Една от брилянтните комедии на Радиотеатъра

БНР Новини
Снимка: Даниела Манолова

Миклош Дярфаш (Gyárfás Miklós) е унгарски писател, поет, драматург, преподавател и сценарист, роден през 1915 и починал през 1992 в Будапеща. Започна творческата си кариера много рано, още в края на 1930 г., отначало като поет, след края на Втората световна война и като писател на кратки разкази и романи, фокусирани върху интелектуалния живот на художника с ироничен тон, а още по-късно и като филмов и телевизионен сценарист. Отразяването на действителността отначало с лека усмивка, която почти неминуемо става болезнена, се очертава като негов авторски стил още в ранните му произведения. Театралната си дейност започва като актьор, а в 1948 г. публикува първата си пиеса, която се казва „Пакостливият апостол“ и представлява опит за социална сатира. И точно през бурните 50-те и 60-те в Унгария Миклош Дярфаш е драматургът, който много често изпълнява роли в своите собствени текстове, и докато слушате „Най-малката любов на света“, ще усетите какви необикновени предимства за развитието на диалога, за пълнокръвните драматични характери и за плътността на актьорското присъствие дават пиесите и радиопиесите на този драматург-актьор. С напредването на живота и кариерата си унгарският автор получава и трета гледна точка към същата материя – гледната точка на преподавател по драматургия. Своите драматургични поучения обобщава през 1968 в есе, чието заглавие е „Научете бързо и лесно да напишете драма“.
Пиесите на Миклош Дярфаш имат премиери в няколко европейски страни, Япония и Канада. През 70-те той е много плодовит и популярен автор, но в края на 80-те представленията по неговите пиеси стават все по-редки.
През 1972 г. е направен и записът на нашата полунощно-неделна комедия.
„Най-малката любов на света“ е една от брилянтните комедии във фонда на Радиотеатъра, жанр, който толкова рядко и толкова мъчно получава перфектния си вид като аудио. Тук ще чуете абсолютно зашеметяващото актьорско изпълнение на Татяна Лолова, Константин Коцев, Никола Анастасов, Жени Филипова, Светослав Пеев и Мариана Аламанчева. Режисьор: Магда Мирчева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Самотата има различни лица

Ревността може да се предава и по факс. Да влиза в него както хартията, да излиза от там и да разяжда сърцето, душата, главата. Поне в пиесата на Естер Вилар. Авторката е родена през 1935 година в Буенос Айрес, Аржентина. Завършва медицина и работи като лекарка, но след време изцяло се посвещава на писателската си дейност. Автор е на много книги, които се..

публикувано на 07.06.20 в 09:15

„Кошерът“ – документално есе от Огнян Логофетов

Животът се състои от прости неща – малко пари, едно куче, боб за обяд, чаша вино, няколко кокошки, къщата на село.  През 1997 година Огнян Логофетов отива в село Осиково, Смолянска област. Там в мир живеят християни и мюсюлмани. Заедно вдигат сватби, заедно се раждат и заедно си отиват от света. Заедно гледат и пчели. Трябва да си много внимателен с..

публикувано на 01.05.20 в 17:39
Валентин Ганев, Силвия Лулчева, Михаил Михайлов, Пламен Пеев и Христо Симеонов - Риндо (от ляво надясно)

Световноизвестната пиеса „Звезда без име“ от Михаил Себастиан през погледа на Радиотеатъра

Радиотеатърът с удоволствие ви представя премиерата на „Звезда без име“ от Михаил Себастиан. Всички участници в радиопроекта работиха с истинска творческа радост и вдъхновение. Представям ви екипа: Превод: Огнян Стамболиев. Адаптация: Яна Добрева. Участват артистите: Силвия Лулчева, Веселин Ранков, Валентин Ганев, Пламен Пеев,..

публикувано на 26.07.19 в 10:42

Тъжна сатира за новото време

Пиесата на Георги Василски „Три бири – Ново време“ е тъжна сатира за нещата и събитията, които връхлетяха България през годините на прехода. Връхлетяха, но не уплашиха – компанията, която авторът събира, коментира ставащото с насмешка, понякога с напразни надежди, друг път с ентусиазирани пророчества. Както може да се очаква, от копнежите и бляновете на..

публикувано на 05.07.19 в 10:06

Страдание и надмогване в „Запазена марка“ на радиотеатъра

В седмицата ( 17 - 21 декември ), в която най-силно очакваме коледните празници, започва и тази серия на рубриката „Запазена марка“, която ще звучи всяка делнична нощ от 2 часа през нощта . Общото в петте подбрани произведения този път ще са вярата и надмогването. Но не църковната вяра, дори и не и религиозната вяра в нейния каноничен облик, а вярата,..

публикувано на 16.12.18 в 09:35

Игра на Кредит

На 16 декември 2018 г. от 16 часа предстои да чуете премиерата на радиопиесата „Кредитът“ от каталонския драматург Жорди Галсеран. Галсеран е най-поставяният чужд автор в българските театри през последните няколко години, а предстоящата радиопиеса е първият път, в който негово произведение ще звучи в ефира у нас. Интересът към този автор далеч не е..

публикувано на 14.12.18 в 10:17

Руска седмица на шедьоври в Запазена марка Радиотеатър

През декември отново ще можете да проследите нощната театрална програма на БНР - всеки делничен ден, 30 минути след полунощ, включваща преимуществено класически произведения и, по класически начин, неостаряващи постановки. В понеделник (3 декември) , от 0.30 часа , е „Дамата с кученцето“, една прекрасна и много стара постановка с актьорските гласове..

обновено на 05.12.18 в 12:13