Българският студент Георги Джаров спечели специалната награда на международен конкурс по архитектура организиран от Италианската асоциация за осветление с подкрепата на италиански университети по архитектура, областни и общински управи,сдружения на архитекти и водещи индустрии.
Под надслов Riprenditi la città (Възвърни града) в смисъла на светлината и нейното значение в градските условия свързани с вътрешната и външна архитектура и необходимостта от социално общуване, конкурсът се провежда за четвърта поредна година. В настоящото издание главни герои бяха младите хора, светлината и града. Кандидатите от Швеция, Швейцария, Казахстан, Япония, Китай, Италия и други страни, бяха разделени на три възрастови категории: до 18, 30 и до 35 години. Всеки един от тях трябваше да представи според регламента видео от 60 секунди на тема „Пространства и светлини” или както е цитиран Уилям Шекспир като мото на надпреварата „Любовта на младите хора не е в сърцето, а в очите” – мисъл в компанията на тази на Франц Кафка, която казва, че младостта е щастлива, защото има качеството да вижда красотата и който запази тази своя способност не остарява никога. Като добавим Стоян Михайловски, че „науката е слънце, което в душите грей”, картината от световната архитектурна университетска надпревара става пълна, излъчваща надежда и вдъхновение.
От 100 проекта, до финала стигнаха 19, а победителите са 9, от които само двама не са италианци. Награждаването се състоя в кметството на Флоренция и съвпадна щастливо с навечерието на празника на Българската просвета и култура, защото сред призьорите се оказа българинът Георги Джаров – студент по архитектура в Политехническия университет в Торино. Той бе отличен със специалната награда „Възпитаване на културата”. Неговият видеоматериал според журито „е ефикасен в своята оригиналност на вложеното послание: няма пространство без светлина, така както тишина без шум”. Наистина, Георги изтъква семпло значението на светлината в конкретен и преносен смисъл: празно тъмно пространство на фона на звук вълнообразно променящ се от невидими удари в тъмнината, като в търсене на изход за самия себе си… Тишина… Екрана осветлява с надпис: „Без светлина, пространството не съществува”. Изненадан и щастлив от успеха, Георги Джаров сподели за БНР значението на това международно признание към него:
Означава много за мен, защото съм участвал у в други конкурси по архитектура, но не съм печелил нищо. Победата сега ми даде възможност да разбера, че все пак качествата на всеки един от нас могат да бъдат оценени в един момент. За мен бе много важна идеята, която представих по мое виждане и то така, че тя се оказа достъпна и ясна за всички. Спечелването на конкурса ми дава нови сили и вяра в моите качества, което е важна стъпка към професионалното ми развитие. Дължа много на родителите си и част от успехът ми е техен. Във връзка с 24-ти май пожелавам на всички учащи се в България, да вярват силно в себе си, защото всеки един ще има своя момент на изява.
Георги Боянов Джаров от Пазарджик (България) – както го представя конкурса, е 25 годишен. Живее в Италия с родителите си от 15 години. От тях знае, че нищо на този свят не идва даром. Това опроверга сега поговорката на българи и италианци за вуйчото владика – т.е. и без него е също възможна светлината в живота.
Проект на Георги Джаров за подредба на музеи ще бъде изложен от края на този месец в Природонаучния музей в Торино.
Три въздействащи фоторазказа за благотворителността и доброволчеството представя столичната галерия „Синтезис“ до 15 декември 2018 г. Изложбата показва фотопроектите на Добрин Кашавелов, Борислав Трошев и Тихомира Методиева, отличени през 2018 г. в конкурса „Благотворителността през обектива“. В поредица от фотоси под названието „Виж това или..
Денис Бучел е фоторепортер, социален фотограф и преподавател, чиято нова изложба Mirror се открива днес в галерия „13-то стъпало“ в Бургас. Той е роден в Кишинев, но живее и работи в България, носител е на много награди, между които „Снимка на годината“ и „БГ прес фото“. Денис Бучел казва, че обича хората и е склонен да чака дълго момента, в който те..
На 6 декември 2003 година у нас се ражда българската Уикипедия - най-голямата онлайн енциклопедия в света. Към днешна дата в нея има близо 250 000 статии, а около 150 активни редактори работят единствено на доброволни начала. В световен план Уикипедия е петият по популярност сайт, който създава съдържание на повече от 300 езици, включително..
Ако се разходите из София или някой от по-големите градове в страната с Васил Макаринов и Теодор Караколев сигурно ще останете изненадани от сградите, които ще ви покажат и покрай които навярно сте минавали стотици пъти, но не сте им обръщали внимание. Надали сте се вглеждали в извитите витрини на постройка в посока НДК в София или в скритата..
Вторият международен фестивал на импровизационния театър вече приключва, но това не пречи на неговите организатори и създатели от трупа „ШиЗи Про“ да импровизират на живо в студиото на „Време и половина“. Със Златин Цветков, Милко Йовчев и Яна Огнянова говорим за това как се тренира импровизация, каква свобода дава тя, до какви истини достига и дори..
Младежки ентусиазъм и желание да споделиш частица от себе си с онези, които мислят, чувстват и избират като теб. Между четири стени заедно с тези истински и неподправени компоненти се случва музиката в новия албум на Любо Киров „Както преди“. Именно за изборите, които правим, и за начините, по които стигаме до истината, си говорихме с Любо в нашето „Време..
Идваха отдалеч, чертаейки посока в своята „ЧЕРНОВА“, от различни точки на страната. София, Шумен, Пловдив, Търново…, до Хасково. Градът – „ТРАНЗИТ“, но не към някаква „КРАЙПЪТНА ОБИТЕЛ“, а към онзи център, заради когото бяха преодолели всеки „ЗАВОЙ“ на мислите си - от заглавието до финала, защото бяха увлечени в следването на думите, които сънуваха...