Everything we feel is made of Time. All the beauties of life are shaped by it. Peter Shaffer.
Всичко, което чувствамe, е направено от Времето. Всички красоти на живота са оформени от него.
Питър Шафър.
В радиодрамата образът на Би Би Си е свързан с идеята за мощ, постоянство, грижа, стабилност и пак грижа. Обгрижването на жанра е въпрос на същностна стратегия. Най-напред този жанр се предлага в цялото му разнообразие на теми, дължини, сериозност, традиция и иновативност, при това десетилетия наред, по едно и също време. Всичко започва с рефлекса за слушане. С тренираното ухо, на което малко трябва да му се помогне, за да може да се ориентира при първата среща, а след това първо въведение да му се помогне с демонстрации на стабилен добър вкус, сериозност и задълбоченост и след това, след това да му се предложи необятния хоризонт за собствено изследване. Обгрижването означава и грижа за субекта - конкурси, ателиета, експерименти и академична подкрепа на начинаещи и напредващи автори. И точно такива са авторите през следващата седмица. Те отдавна вече не са начинаещи, а истински звезди. Но са започнали като автори за Би Би Си, а и продължават да бъдат.
Джил Адамс е авторката на радиопиесата в понеделник. От 1996 г. насам пише за Би Би Си 4 и Сивият човек е една от тези радиопиеси. Българската постановка е на режисьора Илия Добрев, който участва и като актьор в една от двете главни роли заедно с Нина Стамова. Сивият човек е копродукция на редакция Радиотеатър и Британския съвет.
Том Стопърд е авторът на радиодрамата във вторник след новините в полунощ. Като говорим за звезди, тази е определено от световен мащаб. Това е английският драматург, който според изследването на Тайм през 2008 се нарежда на 76 място в класацията на 100-те най-популярни личности в света. Радиопиесата е написана за Би Би Си през 1982 г. и има странно заглавие - Всъщност умряло е кучето/ The Dog It Was That Died. Дори в заглавието трябва да е ясно, че ще има някаква бъркотия с много пострадали, в която няма да е ясно кой точно кога и как е пострадал, но накрая всичко това ще ни бъде поднесено с едно голямо намигване. Историята е динамична, драматична и иронична и ни отвежда към шпионските афери от времето на Студената война. Том Стопърд всъщност е роден в областта Моравия, в тогавашна Чехословакия, в едно градче на име Злин, известно с обувната компания Батя, популярна и днес. Английско бъдеще и име получава едва след смъртта на баща си и благодарение на втория брак на майка си с майор Кенет Стопърд. Идеята за бъркотия, за недоразумения, грешки и обърквания често се среща като мотив в пиесите му и често точно оттам искри ирония и присмехулност. Всъщност умряло е кучето под режисурата на Крикор Азарян също работи в тази посока.
Епизод, заснет в Хирошима (Hiroshima- The Movie) е британската драма за сряда на Майкъл Уол и е носител на наградите Sony и Giles Cooper awards.
В четвъртък Шийла Стивънсън, драматург и същевременно актриса, която преподава драма в университета в Манчестър, ще бъде представена с радиопиесата си Пет мълчания, написана за Би Би Си през 1996 и получила Наградата на писателската гилдия за най-добра оригинална радиопиеса (Writers Guild Award for Best Original Drama).
Петък, 26 август, е денят за Амадеус на Питър Шафър, с чийто размисъл за времето и съществуването започнахме. Амадеус е театрален текст, преведен и режисиран от Гертруда Луканова с участието на Николай Бинев, Николай Стефанов, Николай Клисуров, Панчо Чернев, Георги Джубрилов, Иван Налбантов, Ваня Цветков и други. Пиесите на Питър Шафър обаче, както и радиопиесите на останалите автори от седмицата, са поставени и излъчени от Би Би Си, а някои от тях са преработени след това в сценарии на филми, радващи се на световна популярност. Амадеус е фикция, построена върху действителни факти от живота на композиторите Волфганг Амадеус Моцарт и Антонио Салиери. Вдъхновена е от кратката пиеса Моцарт и Салиери на Пушкин от 1830 г. За първи път е поставена през 1979 г. През 1981 пиесата получава Tony Award for Best Play, а през 1984 г. е адаптирана от самия автор във филмов сценарий. Филмът Амадеус с режисьор Милош Форман е номиниран за 53 награди и получава 40, между които 8 награди Оскар.
През юли 2013 на Том Стопърд му беше връчена наградата PEN Pinter Prize за „решителността да казва нещата такива, каквито са.“
Решителността да казваш нещата такива, каквито са, е логото на нашата английска среднощно-драматична седмица.
Ревността може да се предава и по факс. Да влиза в него както хартията, да излиза от там и да разяжда сърцето, душата, главата. Поне в пиесата на Естер Вилар. Авторката е родена през 1935 година в Буенос Айрес, Аржентина. Завършва медицина и работи като лекарка, но след време изцяло се посвещава на писателската си дейност. Автор е на много книги, които се..
Животът се състои от прости неща – малко пари, едно куче, боб за обяд, чаша вино, няколко кокошки, къщата на село. През 1997 година Огнян Логофетов отива в село Осиково, Смолянска област. Там в мир живеят християни и мюсюлмани. Заедно вдигат сватби, заедно се раждат и заедно си отиват от света. Заедно гледат и пчели. Трябва да си много внимателен с..
Радиотеатърът с удоволствие ви представя премиерата на „Звезда без име“ от Михаил Себастиан. Всички участници в радиопроекта работиха с истинска творческа радост и вдъхновение. Представям ви екипа: Превод: Огнян Стамболиев. Адаптация: Яна Добрева. Участват артистите: Силвия Лулчева, Веселин Ранков, Валентин Ганев, Пламен Пеев,..
Пиесата на Георги Василски „Три бири – Ново време“ е тъжна сатира за нещата и събитията, които връхлетяха България през годините на прехода. Връхлетяха, но не уплашиха – компанията, която авторът събира, коментира ставащото с насмешка, понякога с напразни надежди, друг път с ентусиазирани пророчества. Както може да се очаква, от копнежите и бляновете на..
В седмицата ( 17 - 21 декември ), в която най-силно очакваме коледните празници, започва и тази серия на рубриката „Запазена марка“, която ще звучи всяка делнична нощ от 2 часа през нощта . Общото в петте подбрани произведения този път ще са вярата и надмогването. Но не църковната вяра, дори и не и религиозната вяра в нейния каноничен облик, а вярата,..
На 16 декември 2018 г. от 16 часа предстои да чуете премиерата на радиопиесата „Кредитът“ от каталонския драматург Жорди Галсеран. Галсеран е най-поставяният чужд автор в българските театри през последните няколко години, а предстоящата радиопиеса е първият път, в който негово произведение ще звучи в ефира у нас. Интересът към този автор далеч не е..
През декември отново ще можете да проследите нощната театрална програма на БНР - всеки делничен ден, 30 минути след полунощ, включваща преимуществено класически произведения и, по класически начин, неостаряващи постановки. В понеделник (3 декември) , от 0.30 часа , е „Дамата с кученцето“, една прекрасна и много стара постановка с актьорските гласове..