„Фаворитката”, опера в четири действия от Гаетано Доницети (съдържание)

Либрето: Алфонс Роайе и Гюстав Ваез
Първо представление:
2 декември 1840 година в Гран опера в Париж

Действащи лица:
• Алфонс ХІ, крал на Кастилия – баритон
Леонора – мецосопрано
Фернан – тенор
Балтазар, игумен на манастира – бас
Инес, приближена на Леонора – сопрано
Дон Гаспар, кралски министър – тенор

Първо действие
Първа картина: Манастир в Кастилия. Младият послушник Фернан иска да напусне манастира. Пред игумена Балтазар той се отказва от обета за послушание. Греховна страст е завладяла сърцето му. Влюбил се е в млада и прекрасна жена, чието име не знае. Балтазар със свито сърце се сбогува със своя послушник.
Втора картина: На уединен остров, сред разкош и богатство живее Леонора- фаворитката на краля на Кастилия. Влюбена във Фернан, тя заповядва на Инес да намери младия мъж и да го доведе на острова.
С условие – да не разкрива самоличността на Леонора. Фернан е пленен от разкоша, който го заобикаля щом стъпва на острова. А при появата на Леонора чувствата му бликват с нова сила. Фаворитката на краля се опитва да го убеди, че любовта ще им донесе само нещастия…Инес обявява, че е пристигнал Алфонс ХІ. Леонора напуска бързо покоите си, а Фернан получава кралска заповед – повишен е в офицерски чин. Така пътят към славата за младия мъж е открит. А с това и възможността да спечели ръката на Леонора.

Второ действие
Градина в двореца Алкасар. Мечтата на Фернан за слава се е сбъднала. Кралският министър дон Гаспар известява, че кралската армия начело с младия офицер Фернан е спечелила решителна битка.
Алфонс ХІ подготвя бляскаво пиршество. Леонора обаче е тъжна. Тя обича Фернан с цялото си сърце и връзката й с краля не й дава покой. Идва игуменът на манастира. Балтазар носи папска була. Папата го е упълномощил да отлъчи краля от църквата, ако той не прекъсне греховната си връзка с Леонора. Откаже ли, Алфонс ХІ ще бъде анатемосан.

Трето действие
Тронна зала на кралския дворец. Алфонс ХІ съобщава на всеослушание, че е решил да се подчини на папската була. Идва Фернан, който току-що окончателно е разгромил врага на бойното поле. За награда – иска ръката на Леонора. За краля това е удобен повод да се измъкне от създалата се ситуация. Той се съгласява на този брак и в знак на добра воля награждава смелия офицер със златно огърлие, придружено от графска титла. Придворните злорадо шепнат, че кралят ловко се е оттървал от проклятието на църквата, отстъпвайки на младия мъж бившата си любовница. Фернан обаче не обръща внимание на дворцовите сплетни.
В залата влиза Балтазар, за да научи решението на Алфонс ХІ. Сияещ от щастие Фернан се хвърля в обятията му. В този миг чува възгласа на дон Гаспар: „Годеник на любовницата на краля! Едва сега Фернан осъзнава в какво е въвлечен. Алфонс ХІ идва под ръка с Леонора за началото на брачната церемония. Обезумял от гняв, унизен и отчаян Фернан скъсва златното огърлие и го хвърля в краката на краля на Кастилия. Заедно с Балтазар те напускат двореца.

Четвърто действие
В манастира се извършва обет за въвеждането на Фернан в монашески орден. Младият мъж иска да забрави за Леонора. Тя обаче е запазила чувствата си към него. Идва в манастира преоблечена в монашески дрехи и моли Фернан да й прости. Любовта им се разгаря с нова сила и младият мъж е готов да последва Леонора. Но щастливите мигове са кратки. Измъчена и изтощена от преживените страдания Леонора умира в обятията на своя любим…
Още от категорията

"Мадам Бътерфлай", опера в три действия, от Джакомо Пучини

Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..

обновено на 31.01.25 в 11:12

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22

В “Музикална зона” слушаме Коледните звънчета по света и у нас

  Чувате ли вече коледния звън на хиляди звънчета? Да, Коледа наближава, а празничното настроение вече е при нас! Сега е времето да се позабавляваме и да тръгнем на една коледна разходка по света. Ще разберем кой как празнува Коледа, дали навсякъде децата трепетно очакват идването на Дядо Коледа с пълния с подаръци чувал : ) А кои са най- хубавите Коледни..

публикувано на 23.12.24 в 09:00

"Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилеа, опера в четири действия

Музика: Франческо Чилеа По пиесата на Йожен Скриб и Ернест Льогуве Либрето: Артуро Колаути Първо представление: 6 ноември 1902 г. в Театро Лирико, Милано. Действащи лица: • Адриана Лекуврьор – сопран • Маурицио – тенор • Принц ди Буйон – бас • Принцеса ди Буйон – мецосопран • Мишоне – баритон • Кино – бас •..

публикувано на 19.12.24 в 13:25

"Сицилианска вечерня", опера в пет действия от Джузепе Верди

Либрето: Йожен Скриб и Шарл Дюверие. Световна премиера: 13 юни 1855, Париж, Театър Grand opera Действащи лица: • Херцог Ги дьо Монфор, губернатор на Сицилия – баритон • Дьо Бетюн, френски офицер – бас • Граф Водемон, френски офицер – тенор • Ариго (Анри), млад сицилианец – тенор • Джовани да Прочида, сицилиански лекар – бас •..

публикувано на 05.07.24 в 10:20
Антон Раф в ролята на Идоменей

"Идоменей", опера в три действия от Волфганг Амадеус Моцарт

Либретото е от придворния залцбургски капелан Джанбатиста Вареско. Той преработва либрето на Антоан Данчет, създадено за едноименна музикална драма на Андре Кампра и представена през 1712 г. Световната премиера на операта на Моцарт е на 29 януари 1781 г. в Мюнхен в новия дворцов театър. Творбата е написана за дворцовия карнавал. В България операта е..

публикувано на 28.06.24 в 07:50

"Кавалерът на розата", комична опера в три действия от Рихард Щраус

Либрето: Хуго фон Хофманстал. Световна премиера: 26 януари 1911, Дрезден - Königliches Opernhaus. Първо изпълнение в България: 2 юни 1969, София, режисьор – Димитър Узунов, диригент – Асен Найденов. Действащи лица: • Маршалката, принцеса Мария Тереза фон Верденберг – сопран • Октавиан, граф Рофрано, неин млад любовник – мецосопран • Барон Окс..

публикувано на 14.06.24 в 09:22