Две едноактни оперети от Офенбах – „Крокфер“ и „Драгунет“ ще бъдат изпълнени от състава на Старозагорската опера в Градския дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив от 19 часа. След премиерата им през 1857 г. те не са изпълнявани у нас.
На 37 години Офенбах пише за театър „Буфо Паризиен” през 1857 година двете едноактни оперети-буфа „Драгунет” и „Крокфер”. Премиерното им за България изпълнение се състоя на 16 декември 2016 година в Стара Загора, на 8 февруари 2017 година спектаклите бяха представени с голям успех на сцената на Музикалния театър „Стефан Македонски“ в София, а на 9 март предстои първа среща на пловдивчани с рядко изпълняваните творби на Жак Офенбах.
И двете едноактни произведения на Офенбах имат интересен сюжет и послания. В „Драгунет” темата е за обичта в семейството и раздвоението на бащата заради службата към Отечеството, за приятелството между „братята по оръжие“ на фронта. А в „Крокфер“ е смешно, весело, забавно, игриво.
Невероятно забавни герои и една забележителна любовна двойка сред баталията, устроена от враждуващите семейства на тези „Ромео и Жулиета“ в по-ново време, които иронизират борбата между две световни империи – Германия и Франция. На сцената оживява най-красивата битка – в името на Любовта и Отечеството, в името на Живота.
Младият диригент и пианист Димитър Косев е роден в Русе през 1992 г. Възпитаник е на Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в града. Продължава в Prayner Konservatorium – Виена, Австрия, със специалност дирижиране и пиано при проф. Максимилиан Ченчич и проф. Щефан Мьолер. Завършва Консерваторията с отличие.
Малко след завършването си асистира в консерваторията проф. Йосеф Щолц в класа по оперно майсторство. Работил заедно с Passion Artists и Vienna Traditional Classic Orchestra. Лауреат на I-ва награда за модерна музика на Lothar Bandermann в майсторския клас Vienna Young Pianists VYP Academy - Виена 2006 и за изпълнение на Едвард Григ през 2007. Димитър Косев дебютира на диригентския подиум в България през ноември 2013 на откриването на Международния конкурс "Франц Шуберт" в Русе. В началото на 2015 дирижира Новогодишния концерт на Русенската филхармония. От началото на 2016 е щатен диригент в Държавна опера - Стара Загора. Поставя световната премиера на рок симфонията „Queen’s Hits“.
Диригент е на спектаклите „Класиката среща ABBA“ и „Класиката среща Queen“ със специалното участие на Теодор Койчинов.
Дирижира концерти и спектакли и на Васил Петров, Марияна Попова, Константин и Александър Владигерови, Стоян Янкулов – Стунджи.
В края на 2016 по специалната покана на световноизвестното мецосопрано Веселина Кацарова дирижира спектакъла в Държавна опера - Стара Загора, посветен на 80-годишнината от рождението на композитора Красимир Кюркчийски.
Извън диригентската си кариера Димитър Косев свири и в групите Division One, Lumberjack Blues Band, Jimi Nicoll Blues Band, Paulo Luemba – Family Business, Alive´N Kickin, Kristal Bardess като басист, пианист и барабанист. През 2015-а с акустичния си проект „Kristal Bardess‘‘ е избран от продуцента на групата The Rolling Stones в топ 20 на световния конкурс за авторска музика на компанията Shure – Call for Legends.
Заедно с Божидара Симеонова печели конкурса за авторска музика „БГ Таланти” и са финалисти в конкурса „Бургас и Морето“ 2016.
Най-ефектният самостоятелен проект на Димитър Косев е „ДЖАЗОСПЕКЦИЯ” по музика на френския композитор Клод Болинг и филма “Baraka” на Рон Фрик. Темата на „ДЖАЗОСПЕКЦИЯ” е глобална и изключително болезнена. Планетата Земя е прекрасна, религиите ни учат на добро, но алчността на хората прави света да е такъв, какъвто е днес, и само от нас зависи какъв ще бъде...
Хармонията между музиката на Клод Болинг и кадрите, заснети от Рон Фрик, великолепно се съчетават в този интересен спектакъл.
В основата на „ДЖАЗОСПЕКЦИЯ” е музиката на Сюитата за флейта и джаз трио пианона Клод Болинг. Френският композитор е написал музиката на над 100 филма, сред които са "Калифорнйска сюита" и "Трима мъже за убиване". Сюитата за флейта и джаз трио пиано е написана през 1975 г. През същата година е номинирана за наградата "Грами", в категория за "Най-добра камерна музика".
В звуковия файл можете да чуете интервю на Галя Митева с Димитър Косев.
Изложба, посветена на Константин Иречек (1854–1918), ще се открие в в къщата-музей „Хр.Г. Данов“ в Стария град. Акцент в изложбата е престоят на Иречек в България и приносът му за българската история и образование. Той е автор на първата академична история на България, бил е и министър на просвещението. Носител е на първия златен медал „За..
Книгата е „Добри поличби”, авторите – Тери Пратчет, Бог да го прости и Нийл Геймън, Бог да го поживи. Ангелът Азирафаел и демонът Кроули много харесват света и искат да го спасят. В опит да си успокои нервите, Кроули пъха в касетофона на „Бентли”-то касета с „Годишните времена” на Вивалди. „Мамка му!” – изкрещява обаче той, щом го заливат едни..
Коледната изложба на Дружеството на пловдивските художници тази година е приютена залите на Градската художествена галерия. Ще бъдат връчени годишните награди за живопис, графика и скулптура, за млад автор, както и Наградата на кмета на Пловдив. Тази година техните носители са: за живопис – Минчо Панайотов, за графика – Димитър Апостолов, за..
Литературен салон SPIRT & SPIRIT и издателство Книгомания.бг представят журналистката Евгения Атанасова и книгата й „КРИСТО, ВЛАДО, РОСЕН И ПЛАВАЩИТЕ КЕЙОВЕ“ днес от 19 ч. в „Петното на Роршах" в Пловдив. Евгения Атанасова-Тенева е журналист и запален изследовател на творчеството на Кристо и Жан-Клод. Автор e на документални филми и статии,..
Книгата с епиграми „Дебили-недраги“ на Георги Кушвалиев ще бъде представена в Първо студио на Радио Пловдив. Писателят е първият носител на наградата „Крилатият козел“, учредена в памет на Радой Ралин, наречен „Козела“ в разработките на ДС за него. „Дебили-недраги“ е издадена във формата на изгорената преди 50 години „Люти чушки“, а..
Премиера на второто издание на книгата „Познатият непознат Пловдив“ на Пенка Калинкова ще се състои в Културен център Тракарт. Първото издание се изчерпа изненадващо бързо и продължават да я търсят, дори от чужбина, повечето са, разбира се, пловдивчани. Оказа се, че има все още хора, които се интересуват от миналото, от голямата история..
Творческа вечер на поета и преводача Кирил Кадийски ще се проведе на 28 ноември (сряда) 2018 г. от 17,00 ч. в Лекционната зала на Народна библиотека „Иван Вазов“. Той е сред значителните съвременни български поети, известен е с множеството преводи на творчеството му на различни европейски езици, носител е на престижни награди. Изумителна е и..