Д-р Георги Стаменов: Асистираната репродукция е колективна игра, важен е екипът

Проблемът няма как да е само на лекаря или само на двойката

В навечерието на един от най-големите християнски празници - Благовещение, в предаването ни "Часът на здравето" ви срещнахме с едно от светилата в репродуктивната медицина д-р Георги Стаменов. Много хора го наричат "раздавач на надежда" и "чудотворец" . Той обаче признава, че единствено помага в божието дело... 

Изграждането на доверие между лекаря и пациента е от съществено значение за успешния резултат във всяко едно лечение. Когато става дума за репродуктивни проблеми съпричастността на лекаря към чувствата, мислите и емоциите на двойките и вярата на пациента в успеха на начинанието е 80 % от успеха. Тайната на успешния резултат се крие в осъзнаването, че лекарят и пациентът са едно цяло. Проблемът няма как да е само на лекаря или само на двойката, потърсила помощ от него. Това е една обща борба, категоричен е д-р Стаменов. 

Автоимунните заболявания играят съществена роля при репродуктивните проблеми. Много често акушер-гинеколозите ги неглижират, но те са скрит играч, които се промъква често незабелязано и се опитва да обърка всичките планове на лекарите. Автоимунните заболявания трябва да се търсят и да се намират още преди да са придобили клинична изява.

д-р Георги СтаменовСъществена роля в диагностиката на различни патологии на женския генитален тракт играе офис хистероскопията. Това е метод, който позволява в кабинета на лекаря, без анестезия и предварителна подготовка, чрез миникамера да се огледа гениталния тракт на жената, като включително може да се установи проходимост на тръбите. Така в рамките на едва 15 минути може да се постави диагноза за дадена патология в целия генитален тракт без яйчниците, при които е необходимо ултразвуково изследване. Използването на хистероскопа ще навлиза все повече и е съвсем възможно, след 5-10 години, гинекологичната практика да е немислима без него, прогнозира специалистът и добави, че репродуктивните проблеми са само част от случаите, при които се прилага тази методика.

Повече за д-р Георги Стаменов може да научите от неговото представяне на сайта на болница "Надежда", където помага на хората, които все още не са успели да опитат от щастието да имаш своя рожба. Както и да разберете защо той се старае да не забравя, че:
  • Не можеш да накараш някой да те обича. Можеш само да бъдеш някой, който може да бъде обичан. Останалото зависи от другия.
  • Отнема много време да станеш човека, който искаш да бъдеш.
  • Трябва винаги да се разделяш с тези, които обичаш с думи на любов. Може пък това да е последният път, когато се виждате.
  • Трябва да прощава.
  • Преди разсъмване е най-тъмно.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02