Новооткритият китайски културен център в София подготвя културна програма за предстоящата седма годишна среща на върха „16+1“, която ще се проведе от 5 до 8 юли в българската столица. Очаква се у нас да пристигнат китайският премиер Ли Къциян и лидерите на 16-те страни от Централна и Източна Европа.
Специално за събитието ще бъде организирана изложба „Еднаквост и различност в симбиоза” с произведения на най-влиятелните представители на съвременното изкуство от Китай и държавите от Централна и Източна Европа. Експозицията включва разнообразни по форма творби – маслена живопис, произведения с туш, графики, акварели, рисунки с молив, фотографии, дигитални изображения, керамика, инсталации, скулптури и мултимедия, създадени от автори на различна възраст. Изложбата, с куратор Джин Джънчън, отразява многоликостта и равноправието в изкуството и отразява отношенията в рамките на сътрудничеството „16+1”, в което няма големи и малки държави или народи.
Изложбата „Еднаквост и различност в симбиоза” ще продължи до 5 август в Китайския културен център на ул. „Раковски“ 77.
Участници в изложбата са художниците:
Бай Мин (Китай), Божидар Бончев (България), Шимон Брейоха (Чешка република), Адриан Буба (Румъния), Милош Джорджевич (Сърбия), Николета Иванова (България), Стефан Иванов (България), Павол Крал (Словакия), Лин Хайджон (Китай), Александра Лопатич (Босна и Херцеговина), Андро Мартинович (Черна гора), Зоран Мише (България), Еугениус Налевайка (Литва), Антон Октавиан (Румъния), Ищван Орос (Унгария), Елена Панайтова (България), Ангелина Каменова Павлова (България), Рети Сакс (Естония), Сан Хуо-яо (Китай), Яцек Срока (Полша), Камен Старчев (България), Киро Урдин (Македония), Шпела Волчич (Словения), Давор Вранкич (Хърватия), Дзън Лайдъ (Китай), Ергис Жабяку (Албания), Неле Зирните (Латвия).
Китайският център ще зарадва ценителите на изкуството и с още една изложба с продукти на креативната и културната индустрия, в която ще бъдат представени културните продукти на седем китайски фирми. Идеята е да бъде постигната по-ефективна комуникация и по-широко сътрудничество между участващите фирми от Китай и представителите на бизнеса от българска страна.
Директорът на Китайския културен център Ту Сюесон разказа за предстоящите събития и за културното сътрудничество между България и Китай в рамките на инициативите „16+1” и „Един пояс, един път“.
Три въздействащи фоторазказа за благотворителността и доброволчеството представя столичната галерия „Синтезис“ до 15 декември 2018 г. Изложбата показва фотопроектите на Добрин Кашавелов, Борислав Трошев и Тихомира Методиева, отличени през 2018 г. в конкурса „Благотворителността през обектива“. В поредица от фотоси под названието „Виж това или..
Денис Бучел е фоторепортер, социален фотограф и преподавател, чиято нова изложба Mirror се открива днес в галерия „13-то стъпало“ в Бургас. Той е роден в Кишинев, но живее и работи в България, носител е на много награди, между които „Снимка на годината“ и „БГ прес фото“. Денис Бучел казва, че обича хората и е склонен да чака дълго момента, в който те..
На 6 декември 2003 година у нас се ражда българската Уикипедия - най-голямата онлайн енциклопедия в света. Към днешна дата в нея има близо 250 000 статии, а около 150 активни редактори работят единствено на доброволни начала. В световен план Уикипедия е петият по популярност сайт, който създава съдържание на повече от 300 езици, включително..
Ако се разходите из София или някой от по-големите градове в страната с Васил Макаринов и Теодор Караколев сигурно ще останете изненадани от сградите, които ще ви покажат и покрай които навярно сте минавали стотици пъти, но не сте им обръщали внимание. Надали сте се вглеждали в извитите витрини на постройка в посока НДК в София или в скритата..
Вторият международен фестивал на импровизационния театър вече приключва, но това не пречи на неговите организатори и създатели от трупа „ШиЗи Про“ да импровизират на живо в студиото на „Време и половина“. Със Златин Цветков, Милко Йовчев и Яна Огнянова говорим за това как се тренира импровизация, каква свобода дава тя, до какви истини достига и дори..
Младежки ентусиазъм и желание да споделиш частица от себе си с онези, които мислят, чувстват и избират като теб. Между четири стени заедно с тези истински и неподправени компоненти се случва музиката в новия албум на Любо Киров „Както преди“. Именно за изборите, които правим, и за начините, по които стигаме до истината, си говорихме с Любо в нашето „Време..
Идваха отдалеч, чертаейки посока в своята „ЧЕРНОВА“, от различни точки на страната. София, Шумен, Пловдив, Търново…, до Хасково. Градът – „ТРАНЗИТ“, но не към някаква „КРАЙПЪТНА ОБИТЕЛ“, а към онзи център, заради когото бяха преодолели всеки „ЗАВОЙ“ на мислите си - от заглавието до финала, защото бяха увлечени в следването на думите, които сънуваха...