Експлозия на паметта а ла Хайнер Мюлер

БНР Новини
Фотоколаж: Даниела Манолова

Това е една от необикновените радиопиеси в пъстрата многоезична история на жанра в цялото му разпространение по географските дължини от Латинска Америка до Япония. Колкото и да си внушавате, че ви предстои нещо отвлечено, умозрително и претенциозно, защото аз ще употребя думата експеримент, една определено не-любима моя дума, за да представя това аудио творение, колкото и да се подготвяте за нещо надуто и некомуникативно, пробвайте с първите минути и ще видите, че ще ви омае и погълне. Описание по картина (оригиналното заглавие е Експлозия на паметта; Описание на една картина) е радиопиеса на Хайнер Мюлер, която дължи възникването си на ….  българска следа.

Хайнер Мюлер преживява бурната история на Германия от издигането на Хитлер през съветската окупация и финалното разрушаване на Берлинската стена. Един от най-ранните му спомени е за побой над баща и отвеждане в концентрационен лагер, а по-късно, Мюлер избира да остане в съветската зона, дори когато баща му емигрира на Запад. Неговото творчество представя фантасмагорична визия на култура и история. Макар и завършен марксист, Мюлер ненавижда правителството на Източна Германия, а творбите му често са критикувани за горчивия портрет на Германия в тях, за Германия, чиято история Хайнер Мюлер вижда като един безкраен акт на разделение и насилие.

Думата експеримент ми е нелюбима, защото тя е имлицитна на всяка артистична проява. Няма изкуство без експеримент и иновация. Но за Описание по картина експериментът е като зададена ситуация на уъркшоп, в която се събират елементи от различни плоскости и с различни цели и наблюдаваме тяхното общо действие - съдействие - въздействие. Описание по картина е създадена през 1984, в разгара на експериментирането с театралните форми и графично представлява блок текст, като традиционна проза, цялата събрана в едно единствено изречение, но в същността си е силно драматично и сериозно драматургично произведение. Първата й постановка е направена от съпругата на Хайнер Мюлер Гинка Чолакова в Грац, Австрия. Текстът е резултат от среща на Мюлер с изображение на Емилия Колева, ученичка в София по време на едно от посещенията му. В своята автобиография Мюлер заявява, че е намерил взаимодействие си с образа толкова продуктивни, защото рисунката е била несъвършена, пълна с грешки и неясноти. На повърхността изображението съдържа една жена, един мъж, птица, маса и столове, дърво, и продължението е в режисьорското решение на Юри Статков и гласовете на Ивайло Герасков, Мариана Димитрова, Богдан Глишев.

Първите приблизително 40 минути на 26-и март можете да прекарате в компанията на Хайнер Мюлер, който заедно с Брехт е посочен като един от двамата най-добри немски драматурзи на миналия век.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Самотата има различни лица

Ревността може да се предава и по факс. Да влиза в него както хартията, да излиза от там и да разяжда сърцето, душата, главата. Поне в пиесата на Естер Вилар. Авторката е родена през 1935 година в Буенос Айрес, Аржентина. Завършва медицина и работи като лекарка, но след време изцяло се посвещава на писателската си дейност. Автор е на много книги, които се..

публикувано на 07.06.20 в 09:15

„Кошерът“ – документално есе от Огнян Логофетов

Животът се състои от прости неща – малко пари, едно куче, боб за обяд, чаша вино, няколко кокошки, къщата на село.  През 1997 година Огнян Логофетов отива в село Осиково, Смолянска област. Там в мир живеят християни и мюсюлмани. Заедно вдигат сватби, заедно се раждат и заедно си отиват от света. Заедно гледат и пчели. Трябва да си много внимателен с..

публикувано на 01.05.20 в 17:39
Валентин Ганев, Силвия Лулчева, Михаил Михайлов, Пламен Пеев и Христо Симеонов - Риндо (от ляво надясно)

Световноизвестната пиеса „Звезда без име“ от Михаил Себастиан през погледа на Радиотеатъра

Радиотеатърът с удоволствие ви представя премиерата на „Звезда без име“ от Михаил Себастиан. Всички участници в радиопроекта работиха с истинска творческа радост и вдъхновение. Представям ви екипа: Превод: Огнян Стамболиев. Адаптация: Яна Добрева. Участват артистите: Силвия Лулчева, Веселин Ранков, Валентин Ганев, Пламен Пеев,..

публикувано на 26.07.19 в 10:42

Тъжна сатира за новото време

Пиесата на Георги Василски „Три бири – Ново време“ е тъжна сатира за нещата и събитията, които връхлетяха България през годините на прехода. Връхлетяха, но не уплашиха – компанията, която авторът събира, коментира ставащото с насмешка, понякога с напразни надежди, друг път с ентусиазирани пророчества. Както може да се очаква, от копнежите и бляновете на..

публикувано на 05.07.19 в 10:06

Страдание и надмогване в „Запазена марка“ на радиотеатъра

В седмицата ( 17 - 21 декември ), в която най-силно очакваме коледните празници, започва и тази серия на рубриката „Запазена марка“, която ще звучи всяка делнична нощ от 2 часа през нощта . Общото в петте подбрани произведения този път ще са вярата и надмогването. Но не църковната вяра, дори и не и религиозната вяра в нейния каноничен облик, а вярата,..

публикувано на 16.12.18 в 09:35

Игра на Кредит

На 16 декември 2018 г. от 16 часа предстои да чуете премиерата на радиопиесата „Кредитът“ от каталонския драматург Жорди Галсеран. Галсеран е най-поставяният чужд автор в българските театри през последните няколко години, а предстоящата радиопиеса е първият път, в който негово произведение ще звучи в ефира у нас. Интересът към този автор далеч не е..

публикувано на 14.12.18 в 10:17

Руска седмица на шедьоври в Запазена марка Радиотеатър

През декември отново ще можете да проследите нощната театрална програма на БНР - всеки делничен ден, 30 минути след полунощ, включваща преимуществено класически произведения и, по класически начин, неостаряващи постановки. В понеделник (3 декември) , от 0.30 часа , е „Дамата с кученцето“, една прекрасна и много стара постановка с актьорските гласове..

обновено на 05.12.18 в 12:13