Управлението на хора не става без душа и сърце

БНР Новини
Екатерина Тонова
Снимка: Василена Мирчева

В навечерието на поредния активен туристически сезон отново се питаме кой ще ни обслужва в хотелите, в заведенията за хранене, по ски-пистите, в спа-зоните… Доколко ще са качествени услугите, след като ангажирането на работната ръка най-често в този отрасъл е „от сезон до сезон“. Професионално обучените кадри след завършването си остават някоя и друга година у нас, после стягат куфари за чужбина. Каква е причината: ниското заплащане, взаимното разминаване в очакванията и в представата за ценности? Преди всяко лято и зима се появяват обяви от рода на „елитен ресторант търси готвач“; „набираме камериерки, сервитьори, може без образование и опит“. Проучване на БТПП показва, че липсата на кадри е топ предизвикателство за бизнеса у нас и през 2019 г. Кое мотивира хората да работят? Побългарява ли се у нас чуждият модел на мениджмънт, при който освен инвестиции, трябва да се привнесат и част от високите световни стандарти за труд, за личностно и кариерно развитие? Част от отговорите на тези въпроси дава Българска асоциация за управление на хора. Организацията е с идеална цел. Учредена е през 2000 г. и е насочена към най-добрите професионални практики в управлението и развитието на човешкия капитал. Обхваща над 850 индивидуални и корпоративни членове, работещи в сферата на управлението и развитието на човешкия капитал. Българската Асоциация е Член на Европейската Асоциация за управление на хората (EAPM) и на Световната федерация на асоциациите за управление на човешки ресурси (WFPMA).
Ако за неспециалистите това звучи твърде административно, обърнете внимание на женските имена, които са сред двигателите на многобройните инициативи: Геновева Бакърджиева - изпълнителен директор, Полина Господинова- експерт програми и проекти, Екатерина Тонова. Катя е журналист по образование, със специализации в чужди университети по маркетинг и дигитален маркетинг. Като повечето българи, тя има личен опит в предизвикателството, наречено „смяна на работата и фирмата“. Колко много динамични промени и видове избор се налага да правим в живота си! Катя е родена в дунавската ни столица Русе, свикнала е с широтата на равнината, с безкрайността на хоризонта. Животът й сега преминава сред възвишенията на витошкия квартал Княжево. Обича да меси хляб, да танцува, да пътува със семейството и с трите си прекрасни деца.
Кои сме ние всъщност? Колко процента делови, служебни личности и колко остава за най-близките хора, които ни познават откъм най-уязвимата страна, уморени, любящи, мечтаещи. Тъкмо за това е важно „със сърце и душа“, както казва Катя, да се говори за добрите практики, да се споделя положителният опит. Защото всеки един от нас е част от онзи човешки капитал, който твори блага, независимо от мястото му в социалната йерархия. За международните и българските инициативи, които Асоциацията осъществява; за срещите на бизнеса със студентите, разказва Екатерина Тонова:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Премиера на „Дафнис и Хлое”, Париж 1912 г., декор - Леон Бакст.

Митологични образи: Дафнис и Хлое

В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..

публикувано на 03.02.22 в 07:50

Морският жаргон

Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..

публикувано на 21.08.20 в 14:16

Петър Делян като историческа фигура и романов герой

В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..

публикувано на 20.08.20 в 09:05
Ритуални танци от преди последното заледяване на Централна Европа – праисторически запис в пещерата „Марура“

Премълчаната история на магичните знаци от българската непреходност

Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..

обновено на 30.07.20 в 09:57
Картина от Стоян Венев

За тънкио намек и дебелио край

Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..

публикувано на 07.07.20 в 18:03

По-добре късно, отколкото… рано

Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура.  Според учени разпределянето на времето,..

публикувано на 01.07.20 в 09:42

Генерал Владимир Заимов – трагичната участ на един български военен командир

Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..

публикувано на 25.06.20 в 10:07