Първите сесии на четирите европейски граждански панела се състояха в Европейския парламент в Страсбург през септември и октомври 2021 г. Във всеки панел около 200 граждани от всички държави-членки (една трета от тях на възраст под 25 години) обсъдиха теми в рамките на съответните си компетенции. Ето и кои са те - по-силна икономика, социална справедливост и работни места, образование, цифрова трансформация, европейска демокрация, принципи на правовата държава, изменение на климата, миграция и ЕС в света.
Държавата ни бе представена от трима българи, които се изправиха в пленарната зала на ЕП, за да заявят гласа на европейските граждани, обединени в отделните панели. Александър Милисов, 19-годишен, е част от панела, обсъждащ европейската демокрация и принципите на правовата държава. Десислава Симеонова и Красимир Златинов споделиха вижданията на гражданите в групата, обсъждаща миграцията и мястото на ЕС в света.
„Не искаме да бъдем чути само по отношение на идеите, които имаме относно бъдещето на Европа. Искаме да сме активна част от този демократичен процес. Искаме съдействие, за да бъдем истински включени в осъществяването му. Нека това бъде събитие с резултати. Искаме да сме чути и полезни, а не да симулираме демокрация“, сподели една от участничките в гражданските панели, прекъсвайки изказванията в пленарната зала.
В отговор на това изказване евродепутатът Ги Верхофстат заяви: „Целта на всичко това е европейските граждани да бъдат активна част от процеса до последния момент. Виждал съм други граждански конференции, на които главното упражнение е слушане. Това, което искаме да се случи тук е активно участие. Гражданите да бъдат част от взимането на решения. Това няма да бъде пасивно слушане за европейците, а участие от началото до самия край на процеса.“
Следващите конференции ще се проведат през декември и януари, като ЕП ще стартира с участниците и темите, събрани в панел 1 и панел 2, а именно – силна икономика, социална справедливост и работни места, образование, цифрова трансформация, европейска демокрация и принципи на правовата държава.
Излъчено на 18.01.2022 г. в „Хоризонт до обед“ с водещ Валерия Николова И БНР ви дава възможност да повлияете на посоката, в която ще се развива Европейският съюз в следващите десетилетия, благодарение на инициативата "Конференция за бъдещето на Европа" , която вече 9-ти месец в дигиталното пространство събира идеите на европейците за..
Каква година изпраща Бюрото на ЕП в България и какви са предизвикателствата пред отразяването на българската гледна точка в политиката на ЕС и в рамките на парламента? „Отива си една, изпълнена със събития година…“ , каза пред БНР Теодор Стойчев, ръководител на Бюрото на ЕП в България. „Опитахме се да представим на българската публика, на..
"Как гражданите на Европа виждат бъдещето на Европейския съюз“ е темата, която днес, в Деня на Европа , ще бъде във фокуса на заключителната конференция за бъдещето на Европа. За първи път в историята на Европейския съюз с конференцията се дава възможност на гражданите да формулират своите желания за това как да функционира Европейският..
Решенията за разширяването на ЕС да продължат да се вземат с единодушие - това е едно от предложенията, които участниците в Конференцията за бъдещето на Европа предлагат на приключващото утре заседание на 4-ия граждански панел "Ролята на ЕС в света" и "Миграция", който се провежда в Маастрихт. Предложенията са били на българските..
През 2021 година Европа даде начало на нов амбициозен проект - Конференцията за бъдещето на Европа. В продължение на година да бъде осигурена възможност за хората от целия съюз да споделят своите идеи и да помогнат за оформянето на общото европейско бъдеще. Това може да става в специално изработена многоезична цифрова платформа, където всеки има..
Процесът на приемане на Украйна в ЕС може да отнеме няколко години, дори десетилетия, заяви френският президент Еманюел Макрон. Той предложи създаването на "европейска политическа общност", която да я приеме в редиците си. "Всички знаем много добре, че процесът на присъединяване на Украйна към ЕС ще отнеме няколко години, а ако трябва да сме честни,..
13 страни членки на Европейския съюз, сред които и България, се разбунтуваха срещу промяна в правилата на вземане на решения в съюза, предаде Франс прес. България, Хърватия, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Литва, Латвия, Малта, Полша, Румъния, Словения и Швеция направиха общо изявление, в което предупреждават, че ако бъде направено усилие..
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отбеляза в понеделник, че Европейският съюз ще се стреми да даде своето становище относно кандидатурата на Украйна за членство в ЕС през юни, съобщава Ройтерс. "Очакваме с нетърпение да получим отговорите на въпросника за членство в ЕС. Комисията ще се стреми да даде становището си..
Евродепутати се обявиха за промяна на договорите на ЕС, най-вече в частта за налагане на вето от една страна-членка, по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург. Това искане бе заложено на приключилата на 9 май Конференция за бъдещето на Европа, на която гражданите обобщиха вижданията си за по-добро функциониране на ЕС. "Войната в..