Везаната карта на Баничан

БНР Новини
Снимка: Румяна Джибова

Много са любителите на везмото. Шият гоблени, бродират карета, покривки, кърпички, украса за дрехи. Но да посветиш шест месеца почти денонощен труд, за да извезеш карта на своето родно място, не е по силите на всеки. Правят го като хоби три везбарки - на 11, на 50 и на 55 години от село Баничан: Христина Катранджиева, Таня Качарова и Румяна Джибова. Картата е необикновена, защото в нея са използвани 23 уникални и характерни за селото шевици-реликви, които се срещат в старинните носии. Така древната везана памет на Баничан оживява в наши дни. За труда си везбарките са получили много наши и международни награди. Освен че е бродирана изкусно, от картографска гледна точка везаната карта е направена също  изключително професионално. Дори е потърсено мнението на специалистите, за да отговаря на картографските принципи и изисквания.
Изобщо в Баничан никога нищо не е случайно. Що за място е това селище, за да вдъхновява така всеотдайно своите жители? Намира се в община Гоце Делчев, недалеч от границата. Слави се с красивите си традиционни носии, везани с кръстат бод от поколения сръчни жени. Мъжете се отличават със силен дух и свободолюбие. В историческата летопис на селото са записани много имена на родените в Баничан македоно-одрински опълченци. Удивително място е Баничан. На територията му има минерални извори и две реки - Места и Туфча. Над селото преминава най-дългият и най-труден прелетен път на белия щъркел от 12 000 км в едната посока.
Как да избродираш толкова истории, фамилна памет, традиции и природна хубост? Може! - казва Румяна Джибова от Народно читалище „Изгрев - 1930”. Освен огромна любов към родното място, познаване в детайли на тънкостите от костюма на баничанката, везбарките трябва да са готови изкусно да възпроизведат върху картата близо 900 000  бода. Като разбира се, за целта да приготвят 5 000 метра естествени памучни конци, колкото е разстоянието от малкото село до големия общински център. А защо го правят? Реторичен въпрос! Това е селото, което не трябва да забравяме, каквото и да се случва, колкото и трудно да е. Защото в кръвта си носим благословената мисия да търсим светлината на старината и да я предаваме на децата ни. Предците ни пращат писма до нас - да ги прочетем с очите си, да ги приемем със сърцето си, гордо да се извисят в съзнанието ни, за да оживее духът им.  
Колко голяма е силата на везмото? Картата с културните символи на Баничан отдавна е надхвърлила пределите на страната и на Стария континент. Тя е уникална приказка, която в Международната година на картата, обявена от ООН, по свой начин разказва за любовта на хората към своето родно място. Другата творческа идея е свързана с плетенето на пъстри чорапи, като част от българската фолклорна носия. В селото е създадена пътуваща етнографска сбирка на чорапите. Толкова много хубост и енергия само в едно селище! Дали пък майсторките от Баничан не ни изпращат послание, че красота има навсякъде, от нас зависи да я открием и споделим с другите?! Чуйте интервюто на Петра Талева с Румяна Джибова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Господната трапеза

• Заедно с ставрофорен иконом Стефан Стефанов председател на русенския храм „Св. Николай Чудотворец“ ще разговаряме както за Господната трапеза, така и за призванието на свещенослужителя. Кой е поканен на тази трапеза и кой приема или отказва. • На книжния пазар вече е новото издание на емблематичен сборник с християнски есета „Ортодоксия“ от..

публикувано на 17.12.18 в 07:50

Доброто пътува с Ретротрамвая

Доброто е там, където сте вие! Наближава Коледа! В неделя, на 16 декември от 9 до 12 часа сутрешните предавания на програма „Христо Ботев“ – „Нашият ден“ и „Семейно радио“ – Ви канят да бъдем заедно в… софийския Ретротрамвай. В името на една кауза: да бъдем съпричастни към най-самотните на празника! Вземете със себе си една коледна играчка или..

обновено на 14.12.18 в 17:22
Анелия Торошанова в студиото на

Радиото променя човешки съдби

Ролята на обществената медия и на предаването за разрешаването на частни казуси. Това е темата на предаването днес. Или как предаването „Законът и Темида“ променя човешки съдби. Ще чуете слушатели, на които сме помагали през годината-Венцислав Александров, Тодор Църев, Юлия Старчева, Павлина Илиева, адвокат Даниела Никифорова. Чуйте повече в звуковия..

публикувано на 14.12.18 в 17:07

Добрите истории

Общото между тези три романа - „Анатомия на един скандал“ от Сара Вон,  „Тишина“ от Розамънд Лъптън и   „Никой не знае часа“ от Рене Фройнд, е това, че и трите книги са майсторски написани. „Те са много различни, но в същото време ги обединява една много добре разказана история. И смятаме, че добрите истории, които ви изпращат хората, може би..

публикувано на 14.12.18 в 16:08

Полезен, смешен, забавен и прекрасен пътеводител

„Майко Мила!” – първият сайт в България, създаден за да помага на майките, прекрачи от интернет пространството в света на книгите. Елисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова издадоха пътеводителя „Стигнахме ли вече?“ „Въпросът, къде ще водим децата този уикенд? и Къде ще ходим тази ваканция? - вълнува всички родители“, каза за „Нашият ден“..

публикувано на 14.12.18 в 12:35

Доброто ни прави повече хора

Здравейте, казвам се Ангел Ангелов. Благодаря Ви за чудесния начин, по който оправдавате съществуването на радиото като социално значима и информативна медия. За инициативата #ДобротоТамКъдетоСтеВие изпращам кратка история от първо лице: Съпругата ми и дъщеря ми отидоха за прежда, за да се учат да плетат коледни подаръци. Аз останах в..

публикувано на 14.12.18 в 12:14

Изтече ли времето на #Metoo?

Остана ли #Metoo движение само на холивудските актриси? Издъхва ли от собствените си противоречия и къде се намира България? Отговори на тези въпроси търсят в студиото на „Нашият ден“ Геновева Тишева, председател на Български център за джендър изследвания и Катя Кръстанова , психолог от Асоциация "Анимус". "Движението тръгна от овластени жени с..

публикувано на 14.12.18 в 11:49