Селекционер на спектаклите в конкурсната програма тази година е театроведът Зорница Каменова, която е изгледала общо около 30 представления от репертоара на театри от цялата страна, за да избере девет спектакъла за фестивалния афиш. Освен представлението „Нирвана” на домакините от Шуменския театър в програмата е включена още една постановка по пиеса на големия български драматург Константин Илиев – спектакълът „Великденско вино” на столичния театър „Възраждане”. В шестте фестивални дни публиката в Шумен ще може да види още спектаклите „Щастливеца” на Сатиричния театър „Алеко Константинов”, „Ана от другата страна” на Драматичен театър – Търговище, „Чамкория” и „Приятно ми е, Ива!” на Театър „199 Валентин Стойчев”, документалния спектакъл „САМ И” на театър „Реплика”, „Една торба барут” на Сливенския театър „Стефан Киров” и „Цветът на дълбоките води” на Народния театър „Иван Вазов”.
Тазгодишното издание на фестивала е посветено на 185-ата годишнина от рождението и 140 години от смъртта на Добри Войников – български възрожденски учител, драматург, общественик и журналист, музикален и театрален деец. Той е основоположник на българския театър, пръв български режисьор и автор на театрални пиеси, най-известната сред които е „Криворазбраната цивилизация”. В чест на двете годишнини фестивалът ще бъде тържествено открит с представлението „Началото на криворазбирането” по пиесата „Райна Княгиня” на Добри Войников и по материали на чужденци, посетили Шумен. Постановката е на проф. Пламен Марков с актьори от трупата на Шуменския театър.
Тази година няма да има международно участие в Друмевите театрални празници.
Три въздействащи фоторазказа за благотворителността и доброволчеството представя столичната галерия „Синтезис“ до 15 декември 2018 г. Изложбата показва фотопроектите на Добрин Кашавелов, Борислав Трошев и Тихомира Методиева, отличени през 2018 г. в конкурса „Благотворителността през обектива“. В поредица от фотоси под названието „Виж това или..
Денис Бучел е фоторепортер, социален фотограф и преподавател, чиято нова изложба Mirror се открива днес в галерия „13-то стъпало“ в Бургас. Той е роден в Кишинев, но живее и работи в България, носител е на много награди, между които „Снимка на годината“ и „БГ прес фото“. Денис Бучел казва, че обича хората и е склонен да чака дълго момента, в който те..
На 6 декември 2003 година у нас се ражда българската Уикипедия - най-голямата онлайн енциклопедия в света. Към днешна дата в нея има близо 250 000 статии, а около 150 активни редактори работят единствено на доброволни начала. В световен план Уикипедия е петият по популярност сайт, който създава съдържание на повече от 300 езици, включително..
Ако се разходите из София или някой от по-големите градове в страната с Васил Макаринов и Теодор Караколев сигурно ще останете изненадани от сградите, които ще ви покажат и покрай които навярно сте минавали стотици пъти, но не сте им обръщали внимание. Надали сте се вглеждали в извитите витрини на постройка в посока НДК в София или в скритата..
Вторият международен фестивал на импровизационния театър вече приключва, но това не пречи на неговите организатори и създатели от трупа „ШиЗи Про“ да импровизират на живо в студиото на „Време и половина“. Със Златин Цветков, Милко Йовчев и Яна Огнянова говорим за това как се тренира импровизация, каква свобода дава тя, до какви истини достига и дори..
Младежки ентусиазъм и желание да споделиш частица от себе си с онези, които мислят, чувстват и избират като теб. Между четири стени заедно с тези истински и неподправени компоненти се случва музиката в новия албум на Любо Киров „Както преди“. Именно за изборите, които правим, и за начините, по които стигаме до истината, си говорихме с Любо в нашето „Време..
Идваха отдалеч, чертаейки посока в своята „ЧЕРНОВА“, от различни точки на страната. София, Шумен, Пловдив, Търново…, до Хасково. Градът – „ТРАНЗИТ“, но не към някаква „КРАЙПЪТНА ОБИТЕЛ“, а към онзи център, заради когото бяха преодолели всеки „ЗАВОЙ“ на мислите си - от заглавието до финала, защото бяха увлечени в следването на думите, които сънуваха...