Министерството на туризма връчи своите годишни институционални награди в бранша. На стилна церемония във Военния клуб в София бяха отличени победителите в 16 категории, излъчени след онлайн гласуване, провело се в периода 13 ноември – 5 декември 2018 година. Специално видео обръщение до гостите на събитието изпрати председателят на Световния съвет за пътувания и туризъм Глория Гевара, в което определи туризма като една от бързо развиващите се индустрии в България. Приносът на отрасъла към брутния вътрешен продукт на страната за изминалата година пък е седмият най-висок в ЕС, посочи още тя.
Промяната и подобряването на обслужването във всеки един обект е ключов фактор за развитието на туризма и привличането на нови клиенти. Именно затова голяма част от собствениците на популярни обекти, всяка година се опитват да предложат някоя нова атракция, с която да впечатлят туристите. Усилията им не остават незабелязани и показват високото качество на туристическия продукт, предлаган у нас. Годишните награди на министерството са един чудесен атестат за това и са резултат от всеотдайната работа на всеки един от вас, сподели министърът на туризма Николина Ангелкова.
Тазгодишното издание на наградите беше по-специално и за екипа на „Радио България“, тъй като в категория „Публикация на тема туризъм в България в интернет блог“ е отличена колегата от испанска редакция Марта Рос.
Материалът „5 прекрасни екскурзии, които могат да се правят в Рила“, поместен в личния ѝ блог, спечели гласовете на сънародниците ни заради искрената и неподправена любов към България, с която е написан. Кои са най-добрите места за екскурзия във величествената планина, чиято хубост и в четирите сезона пленява всеки, който я зърне, споделя авторът Марта Рос:
Рила наистина е много красиво място, а маршрутите, за които разказвам, са до пещерата на Св. Иван Рилски, водопад „Горица“, езерото „Паничище“, Ресиловския манастир и Стобските пирамиди. – споделя Марта и допълва, че това са много лесни маршрути, подходящи за хора с деца. Екскурзиите са кратки и обикновено отнемат между един и два часа. Изключение правят Стобските пирамиди, тъй като в една част маршрутът е малко опасен и дълъг.
Конкуренцията за първенство в отделните категории на конкурса е била особено ожесточена. Белоградчишките скали, замъкът „Влюбени във вятъра“ в село Равадиново, етнографският комплекс „Етър“ край Габрово и община Сандански бяха само част от дестинациите, отличени с награди, заради развитието на туристическия си продукт и предлагането му през последните години. Община Приморско получи наградата „Община за морски туризъм“ на туристическото ведомство. Проектът Ултра-крос триатлон „Лъвско сърце“, който се провежда на територията на общината, също бе отличен в категория „Туристическо събитие“. Негов организатор е триатлонистът Филип Шавов. Моят храм е планината и там отивам да се изповядам, споделя той и допълва, че важна част от подготовката за състезанието е почистването на района, в който то се провежда. Периметърът му е около 140 километра, а дисциплините са:
Като във всеки триатлон – плуване, колоездене и бягане. Плуването е на дистанция 3 километра в черноморския залив „Перла“, колоезденето е 116 километра в Странджа и 21 километра бягане в резерват „Ропотамо“. При нас идват и все повече чужденци и според тяхната обратна връзка това, което правим в Приморско, е на световно равнище.
Спортните събития, случили се у нас през последните няколко години, създадоха един изключително добър имидж на България по света, което позволи на туризма да припознае спорта като свой отличен маркетингов партньор – сподели министърът на младежта и спорта Красен Кралев, който връчи отличието в категорията „Община за морски туризъм“. За втора поредна година най-добри условия за планински туризъм предлага община Банско. Дряново и Велинград пък печелят първи места в категориите за културно-исторически и балнео и спа туризъм.
Снимки: Петър Иванов
"Четете и знайте, за да не бъдете подигравани и укорявани от други племена и народи. Събрах и обединих историята на българския род в тая книжица за ваша полза и похвала. Написах я за вас, които обичате своя род и българското отечество. Преписвайте тази историйца… и пазете я да не изчезне!" Това казва преди повече от две столетия в своята..
България е малка по своята площ и на картата на Европа понякога по-лесно ще я разпознаете по фóрмата, но не и по името, което липсва. Обаче този, който опознае страната ни, няма как да не признае достойното ѝ място на европейския континент: заради богатата история, щедрата природа, пъстрите традиции и мистериите, които я обвиват. Една от тези..
„Боже, благодаря ти, че ни удостои да видим изгрева на слънцето и днес, позволи ни да видим и залеза на този ден“ – с такава молитва и благодарност за живота е започвал всеки нов ден в малкото село Гумощник в близост до Троян. Районът е известен с многобройните си исторически и природни забележителности, а не малка част от тях се намират в с...
Сезоните сменят лицата си, а ние – в постоянни мисли за ежедневните битови проблеми, загубваме връзката с природата. Трупаме грижи, години, а неудовлетворението смачква душите ни. Но ако само за един ден се отскубнем от хватката на материалния свят, успяваме да чуем песента на природата, която бързо ни зарежда с безвремието си и изпълва..
Няколко са планините около София, които предлагат възможност на жителите и гостите на столицата да разтоварят сред природата от забързания ритъм и проблемите на пренаселения град. Една от тях е Люлин. Тя е по-слабо популярна сред туристите в сравнение с Витоша, в чието подножие се намира столицата. Затова пък можете да скитате с часове из меките..
Ако се чудите накъде да поемете на релаксиращ преход в планината през слънчевите дни на циганското лято, можете да спрете избора си на Понор. Това е карстова планина, разположена в централната част на Западна Стара планина. Най-високата ѝ точка е връх Равно Буче (1499 м), за чиято форма можете да се досетите от названието му. Просторните плата..
Августовското слънце висеше доста ниско над средногорските бърда. То озаряваше старовремските зидове със своите пурпурни лъчи и им придаваше особен цвят, изражение и ефект. Така патриархът на българската литература Иван Вазов вижда Хисаря преди повече от 130 години. Според краеведа Атанас Кънчев, Вазов обичал да се разхожда по залез из..