„Йоланта”, лирична опера в едно действие от Пьотр Илич Чайковски (съдържание)

Либрето: Модест Чайковски (по пиесата „Дъщерята на крал Рене” от Хенрих Херц)

Първо изпълнение: 18 декември 1892, Санкт Петербург, Русия

Първо изпълнение в България: 1952 г., София

Действащи лица:
Рене, крал на Прованс - бас
Роберт, бургундски херцог - баритон
Граф Водемон, бургундски рицар - тенор
Бен-Хакия, мавритански лекар - баритон
Алмерик, оръженосец на крал Рене - тенор
Бертран, портиер на двореца на крал Рене - бас
Иоланта, сляпа дъщеря на крал Рене - сопран
Марта, жена на Бертран, кърмачка на Йоланта - алт
Бригита - приятелки на Йоланта - сопран
Лаура - мецосопран

Свита на краля, придворни, приятелки на Йоланта, прислужници, войници, оръженосци и други

Място и време на действието: Южна Франция през XV в.

Йоланта е незряща по рождение, но тя не знае това, както и факта, че е принцеса. Тя живее в красива оградена градина в двореца на крал Рене. Нейните прислужници я развеселяват с песни и цветя. Йоланта признава тъгата си, както и неясното съмнение, че й липсва нещо много важно, което е достъпно за останалите хора.
След като оповестява пристигането на крал Рене, Бертран предупреждава Алмерик да не говори с Йоланта за неща, които биха могли да й подскажат липсата на зрение, а също така и да не споменава, че кралят е неин баща. Йоланта е сгодена за херцог Роберт, който не знае, че тя е сляпа. Кралят пристига с Бен-Хакия, мавритански лекар, който твърди, че Йоланта може да бъде излекувана, но физическият лек ще подейства само ако тя е психически подготвена за него, т.е. тя трябва да разбере за слепотата си. Кралят отказва лечението от страх да не би щастието на Йоланта да бъде погубено, ако лекът не подейства.
Роберт пристига в двора със своя приятел Водемон. Роберт му признава, че иска да избегне женитбата с Йоланта, защото той е вече влюбен в друга. Водемон открива входа към тайната градина на Йоланта, игнорирайки предупреждението, че смърт заплашва всеки, който посмее да влезе. Тогава той вижда спящата Йоланта и веднага се влюбва в нея. Роберт бива учуден от поведението на Водемон и го моли да си тръгнат, но той е твърде запленен, за да го послуша. Йоланта се събужда и Водемон я моли да му даде червена роза в знак на тяхната любов, но тя му откъсва бяла. Така Водемон разбира, че е сляпа, а Йоланта се влюбва в него още повече, след като той й разказва за светлината и цветовете.
Рене намира Йоланта и Водемон, който признава любовта си към дъщеря му. Бен-Хакия се намесва и казва, че сега е удачен момент да се опита с лечението, след като Йоланта вече знае за слепотата си. Кралят заплашва Водемон със смърт, ако лечението се окаже неуспешно. След като Йоланта и Бен-Хакия си тръгват, Рене казва на Водемон, че въобще няма намерение да го убива, а просто е искал да внуши на дъщеря си, че тя трябва да направи всичко възможно, за да съдейства на Бен-Хакия. Роберт се връща и казва на крал Рене, че обича друга, но въпреки всичко ще удържи на думата си и сватбата с Йоланта ще се състои. Кралят разваля годежа и дава Йоланта на Водемон. Бен-Хакия и Йоланта се връщат - лечението е било успешно и сега Йоланта пее за магическия нов свят, който се разкрива пред нея.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Мадам Бътерфлай", опера в три действия, от Джакомо Пучини

Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..

обновено на 31.01.25 в 11:12

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22

В “Музикална зона” слушаме Коледните звънчета по света и у нас

  Чувате ли вече коледния звън на хиляди звънчета? Да, Коледа наближава, а празничното настроение вече е при нас! Сега е времето да се позабавляваме и да тръгнем на една коледна разходка по света. Ще разберем кой как празнува Коледа, дали навсякъде децата трепетно очакват идването на Дядо Коледа с пълния с подаръци чувал : ) А кои са най- хубавите Коледни..

публикувано на 23.12.24 в 09:00

"Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилеа, опера в четири действия

Музика: Франческо Чилеа По пиесата на Йожен Скриб и Ернест Льогуве Либрето: Артуро Колаути Първо представление: 6 ноември 1902 г. в Театро Лирико, Милано. Действащи лица: • Адриана Лекуврьор – сопран • Маурицио – тенор • Принц ди Буйон – бас • Принцеса ди Буйон – мецосопран • Мишоне – баритон • Кино – бас •..

публикувано на 19.12.24 в 13:25

"Сицилианска вечерня", опера в пет действия от Джузепе Верди

Либрето: Йожен Скриб и Шарл Дюверие. Световна премиера: 13 юни 1855, Париж, Театър Grand opera Действащи лица: • Херцог Ги дьо Монфор, губернатор на Сицилия – баритон • Дьо Бетюн, френски офицер – бас • Граф Водемон, френски офицер – тенор • Ариго (Анри), млад сицилианец – тенор • Джовани да Прочида, сицилиански лекар – бас •..

публикувано на 05.07.24 в 10:20
Антон Раф в ролята на Идоменей

"Идоменей", опера в три действия от Волфганг Амадеус Моцарт

Либретото е от придворния залцбургски капелан Джанбатиста Вареско. Той преработва либрето на Антоан Данчет, създадено за едноименна музикална драма на Андре Кампра и представена през 1712 г. Световната премиера на операта на Моцарт е на 29 януари 1781 г. в Мюнхен в новия дворцов театър. Творбата е написана за дворцовия карнавал. В България операта е..

публикувано на 28.06.24 в 07:50

"Кавалерът на розата", комична опера в три действия от Рихард Щраус

Либрето: Хуго фон Хофманстал. Световна премиера: 26 януари 1911, Дрезден - Königliches Opernhaus. Първо изпълнение в България: 2 юни 1969, София, режисьор – Димитър Узунов, диригент – Асен Найденов. Действащи лица: • Маршалката, принцеса Мария Тереза фон Верденберг – сопран • Октавиан, граф Рофрано, неин млад любовник – мецосопран • Барон Окс..

публикувано на 14.06.24 в 09:22