Здраве до оздравяване

Снимка: Архив

В здравеопазването у нас отдавна няма новини. Защото бити лекари, протестиращи медици и фалиращи болници има всеки ден. От което в края на краищата страдат пациентите. Т.е. всички ние. От друга страна здравеопазващите ни точат касата с ненужни манипулации и операции, повечко от необходимите и като цена и като количество лекарства, откровено надписване на болнични престои, налагани избори на екип и т.н. Така се създаде и болничната аристокрация от много богати лекари, основно хирурзи и още по-голям пролетариат от обикновени медици. От което страдаме пак всички ние.
В този, като че ли контролиран в нечия полза хаос особено място има и министерството с непрекъснатото си желание да доказва нормативна значимост, активност и необходимост. Миналата седмица съдът отмени националната здравна карта на предишния министър. Утвърдена от Министерски съвет на същите управляващи. Преди това беше отменена и наредба за критериите и реда на избор на лечебните заведения, с които Здравната каса сключва договори. И тук усвояването на средства се превръща във ведомствено национален спорт. Не качество, не резултати, не дори нещо като хуманизъм. Просто усвояване на средства, събирани принудително като здравни вноски от всички работещи. И издържащи тези, които не искат да работят. Не говоря за деца, учещи се и пенсионери.
Според днешни данни, здравноосигурените доплащат практически повече от половината от лечението си. Всеки от нас знае как.
Едно от най-дългите неща в прехода е здравната реформа. Явно е орисана да е безкрайна. Защото там има реални пари, реално не контролирани от чуждоземни одити и в трогателно парламентарно съгласие.
Няма начин да няма начин. Например - закриване на болничните заведения за управляващите. Къде в онзи свят, към който мислим че пътуваме, има правителствени болници? И още един плах пример - със Здравната каса да работят само държавните или и общинските болници. При строга отчетност на целесъобразност. И без негласно или направи шумно налагани пари под масата. Който иска нещо повече от утвърдените стандарти за лечение - да плаща на други места. У нас болници да искаш.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Господната трапеза

• Заедно с ставрофорен иконом Стефан Стефанов председател на русенския храм „Св. Николай Чудотворец“ ще разговаряме както за Господната трапеза, така и за призванието на свещенослужителя. Кой е поканен на тази трапеза и кой приема или отказва. • На книжния пазар вече е новото издание на емблематичен сборник с християнски есета „Ортодоксия“ от..

публикувано на 17.12.18 в 07:50

Доброто пътува с Ретротрамвая

Доброто е там, където сте вие! Наближава Коледа! В неделя, на 16 декември от 9 до 12 часа сутрешните предавания на програма „Христо Ботев“ – „Нашият ден“ и „Семейно радио“ – Ви канят да бъдем заедно в… софийския Ретротрамвай. В името на една кауза: да бъдем съпричастни към най-самотните на празника! Вземете със себе си една коледна играчка или..

обновено на 14.12.18 в 17:22
Анелия Торошанова в студиото на

Радиото променя човешки съдби

Ролята на обществената медия и на предаването за разрешаването на частни казуси. Това е темата на предаването днес. Или как предаването „Законът и Темида“ променя човешки съдби. Ще чуете слушатели, на които сме помагали през годината-Венцислав Александров, Тодор Църев, Юлия Старчева, Павлина Илиева, адвокат Даниела Никифорова. Чуйте повече в звуковия..

публикувано на 14.12.18 в 17:07

Добрите истории

Общото между тези три романа - „Анатомия на един скандал“ от Сара Вон,  „Тишина“ от Розамънд Лъптън и   „Никой не знае часа“ от Рене Фройнд, е това, че и трите книги са майсторски написани. „Те са много различни, но в същото време ги обединява една много добре разказана история. И смятаме, че добрите истории, които ви изпращат хората, може би..

публикувано на 14.12.18 в 16:08

Полезен, смешен, забавен и прекрасен пътеводител

„Майко Мила!” – първият сайт в България, създаден за да помага на майките, прекрачи от интернет пространството в света на книгите. Елисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова издадоха пътеводителя „Стигнахме ли вече?“ „Въпросът, къде ще водим децата този уикенд? и Къде ще ходим тази ваканция? - вълнува всички родители“, каза за „Нашият ден“..

публикувано на 14.12.18 в 12:35

Доброто ни прави повече хора

Здравейте, казвам се Ангел Ангелов. Благодаря Ви за чудесния начин, по който оправдавате съществуването на радиото като социално значима и информативна медия. За инициативата #ДобротоТамКъдетоСтеВие изпращам кратка история от първо лице: Съпругата ми и дъщеря ми отидоха за прежда, за да се учат да плетат коледни подаръци. Аз останах в..

публикувано на 14.12.18 в 12:14

Изтече ли времето на #Metoo?

Остана ли #Metoo движение само на холивудските актриси? Издъхва ли от собствените си противоречия и къде се намира България? Отговори на тези въпроси търсят в студиото на „Нашият ден“ Геновева Тишева, председател на Български център за джендър изследвания и Катя Кръстанова , психолог от Асоциация "Анимус". "Движението тръгна от овластени жени с..

публикувано на 14.12.18 в 11:49