Броени часове ни делят от началото на церемонията в театър „Българска армия“, където по традиция ще бъдат връчени тазгодишните награди „Аскеер“. Престижното отличие се присъжда вече 28 години за постижения в театралното изкуство през изминалия сезон и се смята за най-високото признание за създаденото от родните актьори, режисьори, сценографи, драматурзи и музиканти в театъра.
В тазгодишните номинации за отделните спектаклови категории са включени представления и техните създатели с премиера в периода от 1 април 2017 г. до 31 март тази година. От разгледаните 100 представления 58 са създадени в София, а 42 спектакъла са в репертоара на извънстолични театри.
Според променения от тази година статут на наградите, в номинирането вече може да участват и творците и спектаклите от театър „Българска армия“. Така стана възможно и присъждането на почетната Награда за цялостен принос към театралното изкуство на актьора Васил Михайлов, който е доайен в трупата на театър „Българска армия“.
Ето някои от номинираните в останалите категории, които ще си оспорват статуетката на Георги Чапкънов:
В категорията „Изгряваща звезда“ конкуренцията е между:
Веселин Петров за ролите на Труфалдино и Панталоне в „Кралят Елен” по Карло Гоци, постановка Анастасия Събева, Театър „Азарян“, Национален дворец на културата
Делян Илиев за режисурата на „Три сестри“ от Антон П. Чехов, постановка Делян Илиев, Родопски драматичен театър „Николай Хайтов“ – Смолян
Неда Спасова за ролята на Варвара Петровна в Програма Достоевски „Изгонването на бесовете“ – „Бесове“ по Фьодор М. Достоевски, постановка Иван Добчев, Театрална работилница „Сфумато“
В категорията „Водеща мъжка роля“:
Деян Донков е номиниран за две роли – за Калигула в „Калигула” от Албер Камю, постановка Диана Добрева, Народен театър „Иван Вазов” и за ролята на Хари в „Палачи” от Мартин МакДона, постановка Стоян Радев, Театър „София”
Захари Бахаров за ролята на Бай Славе в „Чамкория” по романа на Милен Русков, постановка Явор Гърдев, Театър 199 „Валентин Стойчев”
Юлиан Вергов за ролята на Басов в „NеоДачници” по „Дачници“ от Максим Горки, постановка Иван Пантелеев, Народен театър „Иван Вазов”
В категорията „Водеща женска роля“ и трите номинации са за актьорски постижения в спектакли на Народния театър:
Александра Василева за ролята на Олга Алексеевна в „ NеоДачници”, Теодора Духовникова за ролята на Регина в „Лисичета” от Лилиан Хелман - постановка на Бина Харалампиева, и Мария Стефанова за ролята на А в „Три високи жени” от Едуард Олби, постановка Стефан Спасов
В категорията „Режисура“ и трите номинации също са за постановки в Народния театър: Бина Харалампиева за „Лисичета”, Галин Стоев за „Танцът Делхи“ и Иван Пантелеев за „NеоДачници”
В категорията „Най-добро представление“ наградата ще си оспорват „12-те гневни“ от Реджиналд Роуз – постановка на Пламен Марков в театър „Възраждане“; както и „NеоДачници” и „Танцът Делхи“ от репертоара на Народния театър.
Режисьор и сценарист на галаспектакъла по връчването на наградите е Петринел Гочев, сценографията е на Нина Пашова, а музикалната картина – на Петя Диманова.
Три въздействащи фоторазказа за благотворителността и доброволчеството представя столичната галерия „Синтезис“ до 15 декември 2018 г. Изложбата показва фотопроектите на Добрин Кашавелов, Борислав Трошев и Тихомира Методиева, отличени през 2018 г. в конкурса „Благотворителността през обектива“. В поредица от фотоси под названието „Виж това или..
Денис Бучел е фоторепортер, социален фотограф и преподавател, чиято нова изложба Mirror се открива днес в галерия „13-то стъпало“ в Бургас. Той е роден в Кишинев, но живее и работи в България, носител е на много награди, между които „Снимка на годината“ и „БГ прес фото“. Денис Бучел казва, че обича хората и е склонен да чака дълго момента, в който те..
На 6 декември 2003 година у нас се ражда българската Уикипедия - най-голямата онлайн енциклопедия в света. Към днешна дата в нея има близо 250 000 статии, а около 150 активни редактори работят единствено на доброволни начала. В световен план Уикипедия е петият по популярност сайт, който създава съдържание на повече от 300 езици, включително..
Ако се разходите из София или някой от по-големите градове в страната с Васил Макаринов и Теодор Караколев сигурно ще останете изненадани от сградите, които ще ви покажат и покрай които навярно сте минавали стотици пъти, но не сте им обръщали внимание. Надали сте се вглеждали в извитите витрини на постройка в посока НДК в София или в скритата..
Вторият международен фестивал на импровизационния театър вече приключва, но това не пречи на неговите организатори и създатели от трупа „ШиЗи Про“ да импровизират на живо в студиото на „Време и половина“. Със Златин Цветков, Милко Йовчев и Яна Огнянова говорим за това как се тренира импровизация, каква свобода дава тя, до какви истини достига и дори..
Младежки ентусиазъм и желание да споделиш частица от себе си с онези, които мислят, чувстват и избират като теб. Между четири стени заедно с тези истински и неподправени компоненти се случва музиката в новия албум на Любо Киров „Както преди“. Именно за изборите, които правим, и за начините, по които стигаме до истината, си говорихме с Любо в нашето „Време..
Идваха отдалеч, чертаейки посока в своята „ЧЕРНОВА“, от различни точки на страната. София, Шумен, Пловдив, Търново…, до Хасково. Градът – „ТРАНЗИТ“, но не към някаква „КРАЙПЪТНА ОБИТЕЛ“, а към онзи център, заради когото бяха преодолели всеки „ЗАВОЙ“ на мислите си - от заглавието до финала, защото бяха увлечени в следването на думите, които сънуваха...