Проектът КИНОПЛОВДИВ беше представен на пресконференция в Пловдив. В него съвременни български филмови режисьори ще снимат 7 късометражни филма, вдъхновени и посветени на Пловдив, които са част от програмата на Пловдив – Европейска столица на културата 2019.
Режисьорите ще бъдат в Пловдив по един месец и ще представят градски истории, но с идеята за стойностното, а не за да се напълнят бокс офис класациите. Отделните филми ще бъдат обединени в един пълнометражен филм - омнибус, който ще бъде показван не само у нас, но и в чужбина.
Проектът КИНОПЛОВДИВ е част от програмата на Пловдив – Европейска столица на културата 2019. Майсторски класове, прожекции на съвременни български филми и срещи с авторите им съпътстват инициативата КИНОПЛОВДИВ.
Участници са Петър Вълчанов и Кристина Грозева /филмите „Слава“, „Урок“/, Николай Тодоров, за който Костурица учреди специална награда „за най-поетичен филм“, Ралица Петрова с награда „Златен леопард“ от Локарно за "Безбог", Димитър Кутманов („Ecce homo”), Николай Тодоров („Преди да заспя”), Павел Веснаков („Зевс”), Любомир Младенов („Ловен парк”, „Кораб в стая”), Христо Симеонов („Синът”).
Режисьорите са обединени в този проект от споделена киноестетика. Това се случва рядко в киното. През 30-40 години в киното се прави обединена режисьорска група. Някои от режисьорите от проекта КИНОПЛОВДИВ участват и в друг филм - омнибус по разкази на Георги Господинов, чиято премиера ще бъде на София филм фест.
Пловдивчанинът Петър Вълчанов каза, че в неговия проект засега е ясно, че ще има дете, куче и виолончело. Като в детската история има и автобиографичен елемент, а от виолончелото вероятно ще има четвъртинка.
Всеки месец режисьорите ще провеждат и майсторски класове по различни теми от света на киното. Първият майсторски клас е на Петър Вълчанов и Кристина Грозева тази събота 24 февруари в клуб Фарго с тема за работата на режисьора с актьорите. Ще бъде излъчен и филмът им „Слава“, провокиран от реалната случка за кантонера, намерил и върнал на полицията хиляди левове, разпилени сред релсите. След филма режисьорите ще бъдат на разположение за въпроси и отговори с публиката.
Два от майсторските класове ще бъдат за и със деца. Те ще бъдат режисирани от Николай Тодоров, който ще работи заедно с Общински младежки център, а Христо Симеонов ще работи с деца до 14 години от "Столипиново".
Така започва проектът КИНОПЛОВДИВ, който е част от програмата на Пловдив – Европейска столица на културата 2019. От фондацията, която финансово подкрепя проекта с 250 000 лева казаха, че разчитат много на доброволци, които да се включат в осъществяването на кинопроекта.
Бюджетът на целия проект е 365 000 лева. По критериите на БФЦ един нискобюджетен филм е с бюджет от 400 до 600 000 лева.
Организатор на проекта КИНОПЛОВДИВ е известна продуцентска фирма. Майсторските класове и филмите ще се излъчват в клуб "Фарго" в Лъки Дом на киното. Входът е свободен.
Репортажът е в звуковия файл.
Изложба, посветена на Константин Иречек (1854–1918), ще се открие в в къщата-музей „Хр.Г. Данов“ в Стария град. Акцент в изложбата е престоят на Иречек в България и приносът му за българската история и образование. Той е автор на първата академична история на България, бил е и министър на просвещението. Носител е на първия златен медал „За..
Книгата е „Добри поличби”, авторите – Тери Пратчет, Бог да го прости и Нийл Геймън, Бог да го поживи. Ангелът Азирафаел и демонът Кроули много харесват света и искат да го спасят. В опит да си успокои нервите, Кроули пъха в касетофона на „Бентли”-то касета с „Годишните времена” на Вивалди. „Мамка му!” – изкрещява обаче той, щом го заливат едни..
Коледната изложба на Дружеството на пловдивските художници тази година е приютена залите на Градската художествена галерия. Ще бъдат връчени годишните награди за живопис, графика и скулптура, за млад автор, както и Наградата на кмета на Пловдив. Тази година техните носители са: за живопис – Минчо Панайотов, за графика – Димитър Апостолов, за..
Литературен салон SPIRT & SPIRIT и издателство Книгомания.бг представят журналистката Евгения Атанасова и книгата й „КРИСТО, ВЛАДО, РОСЕН И ПЛАВАЩИТЕ КЕЙОВЕ“ днес от 19 ч. в „Петното на Роршах" в Пловдив. Евгения Атанасова-Тенева е журналист и запален изследовател на творчеството на Кристо и Жан-Клод. Автор e на документални филми и статии,..
Книгата с епиграми „Дебили-недраги“ на Георги Кушвалиев ще бъде представена в Първо студио на Радио Пловдив. Писателят е първият носител на наградата „Крилатият козел“, учредена в памет на Радой Ралин, наречен „Козела“ в разработките на ДС за него. „Дебили-недраги“ е издадена във формата на изгорената преди 50 години „Люти чушки“, а..
Премиера на второто издание на книгата „Познатият непознат Пловдив“ на Пенка Калинкова ще се състои в Културен център Тракарт. Първото издание се изчерпа изненадващо бързо и продължават да я търсят, дори от чужбина, повечето са, разбира се, пловдивчани. Оказа се, че има все още хора, които се интересуват от миналото, от голямата история..
Творческа вечер на поета и преводача Кирил Кадийски ще се проведе на 28 ноември (сряда) 2018 г. от 17,00 ч. в Лекционната зала на Народна библиотека „Иван Вазов“. Той е сред значителните съвременни български поети, известен е с множеството преводи на творчеството му на различни европейски езици, носител е на престижни награди. Изумителна е и..