Стартира кампанията „Дай път на живота!“, инициирана от ротарианците в България и целяща намаляване на жертвите на пътя. За разлика от стотиците кампании срещу войната по пътищата през последните десетилетия фокусът на „Дай път на живота!“ е образователен и предвижда обучение и емоционално повлияване чрез иновативни методи. Крайната цел е създаването на нагласи за неагресивно и толерантно поведение на пътя сред младите хора – ученици от основния и гимназиалния клас, студенти, които са бъдещи и настоящи шофьори.
„Подготовката на кампанията започна преди около две години, каза ръководителят Христо Михайловски по време на официалния старт на „Дай път на живота!“. „Нашите анализи показаха, че влияние върху намаляването на броя жертви могат да окажат: подобряването на инфраструктурата – 50 на сто, образованието – 30 на сто и санкциите – едва 10 на сто. Забелязахме, че има вакуум в образованието и решихме да се съсредоточим върху него. Привлякохме екип от Института по психология към МВР, който разработи образователните програми. Искаме да изградим гражданска непримиримост към нарушителите в нашия социален живот. Това липсва.“
Стана ясно, че две от програмите в рамките на образователната кампания „Дай път на живота!“ са за ученици на възраст над 16 години и от 9 до 12 години. Третата програма е за обучение на обучителите. В момента се провежда пилотно обучение в три софийски училища. Целта е програмите да се превърнат в национални и да се приложат в учебния процес със съдействието на Министерството на образованието и науката, в което вече е сформирана работна група за прилагане на обучението в национален мащаб. Кампанията включва и социален експеримент с автомобил с камера, в който ще присъстват представител на Пътна полиция и ротарианец. Записите, които ще отразяват поведението на пътя на водачи на МПС и останалите участници в движението, ще станат част от цялостен анализ и междинните резултати ще допринесат за намаляването на жертвите на пътя – чуйте още в звуковия файл от ръководителя на кампанията Христо Михайловски.
Едно от лицата на кампанията - актрисата Мая Новоселска, представи кратък откъс от моноспектакъла „Тъгопоглъщач“, по текстове на 14-годишната Дафина Тодорова, прегазена на пешеходна пътека тип „Зебра”, от автомобил пред Американския колеж в София.
Тя определи „Дай път на живота!“ като интелигентна кампания, обяви, че застава зад нея с цялото си сърце и пожелава много успех и хора, които да се включат. „Всяко добро начинание има нужда от подкрепа и нещата ще станат“, категорична е актрисата.
• Заедно с ставрофорен иконом Стефан Стефанов председател на русенския храм „Св. Николай Чудотворец“ ще разговаряме както за Господната трапеза, така и за призванието на свещенослужителя. Кой е поканен на тази трапеза и кой приема или отказва. • На книжния пазар вече е новото издание на емблематичен сборник с християнски есета „Ортодоксия“ от..
Доброто е там, където сте вие! Наближава Коледа! В неделя, на 16 декември от 9 до 12 часа сутрешните предавания на програма „Христо Ботев“ – „Нашият ден“ и „Семейно радио“ – Ви канят да бъдем заедно в… софийския Ретротрамвай. В името на една кауза: да бъдем съпричастни към най-самотните на празника! Вземете със себе си една коледна играчка или..
Ролята на обществената медия и на предаването за разрешаването на частни казуси. Това е темата на предаването днес. Или как предаването „Законът и Темида“ променя човешки съдби. Ще чуете слушатели, на които сме помагали през годината-Венцислав Александров, Тодор Църев, Юлия Старчева, Павлина Илиева, адвокат Даниела Никифорова. Чуйте повече в звуковия..
Общото между тези три романа - „Анатомия на един скандал“ от Сара Вон, „Тишина“ от Розамънд Лъптън и „Никой не знае часа“ от Рене Фройнд, е това, че и трите книги са майсторски написани. „Те са много различни, но в същото време ги обединява една много добре разказана история. И смятаме, че добрите истории, които ви изпращат хората, може би..
„Майко Мила!” – първият сайт в България, създаден за да помага на майките, прекрачи от интернет пространството в света на книгите. Елисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова издадоха пътеводителя „Стигнахме ли вече?“ „Въпросът, къде ще водим децата този уикенд? и Къде ще ходим тази ваканция? - вълнува всички родители“, каза за „Нашият ден“..
Здравейте, казвам се Ангел Ангелов. Благодаря Ви за чудесния начин, по който оправдавате съществуването на радиото като социално значима и информативна медия. За инициативата #ДобротоТамКъдетоСтеВие изпращам кратка история от първо лице: Съпругата ми и дъщеря ми отидоха за прежда, за да се учат да плетат коледни подаръци. Аз останах в..
Остана ли #Metoo движение само на холивудските актриси? Издъхва ли от собствените си противоречия и къде се намира България? Отговори на тези въпроси търсят в студиото на „Нашият ден“ Геновева Тишева, председател на Български център за джендър изследвания и Катя Кръстанова , психолог от Асоциация "Анимус". "Движението тръгна от овластени жени с..