Маги Гигова храни слончета, Енчо Керязов прави стойка на Ниагара, Стилиян Иванов снима танцуващи дервиши в „Покана за пътуване”

БНР Новини
6
Етюди от село Свежен.
Снимка: Николай Генов

В „Покана за пътуване” водещата Магдалена Гигова с помощта на своите гости повежда слушателите най-напред към село Свежен. Сгушено в диплите на Сърнена Средна гора, то е основано през 14-и век от боляри на цар Иван Шишман, избягали от Търново. Журналистката и пътешественичка Румяна Николова, чийто род произхожда от Свежен, разказва за архитектурно-етнографския резерват, съхранил близо 100 къщи в автентичния им вид, за църквата и типичните местни гозби.

Най-добрият български артист на манежа - Енчо Керязов споделя как бил заобиколен от полиция, щом направил стойка на една ръка на парапета над Ниагарския водопад. Служителите на закона, обаче проявили разбиране, щом осъзнали, че е професионалист и няма опасност за живота му. Енчо неизменно получава покана от Шварценегер за участие в неговия „Арнолд фестивал”, но е успял да участва само веднъж, поради ангажиментите си по света. „Терминаторът” му заявил, че за всичките години никога не е виждал цялата публика на крака в „Мемориал аудиториум”, освен при изпълнението на българина на 20 м от земята. Керязов пък му подарява копие от златната маска на тракийския владетел Терес, придружено със сертификат от Националния исторически музей и с думите „На една легенда може да бъде поднесена само легенда”.

Акробатът е носител на Сребърен клоун от цирковия фестивал в Монте Карло - еквивалент на „Оскар” за манежа.

Светослав Марков и Теодор Борисов и тяхната рубрика „50 места от българската история отвъд България” отвеждат слушателите в италианското градче Брунате, където е приключил жизнения си път Пенчо Славейков. Авторът на „Кървава песен” е единственият българин предложен за Нобелова награда за литература, но от… шведския си преводач Алфред Йенсен. За жалост, Славейков предава Богу дух, а тя не се присъжда на покойници.

Най-добрият начин да опознаеш Шри Ланка е от стъпалото на влака. Тази тайна доверява на Магдалена Гигова учител по география в бившия остров Цейлон. С чувство за хумор и с характерната за нея образност водещата на „Покана за пътуване” раздипля спомена от пътуването си до сиропиталище за слонове в Шри Ланка и приключението „да се чувстваш като веяна скумрия” на вратата на вагона. В Пиннавала тя научава, че президентът на азиатската страна показва уважението си към други държавни глави като им…подарява слонове. Маги е галила, яздила, угощавала с плодове и хранила с биберон симпатичните гиганти, но най-вълнуваща според нея е колективната слонска баня.

Участието на последния гост - режисьора Стилиян Иванов е само „разядка” за следващото издание на „Покана за пътуване”. Той започва разказа си за танцуващите дервиши в турския град Коня, за суфизма и чувствата между Джеляледин Руми и Шамс Тебризи, описани от Елиф Шафак в бестселъра й „Любов”.

За още приключение и пътеписи следете страницата на предаването във Фейсбук - Покана за пътуване




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Премиера на „Дафнис и Хлое”, Париж 1912 г., декор - Леон Бакст.

Митологични образи: Дафнис и Хлое

В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..

публикувано на 03.02.22 в 07:50

Морският жаргон

Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..

публикувано на 21.08.20 в 14:16

Петър Делян като историческа фигура и романов герой

В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..

публикувано на 20.08.20 в 09:05
Ритуални танци от преди последното заледяване на Централна Европа – праисторически запис в пещерата „Марура“

Премълчаната история на магичните знаци от българската непреходност

Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..

обновено на 30.07.20 в 09:57
Картина от Стоян Венев

За тънкио намек и дебелио край

Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..

публикувано на 07.07.20 в 18:03

По-добре късно, отколкото… рано

Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура.  Според учени разпределянето на времето,..

публикувано на 01.07.20 в 09:42

Генерал Владимир Заимов – трагичната участ на един български военен командир

Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..

публикувано на 25.06.20 в 10:07