е в 18 часа, а изложбата ще продължи до края на месец юни.
Изложба, посветена на Константин Иречек (1854–1918), ще се открие в в къщата-музей „Хр.Г. Данов“ в Стария град. Акцент в изложбата е престоят на Иречек в България и приносът му за българската история и образование. Той е автор на първата академична история на България, бил е и министър на просвещението. Носител е на първия златен медал „За..
Книгата е „Добри поличби”, авторите – Тери Пратчет, Бог да го прости и Нийл Геймън, Бог да го поживи. Ангелът Азирафаел и демонът Кроули много харесват света и искат да го спасят. В опит да си успокои нервите, Кроули пъха в касетофона на „Бентли”-то касета с „Годишните времена” на Вивалди. „Мамка му!” – изкрещява обаче той, щом го заливат едни..
Коледната изложба на Дружеството на пловдивските художници тази година е приютена залите на Градската художествена галерия. Ще бъдат връчени годишните награди за живопис, графика и скулптура, за млад автор, както и Наградата на кмета на Пловдив. Тази година техните носители са: за живопис – Минчо Панайотов, за графика – Димитър Апостолов, за..
Литературен салон SPIRT & SPIRIT и издателство Книгомания.бг представят журналистката Евгения Атанасова и книгата й „КРИСТО, ВЛАДО, РОСЕН И ПЛАВАЩИТЕ КЕЙОВЕ“ днес от 19 ч. в „Петното на Роршах" в Пловдив. Евгения Атанасова-Тенева е журналист и запален изследовател на творчеството на Кристо и Жан-Клод. Автор e на документални филми и статии,..
Книгата с епиграми „Дебили-недраги“ на Георги Кушвалиев ще бъде представена в Първо студио на Радио Пловдив. Писателят е първият носител на наградата „Крилатият козел“, учредена в памет на Радой Ралин, наречен „Козела“ в разработките на ДС за него. „Дебили-недраги“ е издадена във формата на изгорената преди 50 години „Люти чушки“, а..
Премиера на второто издание на книгата „Познатият непознат Пловдив“ на Пенка Калинкова ще се състои в Културен център Тракарт. Първото издание се изчерпа изненадващо бързо и продължават да я търсят, дори от чужбина, повечето са, разбира се, пловдивчани. Оказа се, че има все още хора, които се интересуват от миналото, от голямата история..
Творческа вечер на поета и преводача Кирил Кадийски ще се проведе на 28 ноември (сряда) 2018 г. от 17,00 ч. в Лекционната зала на Народна библиотека „Иван Вазов“. Той е сред значителните съвременни български поети, известен е с множеството преводи на творчеството му на различни европейски езици, носител е на престижни награди. Изумителна е и..