В сърцевината на среднощните средновековно-цветисти истории стои идеята за една безплатна вечеря, която ще възнагради най-добрия разказвач на истории по време на едно пътуване, което само по себе си определено се нуждае от разказване на истории, за да бъде по-неусетно и приятно. В три последователни нощи от 2.00 часа в Запазена марка Радиотеатър можете да чуете 3-те части на нашата радиотеатрална версия на Кентърбърийски разкази на Джефри Чосър (на снимката вдясно):
на 1 май е "На път за Кентърбъри",
на 2 май - "Продавачът на индулгенции"
и в сряда, 3 май - "Батската невяста".
Кентърбърийски разкази е колекция от 24 истории, описани в 17 000 стиха на средновековен английски език, ръкопис с огромна популярност в средновековна Англия, създаден в годините между 1387 и 1400 година. Първоначалният замисъл на автора е бил да напише 100 истории. Авторът на този толкова амбициозен проект е Джефри Чосър, оценен като най-великият английски поет на средните векове, а заедно с това писател, дипломат, астролог, дворцов администратор. По-голямата част от живота си Джефри Чосър прекарва по средата на заплетени политически интриги в английския кралски двор и на посланически мисии във Франция и Италия, където се запознава с произведенията на Данте, Бокачо и Петрарка. Чосър е първият английски поет, погребан в Алеята на Поетите в Уестминстърското Абатство. Смятан е за баща на английската литература и заради лингвистичните си постижения, защото с двете си произведения Кентърбърийски разкази и Троил и Кресида фактически утвърждава средновековния литературен английски език, който майсторски и гъвкаво еманципира след един дълъг и богат процес на повлияване от френски, италиански, усвоени и използвани както по време на дипломатическите мисии, така и почерпени от класическите образци.
6 века след написването и преписването на този Пролог Кентърбърийски разкази са едно все още много четено и по много начини интерпретирано произведение, което според изследователите на Чосър е знак за особен феномен. Чувството за хумор на англичаните не се е променило през тези шест века. 6 века по-късно беше направена и аудио постановката на режисьора Маргарита Благиева, която ви предстои да чуете в Запазена марка Радиотеатър.
Ревността може да се предава и по факс. Да влиза в него както хартията, да излиза от там и да разяжда сърцето, душата, главата. Поне в пиесата на Естер Вилар. Авторката е родена през 1935 година в Буенос Айрес, Аржентина. Завършва медицина и работи като лекарка, но след време изцяло се посвещава на писателската си дейност. Автор е на много книги, които се..
Животът се състои от прости неща – малко пари, едно куче, боб за обяд, чаша вино, няколко кокошки, къщата на село. През 1997 година Огнян Логофетов отива в село Осиково, Смолянска област. Там в мир живеят християни и мюсюлмани. Заедно вдигат сватби, заедно се раждат и заедно си отиват от света. Заедно гледат и пчели. Трябва да си много внимателен с..
Радиотеатърът с удоволствие ви представя премиерата на „Звезда без име“ от Михаил Себастиан. Всички участници в радиопроекта работиха с истинска творческа радост и вдъхновение. Представям ви екипа: Превод: Огнян Стамболиев. Адаптация: Яна Добрева. Участват артистите: Силвия Лулчева, Веселин Ранков, Валентин Ганев, Пламен Пеев,..
Пиесата на Георги Василски „Три бири – Ново време“ е тъжна сатира за нещата и събитията, които връхлетяха България през годините на прехода. Връхлетяха, но не уплашиха – компанията, която авторът събира, коментира ставащото с насмешка, понякога с напразни надежди, друг път с ентусиазирани пророчества. Както може да се очаква, от копнежите и бляновете на..
В седмицата ( 17 - 21 декември ), в която най-силно очакваме коледните празници, започва и тази серия на рубриката „Запазена марка“, която ще звучи всяка делнична нощ от 2 часа през нощта . Общото в петте подбрани произведения този път ще са вярата и надмогването. Но не църковната вяра, дори и не и религиозната вяра в нейния каноничен облик, а вярата,..
На 16 декември 2018 г. от 16 часа предстои да чуете премиерата на радиопиесата „Кредитът“ от каталонския драматург Жорди Галсеран. Галсеран е най-поставяният чужд автор в българските театри през последните няколко години, а предстоящата радиопиеса е първият път, в който негово произведение ще звучи в ефира у нас. Интересът към този автор далеч не е..
През декември отново ще можете да проследите нощната театрална програма на БНР - всеки делничен ден, 30 минути след полунощ, включваща преимуществено класически произведения и, по класически начин, неостаряващи постановки. В понеделник (3 декември) , от 0.30 часа , е „Дамата с кученцето“, една прекрасна и много стара постановка с актьорските гласове..