Причината за забавянето на проекта „Бронзовата къща“ не е толкова в ненавременното осигуряване на финансите за него, а по-скоро в усложнените строителни работи, които трябваше да се извършат преди да започне издигането, каза за „Време и половина“ заместник посланикът на Република Австрия у нас Томас Щьолцл. При реализирането на „Бронзовата къща“ трябваше да бъдат съобразени много обстоятелства. Строителните дейности за укрепване на фундамента, изливането на задължителна бетонна плоча, заради тежината на скулптурата, започват на 27 февруари. Наложи се да се изработят допълнителни елементи, за да се гарантира сигурността на инсталацията при земетресение и те предизвикаха увеличаване на стойността на разходите, тъй като са специфични и могат да бъдат изработени само в няколко фирми. Трябва да се има предвид, че авторът Пламен Деянофф и фондацията стартирайки от нулев хонорар, трябваше да осигурят тези допълнителни средства от частни спонсори и държавни институции – посолството на Австрия, федералното канцлерство и Кунстхале Виена. В момента, когато можеше да се започне фактическото изграждане на скулптурата се работеше денонощно, но все още не е монтирано осветлението, за което отговаря Столична община. Направи ми впечатление отразяването в медиите по време на изграждането на „Бронзовата къща“, които смятаха, че е много лесно да се реализира такъв проект, каза Томас Щьолцл. Намериха се дори експерти в медиите, които оспорваха техническите документи на проекта и бих искал да отбележа, че всички тези обстоятелства бяха флустриращи за всички нас, които бяхме включени в този проект. Самият автор е посветил 12 години на проекта „Бронзовата къща“, а посолството го подкрепя от година и половина. Не е задължително на всички да се харесва скулптурата, но аз приканвам всички критици да се занимаят повече с историята на проекта, да разберат, кой се включи в него и да имат малко повече респект. Австрийското посолство с удоволствие би открило „Бронзовата къща“, но без Столична община няма смисъл, защото тя се включи активно в него. При всички случаи, обаче ще има културни събития, свързани с къщата. Изчакваме само да бъде завършено осветлението. Големи групи софиянци и туристи вече я посещават и, според мен, мястото, на което се намира, е подобрено, заключи заместник посланикът. Как ще продължи сътрудничеството между двете държави в културната сфера в оставащата половин година от съвместното европредседателство чуйте във файла.
Три въздействащи фоторазказа за благотворителността и доброволчеството представя столичната галерия „Синтезис“ до 15 декември 2018 г. Изложбата показва фотопроектите на Добрин Кашавелов, Борислав Трошев и Тихомира Методиева, отличени през 2018 г. в конкурса „Благотворителността през обектива“. В поредица от фотоси под названието „Виж това или..
Денис Бучел е фоторепортер, социален фотограф и преподавател, чиято нова изложба Mirror се открива днес в галерия „13-то стъпало“ в Бургас. Той е роден в Кишинев, но живее и работи в България, носител е на много награди, между които „Снимка на годината“ и „БГ прес фото“. Денис Бучел казва, че обича хората и е склонен да чака дълго момента, в който те..
На 6 декември 2003 година у нас се ражда българската Уикипедия - най-голямата онлайн енциклопедия в света. Към днешна дата в нея има близо 250 000 статии, а около 150 активни редактори работят единствено на доброволни начала. В световен план Уикипедия е петият по популярност сайт, който създава съдържание на повече от 300 езици, включително..
Ако се разходите из София или някой от по-големите градове в страната с Васил Макаринов и Теодор Караколев сигурно ще останете изненадани от сградите, които ще ви покажат и покрай които навярно сте минавали стотици пъти, но не сте им обръщали внимание. Надали сте се вглеждали в извитите витрини на постройка в посока НДК в София или в скритата..
Вторият международен фестивал на импровизационния театър вече приключва, но това не пречи на неговите организатори и създатели от трупа „ШиЗи Про“ да импровизират на живо в студиото на „Време и половина“. Със Златин Цветков, Милко Йовчев и Яна Огнянова говорим за това как се тренира импровизация, каква свобода дава тя, до какви истини достига и дори..
Младежки ентусиазъм и желание да споделиш частица от себе си с онези, които мислят, чувстват и избират като теб. Между четири стени заедно с тези истински и неподправени компоненти се случва музиката в новия албум на Любо Киров „Както преди“. Именно за изборите, които правим, и за начините, по които стигаме до истината, си говорихме с Любо в нашето „Време..
Идваха отдалеч, чертаейки посока в своята „ЧЕРНОВА“, от различни точки на страната. София, Шумен, Пловдив, Търново…, до Хасково. Градът – „ТРАНЗИТ“, но не към някаква „КРАЙПЪТНА ОБИТЕЛ“, а към онзи център, заради когото бяха преодолели всеки „ЗАВОЙ“ на мислите си - от заглавието до финала, защото бяха увлечени в следването на думите, които сънуваха...