Музеят на котвата – по следите на времето

БНР Новини
6
Снимка: Илиян Ружин

В най-южния на черноморското ни крайбрежие град – Ахтопол, се намира един сравнително млад, но интересен и богат с находките и подредбата си музей – „История на котвата”. Експозицията му е създадена като обществена колекция на Сдружение „Черноморска Странджа” с председател инж. Петър Кънев. Научното ръководство на проекта е поверено на историка д-р Атанас Орачев. Какво съдържа музейната изложба?

СнимкаГолеми котви, разположени в тревните площи, които са основно от ХІХ и ХХ век – отбелязва д-р Орачев. – Вътрешната експозиция пък разказва самата история на котвата. В нея са разположени на практика почти всички разновидности на това основно корабно съоръжение, които се срещат в Черно море от средата на второ хилядолетие преди Христа до първата половина на ХХ век. Във витрините и по подиумите могат да се видят и различни находки от потънали кораби. Колекцията беше събрана за 6 години и е една от най-големите в света като типове разновидности. Находките всъщност са от екваторията между Маслен нос и Резово. А това крайбрежие се оказа най-опасното за корабоплаване изобщо в Черноморието.

СнимкаКакви са причините за това?

То е изключително слабо нарязано, изцяло изградено от вулканични скали, специално крайбрежието от Ахтопол на юг. А нагоре по него има и седиментни скали /те са значително по-меки/. И затова например в Приморско и Китен има огромни пясъчни дюни, а тук, като изключим Северния залив, където има една голяма плажна ивица, подобни ивици има чак на юг от Резово. Т.е. това е един стръмен, отвесен бряг. И когато един кораб от ерата на ветроходното корабоплаване попадне в опасни ветрове и бури, той няма къде да се скрие. Затова тук има най-много корабокрушения.

СнимкаА от тях и много находки, разбира се... В експозицията има и представителна извадка на европейски карти, които разкриват основните етапи в опознаването на Черно море и Странджанското крайбрежие.

Всяка година тук в една от залите гостува с притежанията си някой от крайбрежните музеи. Тази година свои артефакти представя музеят в град Бяла. Става дума за находки от античната крепост на нос Св.Атанас. Там, за седем години, археологът доц. Валери Йотов показва как трябва да се работи за социализирането на един обект и превръщането му в една от стойностните туристически атракции, отбелязва Атанас Орачев.

СнимкаОсвен котвите и техните останки, многото монети и други предмети, намерени във водите на Черно море, в музея има сбирка, която представя историята на Ахтопол и неговите жители. Разглеждайки експозицията, посетителите могат да се информират на три езика: български, английски и руски.

Музеят е първата обществена колекция, създадена в България. Финансира се изцяло от дарители. Входът е свободен.

Снимки: Илиян Ружин




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Св. св. Кирил и Методий – съпокровители на Европа

Малцина знаят, че с апостолическо послание „За безпримерно достойнство” (Egregiae Virtutis) от 30 декември 1980 г. папа Йоан Павел II обявява светите братя Кирил и Методий за съпокровители на Европа. За папата двамата славяноапостоли са мост между Изтока и Запада, допринесли значително както за културното израстване на Стария континент, така и за..

обновено на 24.05.20 в 10:21

Празникът Възкресение ни връща вярата и надеждата за един по-добър свят

Великден е! Възкресение Христово е най-големият празник за православните християни, наричан Празник на всички празници. Той се възприема като най-великото събитие в историята на човешкия род. На този ден се празнува възкръсването на Божия син от света на мъртвите. Той изкупил със смъртта Си греховете на човечеството, а с възкресението Си дал надежда..

обновено на 19.04.20 в 15:46

Отец Владимир Дойчев: Спасителят иска да види грешници, които желаят да се променят

Времето край Рождество Христово, когато блесват елхите в домовете ни и се изпълваме със светлина, насищаме с очакването за най-много чудеса. Но в еуфорията на празника като че ли забравяме за единственото и най-истинско чудо – Раждането на Спасителя. Покрай тази суетня около празника – обикалянето за подаръци,..

публикувано на 25.12.18 в 08:00

Видински учител обикаля света пеша преди повече от век

Преди повече от век един видински учител изоставя класната стая и тръгва да изследва света. Нищожните средства, с които разполага, не му позволяват да се качи на параход. Ала безпаричието не успява да сломи непоколебимия му дух – той взема със себе си скромен багаж и се отправя на околосветско пътешествие... пеша. Кой е авантюристът,..

публикувано на 17.12.18 в 08:30

Образът на Васил Левски не престава да ни изненадва и вълнува

Откритието на млад уредник от музея в Карлово преди броени дни предизвика истинска сензация за широката общественост и за изследователите на живота и делото на Васил Левски. Името му е Виктор Комбов, който по време на кратката си научна командировка до Държавния архив в Истанбул попада на непозната за българските изследователи снимка на..

публикувано на 11.12.18 в 11:34

Храм-паметникът „Св. Андрей Първозвани” в София пази паметта на опълченците на България

Тя е единствената не само в София, но и в Софийска епархия, започва разказа си за черквата „Св. Андрей Първозвани“ отец Стилиян Табаков, който служи в нея. Много малко са епархиите в Българската православна църква, в които има храмове с името на Свети Андрей. А този специално е свързан с паметта на загиналите за свободата на България опълченци,..

публикувано на 30.11.18 в 13:24

Една военноморска легенда продължава своя живот

Последната българска бойна подводница „Слава“ има  шанс да се превърне в музей на подводния флот. Вече седем години тя стои на  пристанището във Варна и чака да бъде решена съдбата ѝ. С течение на времето шансът подводницата да потъне в морето от отпадъци става все по-осезаем. Като спасителен пояс се явява предложението от фондация „Белославско стъкло“,..

публикувано на 29.11.18 в 09:00