На площад Мюнстер, пред Залата на търговците няколко работници, покачени на стълби, довършват герба на Хабсбургите на предната фасада. Художникът Ханс Сикс фон Стефен оглежда балдахина на скулптурата на император Максимилиан I - статуите на Филип Кастилски, император Карл V и Фердинанд I вече са готови. Червената, богато украсена фасада на Залата на търговците изпъква отдалечe. Тя е сред най-представителните сгради на града...
Първата общинска търговска зала, построена през 14 век, действа като митница. Днешната сграда е запазена във вида си от 1520 г. Покривът й е облицован с т.нар. вятърни стъпала, над четирите арки има пет прозореца, а между тях са разположени 4-те статуи на императорите от Свещената римска империя. В двата края на постройката има кръгли кулички с прозорци и заострени върхове, украсени с цветни плочки. Под всеки от прозорците на куличките има медальони, изобразяващи териториалните владения на Хабсбургската династия. Портата отпред води към зала, свързана с вътрешен двор. Залата се отваря само в много специални случаи. Най-известна е Императорската зала на първия етаж, която може да побере 350 души. На стените й висят портретите на владетелите на Хабсбургския дом и техните съпруги, а прозорците са с витражи. Днес на втория етаж се събират членовете на Историческото дружество на Фрайбург.
Още за град Мюнстер и за красивата му катедрала, можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца”.
Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..
В най-новата си книга любимата детска писателка Юлия Спиридонова-Юлка представя съвременна коледна приказка - весела и познавателна, една пакостлива, забавна и сърдечна история, в която се случват чудеса. Кога да бъде издадена „Боби и тайните агенти на Дядо Коледа“ (ИК„Кръгозор“) и кога да бъде предложена на малките читатели (и слушатели),..
В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..
Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..
И тази седмица провокирахме малките ни събеседници в "Радиолексикон". Говорихме с тях за всякакви космически щуротиии нови изобретения, с които са стигнем до звездите. Научихме с какво се хранят хората в КОСМОСА и как си готвят храната. Разбрахме също, че професията космонавт е една от най-мечтаните. Вече дори и полицаите не са толкова важни..
Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..
Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..