Истанбулският музикален фестивал е в разгара си. Тазгодишното издание започна на 23 май и ще продължи до 12 юни. Фестивалът се провежда за 46-и пореден път, а лайтмотивът през 2018-а е „Семейни връзки“.
Защо избраният надслов е за семейните връзки? Йешим Оймак обяснява:
„Довели сме изпълнители от едни и същи семейства – съпрузи, бащи и синове или дъщери, братя и сестри. Знаем, че слушането на музика или свиренето правят хората щастливи и ги свързват. Учените твърдят, че така се увеличава нивата на ендорфина – хормона на щастието. Когато изпълнявате музика заедно, имате еднаква цел. Изпълнявайки еднаква пиеса, дишате заедно, наслаждавате се на музиката заедно и тогава това е колективно усилие – да превърнете нотите в реалност, в музика.“
Местата на провеждане на концертите будят любопитство. Ефруз Чакъркая, помощник-директор на фестивала, пояснява: „Използваме различни местоположения в града, някои са исторически обекти, които използваме за пръв път тази година. Имаме концерт в синагогата „Неве Шалом“, историческата жп гара "Сиркеджи", Музеят на техниката „Рахми Коч“. В рамките на серията от концерти „Музикален път“ ще използваме църкви и синагоги, намиращи се в кварталите "Каракьой" и около кулата Галата. Друг интересен проект е, че ще използваме Капалъчаршъ (големия покрит базар) за втори път тази година за концерт с традиционна музика - Мелодиите на Истанбул.“
Както навсякъде, и тук има трудности – предимно липсата на концертни зали с подходяща акустика и финансовите проблеми. Основен „дом“ на фестивала е църквата „Света Ирина“, превърната в джамия след завладяването на Константинопол от османците. Липсата на зали обаче довежда до провеждането на концертите във всички тези исторически забележителности или неочаквани места. "Така се използва характера на града като естествена среда, което добавя много добри турски характеристики и идентичност.“- добавя директорката на фестивала Йешим Оймак, която изразява надежда, че „Турция и България са съседи и съм сигурна, че съществуват много възможности да си сътрудничим и да обменяме идеи. В края на краищата, да бъдеш съсед означава да споделяш еднаква култура. До момента не сме имали възможност да работим заедно с нашите български колеги, които организират фестивали, но бихме били много щастливи да ги видим занапред на нашите събития и да намерим пътища за сътрудничество и съвместна работа в бъдеще.“
Българското участие в Истанбулския музикален фестивал тази година е в лицето на композиторката Добринка Табакова, чийто Концерт за две пиана и оркестър беше в програмата за 5 юни в концерта на Амстердамската симфониета, а цигуларката Зефира Вълова е лидер на ансамбъла за старинна музика "Il Pomo d'oro", който партнира на оперната певица Джойс ДиДонато в проекта ѝ "Във война и мир", получил престижната награда ECHO Klassik 2017.
Още интересни подробности за звездните гости и новаторските проекти на тазгодишния Истанбулски музикален фестивал чуйте в кореспонденцията на Мариян Карагьозов в звуковия файл.
Месец декември започна с „изтичане на информация“ в социалните медии за предстоящо закриване на Камерната опера в Благоевград. „Много моля хората, които непрекъснато пускат слухове и използват социалните мрежи като вид медия, да не създават изкуствено напрежение, където го няма. Няма да бъде закрита камерната опера, но трябва по някакъв начин да се..
Народният театър навлиза в своя 130-и сезон с много амбициозна програма на всичките си сцени. За предаването „Неделя 150“ по „ Хоризонт“ ръководителят на институцията Мариус Донкин каза: "Мисля си, че не само този сезон ще бъде български, но този наистина е такъв с „Опит за летене“ на Радичков, а и следващата седмица предстоят две премиери..
Тайно поетическо четене ще се проведе в неделя в рамките на Софийския международен литературен фестивал. Мястото и имената на поетите и музикантите, които ще се включат в четенето, са тайна. В предаването „Преди всички“ програмният директор на Фестивала Тодора Радева посочи, че който иска да се включи, трябва да се регистрира в страницата на..
Изтъкнатата българска пианистка Антонина Бонева осъществи нови записи по покана на "Музикална къща БНР". В Първо студио на Националното радио Бонева направи нова регистрация на четирите клавирни балади от Фредерик Шопен, изключително популярни и обичани от публиката, но твърде рядко изпълнявани в интеграл. В интервю за предаването "Алегро виваче" по..
„Джоконда е интересен образ, едно прелестно създание, певица и танцьорка, улична артистка. Много чист, много истински човек. И тя остава такъв човек, въпреки всички препятствия и предизвикателства, които се изпречват пред нея. Когато Джоконда разбира, че любовта й към Енцо Грималди не е споделена, защото той е влюбен в Лаура, тя взема съдбоносно..
Няколко пъти са се увеличили през тази година малките читатели в регионалната библиотека „ Димитър Талев“ в Благоевград. Истински рекорд е фактът, че за един ден в детския отдел са се записали над 700 деца. Още в репортажа на Кети Тренчева: Впечатляващият интерес на малките читатели към книгите е търсенето на иновативни форми от страна на ръководството..
Македонската опера и балет в Скопие гостува за първи път на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора със спектакъл на „Севилският бръснар“ . Оперният шедьовър на Джоакино Росини беше представен в нов прочит на австрийската режисьорка Урсула Хорнер . Тя е възпитаник на Университета по музика и сценични изкуства във Виена,..