Постановката е на Петринел Гочев по пиесата на Рачо Стоянов, определяна като един от най-добрите образци в българската драматургия. Първата й постановка е на Николай Масалитинов през 1927 година, също в Народния театър, а след премиерата спектакълът събира възторжените оценки и на публиката, и на критиците.
Рачо Стоянов написва „Майстори“, дъхновен от историята за облога между двама майстори дюлгери – всеки със самочувствието, че може най-изкусно да украси новопостроената къща на богат търговец от Трявна. Така стопанинът заръчва на двамата да изрежат по един таван, а после всички присъстващи резбари да решат чие майсторство е по-голямо.
В пиесата обаче легендата за съревнованието между двамата майстори придобива трагична развръзка.
Интерпретацията на Рачо Стоянов на действителната история е друга. При него го няма плода на творчеството, нищо не остава там. Явно това е някакво негово лично откритие: че когато нещата тръгнат на двубой, на такъв тип съизмерване, плодът е този – разрушение, смърт.
Гергана Змийчарова е в ролята на хубавата Милкана, която е нарушила обещанието си да чака изчезналия Живко и се жени за неговия съперник Найден. В образите на двамата майстори резбари се превъплъщават съответно Зафир Раджаб и Иван Юруков.
Премиерата е на 28 януари на камерната сцена в Народния театър „Иван Вазов“.
Три въздействащи фоторазказа за благотворителността и доброволчеството представя столичната галерия „Синтезис“ до 15 декември 2018 г. Изложбата показва фотопроектите на Добрин Кашавелов, Борислав Трошев и Тихомира Методиева, отличени през 2018 г. в конкурса „Благотворителността през обектива“. В поредица от фотоси под названието „Виж това или..
Денис Бучел е фоторепортер, социален фотограф и преподавател, чиято нова изложба Mirror се открива днес в галерия „13-то стъпало“ в Бургас. Той е роден в Кишинев, но живее и работи в България, носител е на много награди, между които „Снимка на годината“ и „БГ прес фото“. Денис Бучел казва, че обича хората и е склонен да чака дълго момента, в който те..
На 6 декември 2003 година у нас се ражда българската Уикипедия - най-голямата онлайн енциклопедия в света. Към днешна дата в нея има близо 250 000 статии, а около 150 активни редактори работят единствено на доброволни начала. В световен план Уикипедия е петият по популярност сайт, който създава съдържание на повече от 300 езици, включително..
Ако се разходите из София или някой от по-големите градове в страната с Васил Макаринов и Теодор Караколев сигурно ще останете изненадани от сградите, които ще ви покажат и покрай които навярно сте минавали стотици пъти, но не сте им обръщали внимание. Надали сте се вглеждали в извитите витрини на постройка в посока НДК в София или в скритата..
Вторият международен фестивал на импровизационния театър вече приключва, но това не пречи на неговите организатори и създатели от трупа „ШиЗи Про“ да импровизират на живо в студиото на „Време и половина“. Със Златин Цветков, Милко Йовчев и Яна Огнянова говорим за това как се тренира импровизация, каква свобода дава тя, до какви истини достига и дори..
Младежки ентусиазъм и желание да споделиш частица от себе си с онези, които мислят, чувстват и избират като теб. Между четири стени заедно с тези истински и неподправени компоненти се случва музиката в новия албум на Любо Киров „Както преди“. Именно за изборите, които правим, и за начините, по които стигаме до истината, си говорихме с Любо в нашето „Време..
Идваха отдалеч, чертаейки посока в своята „ЧЕРНОВА“, от различни точки на страната. София, Шумен, Пловдив, Търново…, до Хасково. Градът – „ТРАНЗИТ“, но не към някаква „КРАЙПЪТНА ОБИТЕЛ“, а към онзи център, заради когото бяха преодолели всеки „ЗАВОЙ“ на мислите си - от заглавието до финала, защото бяха увлечени в следването на думите, които сънуваха...