Катедралата „Дева Мария де ла Седе“ е третата по големина катедрала в света (след „Свети Петър“ в Рим и „Сейнт Пол“ в Лондон). Завършена е през 1519 г., но е строена повече от век на мястото на бивша мавританска джамия. Градското настоятелство решава да я превърне в такъв храм, че да остане ненадмината завинаги.
Катедралата е петкорабна и общата й площ е над 11 хиляди кв.м. Има повече от 80 параклиса, много красив хор, сводести тавана и множество цветни прозорци. Олтарът й е истинско произведение на изкуството: тридесет и шест позлатени панела пресъздават сцена от Стария завет и живота на светците. Пред олтара е фигурата на Дева Мария де ла Седе. В параклисите се пазят картини на испански художници от XVI в. – Мурильо, Диего Веласкес, Франсиско де Сурбаран и Гоя.
За кръста се говори, че е бил изработен от първото злато, донесено от Христофор Колумб от Америка. Всъщност, в катедралата е и гробът на Колумб. Саркофагът му се поддържа от четири фигури, символизиращи четирите кралства – Кастилия, Леон, Навара и Арагон.
„Дева Мария де ла Седе“ е известна и със своята кула, която някога е била минаре на джамията. Наричат я Хиралда, заради ветропоказателя на върха й – четириметрова метална фигура, която държи кръст и знаме.
На фасадата на катедралата има тайнствен надпис – какво пише там, ще разберете, ако чуете поредния епизод на „История на изкуството за деца“.
Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..
В най-новата си книга любимата детска писателка Юлия Спиридонова-Юлка представя съвременна коледна приказка - весела и познавателна, една пакостлива, забавна и сърдечна история, в която се случват чудеса. Кога да бъде издадена „Боби и тайните агенти на Дядо Коледа“ (ИК„Кръгозор“) и кога да бъде предложена на малките читатели (и слушатели),..
В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..
Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..
И тази седмица провокирахме малките ни събеседници в "Радиолексикон". Говорихме с тях за всякакви космически щуротиии нови изобретения, с които са стигнем до звездите. Научихме с какво се хранят хората в КОСМОСА и как си готвят храната. Разбрахме също, че професията космонавт е една от най-мечтаните. Вече дори и полицаите не са толкова важни..
Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..
Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..