Татяна Тодорова разказа за турнето на Симфоничния оркестър на БНР в Корея, а след това разговорът премина към музиката и личността на Бетовен. Програмата включва неговия Септет опус 20 - "малко хора знаят, че това е творбата, с която всъщност Бетовен става известен - разказва Иван, - след като го написва и започва да се свири, други музиканти взимат теми от този септет и ги превръщат в песни, които са се пеели навсякъде. И съвсем скоро всички знаят името на Бетовен". Но програмата започва с един от късните квартето на Бетовен - опус 132. "Него пък Бетовен пише след Деветата си симфония, когато е бил болен и е мислел, че ще умре... и докато е на легло в продължение на два месеца, пише тази музика". Тук се намесва Татяна - "този квартет е изключително специален за нас. Като студенти в Музикалната академия, нашият преподавател по камерна музика Димитър Козев ни подтикна да започнем да го учим и като ни чи, зави, че това е нашия квартет. В него има много драматургия и проф. Козев считаше, че сме силни в нейното предаване на публиката...оттогава всеки път го свирим с голямо вълнение". Всъщност този квартет е много повече от обичан квартет - от една страна има пет части, от друга - всяка част е хем свързана с останалите, хем самостоятелна, има речитативи като в Девета симфония (в цигулковата партия), а за бавната част самият Бетовен си е написал, че това е неговата молитва към Бога, а последната част е като един "танц на ангелчета" - всичко това ни го разказват един през друг Иван и Таня.
Афишът (както обикновено при концертите на "Кварто квартет") е доста оригинален и показва Бетовен, който кара... колело. Иван Пенчев смята, че композиторът е бил много широко скроен и би оценил такава една закачка.
Никаква закачка обаче няма в подготовката на програмата, която е изключително трудна и изисква много часове посвещение. Според Татяна Тодорова много от камерните творби на Бетовен не се изпълняват токова често именно защото изискват мноого работа. "А именно неговите триа, квартети, сонати за цигулка и пиано са го направили прочут" - казва Иван Пенчев и припомня за времената, по домовете са се изнасяли концерти всяка седмица. "А особено късните му квартети са сред най-трудните камерни произведения, писани някога" - допълва цигуларят. За "Кварто "концертът, посветен на Бетовен, е наистина специален, защото "не можеш просто ей-така да свириш Бетовен". И отаналите музиканти в този проект не са подбрани ей-така - "за всеки наш концерт имаме някои различни гости и това е защото търсим тези музиканти, които са най-подходящи за точно тази програма". За квартета и септета на Бетовен на сцената с Иван Пенчев и Татяна Тодорова ще бъдат Атанас Илиев (кларинет), Мария Черноокова (фагот), Красимир Костадинов (валдхорна) и Кирил Иванов (контрабас).
Часът и мястото - неделя, 16 декември, рожденият ден на Лудвиг ван Бетовен, зала България, 19.00 часа
Третият декемврийски Слънчев джаз+ започва с новия опус на детето-чудо, както нарекохме Джейкъб Колиър при първото му представяне през май 2015-а. Три години и две Грами та по-късно младият талант е отново композитор, мултиинструменталист, певец и електронен магьосник. Започнал работа в първите часове на 2018-а, Джейкъб Колиър оркестрира импресии,..
Тази вечер, в четвъртък (някогашната традиционната концертна вечер за Софийската филхармония) ще се състои един специален в много отношения концерт. Две годишнини се отбелязват в една вечер - 100 години от рождението на големия американски композитор Ленард Бърнстейн и 90 години от рождението на едно голямо име в родната музика - Александър Танев..
Продължава приказката на 11-годишния изключително талантлив пианист Ивайло Василев, за когото ви разказахме само преди два дни в сутрешното ни Радиокафе . Той не само достигна до финала на ХIХ издание на Международния конкурс за млади инструменталисти (до 14 години) в Москва, но и спечели Първата награда при пианистите, оставяйки след себе си двама..
Слънчев джаз+ на 9 декември започва на концертна вълна. Импровизациите на Армел Дюпа в Първо студио на БНР и част от разговора ни с него, когато обръщаме внимание на един от първите ни кръстници - Мишел Петручани. Продължението е с многохилядния концерт на Ибраим Маалуф от 14.12.16 г. в Париж, току-що излязъл в троен албум. Във втората част..
Първият декемврийски Слънчев джаз+ води на разходка из времето и пространството. Един от "кръстниците" ни - тромпетистът Паоло Фрезу, почти едновременно издаде два албума - в трио около музиката на Чет Бейкър и с вокалния ансамбъл "А Филета" върху танците на нашата памет. С паметта на Средиземноморието са свързани и новите творби на Джанлуиджи..
Снощи в зала "Минск Арена" в столицата на Беларус се проведе 16-ото издание на Детския песенен конкурс на Евровизия. В препълнената 15-хилядна зала домакините бяха подготвили бляскаво шоу, което с всяка изминала година показва все по-високо ниво. Участваха деца от 20 страни. Освен от европейските държави, Израел и Австралия, тази година за първи път имаше..
В последното си ноемврийско издание Слънчев джаз+ продължава да представя участници в наскоро завършилия джаз-фестивал в Невер, Бургундия. Началото е с пиано-дуото на Лоран дьо Уилд и Ре Лема - специално представяне на последния в Бинар . И още добри стари познайници, като Ларс Даниелсон, Роберто Негро и Франк Тортийе. Новите албуми са с..