Това откровение чух днес в разговора ни с поета Николай Милчев и веднага си спомних първата ми среща с неговите стихове. Въпреки, че вече бях чела поезията му, неговите думи ме връхлетяха по радиото. Това преживяване беше внезапно, безусловно и ме завари неподготвена. Зарязах всичко, което правех в момента, за да се насладя на нечии рими, идващи сякаш от други светове. В един късен следобед жадно и съсредоточено изслушах минутите за поезия по програма „Христо Ботев” и бях удивена най-накрая заради името на автора: Николай Милчев. Не знам защо си мислех, че дотогава съм прочела достатъчно, за да го познавам като поет.
Сега държа в ръцете си най-новата му книга, 17-а поред, с подзаглавие „26 стихотворения от любов” и умувам над съзерцанията и метафорите в „Ти и котките следобед”. Книгата ще има премиера на 11 януари от 18.30 часа в Столичната библиотека.
Ще продължа, като вдъхновен читател и слушател, да гадая какво още ни разказа за любовта Николай Милчев с този диалог, който започнахме в „Артефир”. „Защото любовта е резюме”, както се нарича едно от стихотворенията в „Ти и котките следобед”.
Ето и нещо съвсем ново, което поетът публикува на страницата си във фейсбук в началото на 2018 година:
Зимни несъвършенства
Какво да правя
с толкова несъвършени сетива
и с толкова
несъвършени пътешествия,
какво да правя?
На края на градината ми
си живееше една снежинка.
И аз отидох, за да я открия,
и се върнах.
И в дневника си съм записал:
Зимата е кръгла.
На края на градината ми
си живееше едно кокиче.
И аз отидох да открия
неговото безразсъдство.
И обикалях в орбита около него.
И в дневника си съм записал:
Зимата е удивителна.
На края на градината ми
си живееше едно лисиче.
И аз отидох да погледам,
като свети.
И да погледам
как в опашката му се върти оранжев вятър.
И в дневника си съм записал:
Портокал с уши.
Николай Милчев
Три въздействащи фоторазказа за благотворителността и доброволчеството представя столичната галерия „Синтезис“ до 15 декември 2018 г. Изложбата показва фотопроектите на Добрин Кашавелов, Борислав Трошев и Тихомира Методиева, отличени през 2018 г. в конкурса „Благотворителността през обектива“. В поредица от фотоси под названието „Виж това или..
Денис Бучел е фоторепортер, социален фотограф и преподавател, чиято нова изложба Mirror се открива днес в галерия „13-то стъпало“ в Бургас. Той е роден в Кишинев, но живее и работи в България, носител е на много награди, между които „Снимка на годината“ и „БГ прес фото“. Денис Бучел казва, че обича хората и е склонен да чака дълго момента, в който те..
На 6 декември 2003 година у нас се ражда българската Уикипедия - най-голямата онлайн енциклопедия в света. Към днешна дата в нея има близо 250 000 статии, а около 150 активни редактори работят единствено на доброволни начала. В световен план Уикипедия е петият по популярност сайт, който създава съдържание на повече от 300 езици, включително..
Ако се разходите из София или някой от по-големите градове в страната с Васил Макаринов и Теодор Караколев сигурно ще останете изненадани от сградите, които ще ви покажат и покрай които навярно сте минавали стотици пъти, но не сте им обръщали внимание. Надали сте се вглеждали в извитите витрини на постройка в посока НДК в София или в скритата..
Вторият международен фестивал на импровизационния театър вече приключва, но това не пречи на неговите организатори и създатели от трупа „ШиЗи Про“ да импровизират на живо в студиото на „Време и половина“. Със Златин Цветков, Милко Йовчев и Яна Огнянова говорим за това как се тренира импровизация, каква свобода дава тя, до какви истини достига и дори..
Младежки ентусиазъм и желание да споделиш частица от себе си с онези, които мислят, чувстват и избират като теб. Между четири стени заедно с тези истински и неподправени компоненти се случва музиката в новия албум на Любо Киров „Както преди“. Именно за изборите, които правим, и за начините, по които стигаме до истината, си говорихме с Любо в нашето „Време..
Идваха отдалеч, чертаейки посока в своята „ЧЕРНОВА“, от различни точки на страната. София, Шумен, Пловдив, Търново…, до Хасково. Градът – „ТРАНЗИТ“, но не към някаква „КРАЙПЪТНА ОБИТЕЛ“, а към онзи център, заради когото бяха преодолели всеки „ЗАВОЙ“ на мислите си - от заглавието до финала, защото бяха увлечени в следването на думите, които сънуваха...