Традиционната вече Награда за полет в изкуството „Стоян Камбарев“ предстои да бъде връчена след броени дни. Така за девета поредна година отличието, носещо името на изтъкнатия театрален режисьор, напуснал ни твърде рано, ще бъде присъдено на млади творци от различни области на изкуството.
Кой от номинираните е най-достоен да получи бронзовата статуетка на художника Кольо Карамфилов и паричната премия от 3000 лева, става ясно след тайно гласуване на журито, в което влизат членовете на фондация „Стоян Камбарев“ – водещи имена в културния и в обществения живот на България.
Официалната церемония по връчването на наградата ще се състои на 30 април в едно от новите арт пространства в София – „Сити Марк Арт Център“, с участието на Михаела Филева, Искрен Тончев-Искрата и Мария Славова, която е миналогодишният лауреат на престижното отличие и бивша солистка на Детския радиохор на Българското национално радио.
В центъра на спектакъла ще бъдат петимата млади таланти, номинирани за Наградата за полет в изкуството тази година: писателят Кристиян Малинов, актрисата Патриция Пъндева, стрийт арт художникът Виктория Георгиева-MOUSE, пианистът Светослав Тодоров и тандемът Mixed Motion Project, съставен от Илко Илиев – фрийрънър, каскадьор, и Марин Кафеджийски – оператор и фотограф.
Най-важното е, че всички номинирани получават много парични и предметни награди, както и сериозна подкрепа за осъществяването на конкретни свои проекти. Ето защо истинската мисия на Фондацията започва след края на церемонията, а именно – реализацията на мечтите и арт проектите на младите и талантливи български творци, подчертава актрисата Деси Тенекеджиева – председател на Управителния съвет на фондация „Стоян Камбарев“. В „Артефир“ тя представи петимата номинирани за тазгодишната награда.
Три въздействащи фоторазказа за благотворителността и доброволчеството представя столичната галерия „Синтезис“ до 15 декември 2018 г. Изложбата показва фотопроектите на Добрин Кашавелов, Борислав Трошев и Тихомира Методиева, отличени през 2018 г. в конкурса „Благотворителността през обектива“. В поредица от фотоси под названието „Виж това или..
Денис Бучел е фоторепортер, социален фотограф и преподавател, чиято нова изложба Mirror се открива днес в галерия „13-то стъпало“ в Бургас. Той е роден в Кишинев, но живее и работи в България, носител е на много награди, между които „Снимка на годината“ и „БГ прес фото“. Денис Бучел казва, че обича хората и е склонен да чака дълго момента, в който те..
На 6 декември 2003 година у нас се ражда българската Уикипедия - най-голямата онлайн енциклопедия в света. Към днешна дата в нея има близо 250 000 статии, а около 150 активни редактори работят единствено на доброволни начала. В световен план Уикипедия е петият по популярност сайт, който създава съдържание на повече от 300 езици, включително..
Ако се разходите из София или някой от по-големите градове в страната с Васил Макаринов и Теодор Караколев сигурно ще останете изненадани от сградите, които ще ви покажат и покрай които навярно сте минавали стотици пъти, но не сте им обръщали внимание. Надали сте се вглеждали в извитите витрини на постройка в посока НДК в София или в скритата..
Вторият международен фестивал на импровизационния театър вече приключва, но това не пречи на неговите организатори и създатели от трупа „ШиЗи Про“ да импровизират на живо в студиото на „Време и половина“. Със Златин Цветков, Милко Йовчев и Яна Огнянова говорим за това как се тренира импровизация, каква свобода дава тя, до какви истини достига и дори..
Младежки ентусиазъм и желание да споделиш частица от себе си с онези, които мислят, чувстват и избират като теб. Между четири стени заедно с тези истински и неподправени компоненти се случва музиката в новия албум на Любо Киров „Както преди“. Именно за изборите, които правим, и за начините, по които стигаме до истината, си говорихме с Любо в нашето „Време..
Идваха отдалеч, чертаейки посока в своята „ЧЕРНОВА“, от различни точки на страната. София, Шумен, Пловдив, Търново…, до Хасково. Градът – „ТРАНЗИТ“, но не към някаква „КРАЙПЪТНА ОБИТЕЛ“, а към онзи център, заради когото бяха преодолели всеки „ЗАВОЙ“ на мислите си - от заглавието до финала, защото бяха увлечени в следването на думите, които сънуваха...