"В девети клас ми беше натежала самата мисъл, че не правя нищо смислено, не съм полезен, не се развивам по начин, по който бих искал. И започнах да уча. Малко по малко започнаха да се раждат някакви идеи, желание да решавам някакви проблеми", спомня си днес, три години по-късно Николай.
Устройството си за следене на сърдечната дейност той прави малко след като започва да се занимава с програмиране. Идеята била да прави анализ на дейността на сърцето и да открива аритмии. Зад него застава най-напред семейството му. Изпробвал устройството върху себе си, родителите си, баби и лели. По-сериозната подкрепа дошла от болница "Пирогов". "Ходихме там да го тестваме - да дадат някакъв коментар, ако могат. По-голямата част беше технологична".
Наличните устройства от този тип или са по-примитивни и не могат да правят статистика, или пък, ако могат, са много скъпи, отчита Николай. Заради усилията си, Николай Пашов дори получил предложение за да използва кардиографа в практиката. "Каквото и да си говорим, това е ученически проект", реалист е Николай, който смята, че има време за start up-и и бизнес. Сега на дневен ред е желанието му да се развива.
Проектът на „по-високо ниво“, както го определя Николай, е свързан с обучаването на изкуствен интелект, който да разпознава мозъчните клетки. Това се случило по време на ученическата школа към Масачузетския технологичен институт. Там специалисти от компании и преподаватели събират 80 младежи от цял свят и им възлагат проекти, свързани с високите технологии.
"Това е изключително важно, защото един такъв алгоритъм, една такава система им позволява да "видят" всяка клетка къде е, да направят т. нар. brain map - карта на мозъка. Това позволява да се следят отделните процеси в мозъка, би позволило да се лекуват и различни заболявания", коментира ученикът.
Училището трябва са е по–гъвкаво, за да може да подкрепя интересите на учениците си, убеден е Николай Пашов, който дава съвет на своите връстници да не разчитат само на оценките от училището. По думите му, 50-60% от връстниците му все още не са професионално ориентирани. Той поставя акцент за себе си върху проектите и си признава, че няма "най-най добрите оценки".
"Ако в девети клас бях решил "не, няма да тръгна да се занимавам с програмиране и софтуер, вместо това ще си оправя оценките в училище и ще имам 6, 6, 6", сега нямаше да имам наградата "Джон Атанасов", нямаше да имам визия за себе си в близките 3-5-6-10 и повече години. Единственото, което щях да имам, щяха да са по-хубави оценки."
Николай смята да продължи образованието си в чужбина, но "за ученето, за следването", а след това мисли да се върне в България. Най-важно за него остава "да намериш това, което си е твоето, да си намериш това, което ти харесва, да си задаваш много въпроси".
Историята на Николай чуйте в звуковия файл.
Гледайте и слушайте „Неделя 150“ с водещ Диана Янкулова във Фейсбук страницата на БНР и във Фейсбук страницата на „Хоризонт“ . 10.00 ч. - Интервю с проф. Стефка Стоева - председател на ЦИК. 10.30 ч. - Интервю с Валентин Михов - член на Изпълкома на Българския футболен съюз (БФС) в оставка. 11.15 ч. - Интервю със Сергей..
Районната прокуратура във Велико Търново внесе в съда обвинителен акт срещу 38-годишен мъж от град Килифарево за държане и разпространение на порнографски материали с участие на деца. Законът предвижда лишаване от свобода до 6 години. Според обвинението мъжът е държал на външен харддиск и в два преносими компютъра общо 8344 снимки и видеоклипове с..
Китайските борсови индекси нараснаха с над 5% по време на търговията в понеделник, следвайки решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отложи крайния срок 1-ви март за повишаване на митата върху вноса на стоки от Китай за 200 млрд. долара от 10% на 25%, визирайки "значителен прогрес" по време на проведените през миналата седмица търговски..
Еврото става на 20 години. Единната европейска валута започва да замества европейската валутна единица екю точно преди две десетилетия, но влиза в обращение през 2002 г. Подготовката на монетите и банкнотите започва много по-рано, а основите на общата европейска валута са поставени още с Римския договор. По-късно в договора от Маастрихт..
От 21-ви декември до 2-ри януари включително „БДЖ-Пътнически превози” осигурява 15 400 допълнителни места за предстоящите Коледни и Новогодишни празници. Добавят се допълнителни вагони във влаковете по основните направления в страната. От БДЖ напомнят, че при купуване на билети за отиване и връщане, могат да ползват отстъпки от 10 % до 30 % от..
Овцевъдите и козевъдите от 13 области в страната от началото на идната година ще може да ползват безплатни административни, експертни и счетоводни услуги в административни офиси, които създава Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Първият офис ще заработи във Велико Търново. В центровете животновъдите ще получават помощ при попълване..
Между 200 и 300 мигранти, искащи убежище във Франция, са опитали снощи да нахлуят в парижкия театър "Комеди франсез", за да окажат натиск за регулиране на ситуацията им. Докато на сцената на "Комеди Франсез" върви пиесата "Лукреция Борджия" от Виктор Юго, пред входа на прочутия театър в центъра на Париж мигранти от Африка играят друг..