"През тези 12 години винаги съм имал повод да кажа, че Кърджали е градът с най-много американски символи в България и самото изброяване на тези символи показва добрите ни отношения, които ние сме създали, продължаваме да развиваме и надграждаме с различни инициативи. Бих подчертал, от тези американски символи в Кърджали, например клуб „Приятели на Америка“ е един от първите създадени в България през 90-те години, като желанието на България да тръгне по пътя на демокрацията и символът на демокрацията всъщност беше освен Европа, по-скоро и Америка за нас в началото. На второ място са различните инициативи с нашата побратимена община Елхарт (щат Индиана, САЩ – бел.ред.) – създадохме булевард „Джордж Вашингтон“ в Кърджали, архитектите от гледна точка на благоустройството пък ни изненадаха с една от хубавите, макар и частни инициативи – комплекса „Пентагон“. В областта на образованието имаме обмен на младежи и студенти с едногодишно пребиваване в САЩ и продължаване на образованието си, както и ние сме приемали в Кърджали ученици и студенти от Америка. Участието на много високо ниво на традиционните издания на "Месец на Америка" в Кърджали – посланици, политици, а тази година имахме удоволствието сред нас да бъде нашият представител в ЕП и президент на АЛДЕ в ЕП („Алианс на либералите и демократите за Европа“) Илхан Кючук, който имаше среща с една голяма част от младите хора на Кърджали с една интересна тема „Трансатлантическото сътрудничество между ЕС и САЩ“.
За първи път в "Месец на Америка" участва член на Европейския парламент. Символично ли бе участието на евродепутат в изданието, Илхан Кючук коментира:
"Надявам се да е било символично и да съм допринесъл за важната дискусия, защото тя има историческо отношение, но и отношение към бъдещето. Днес светът е на кръстопът, трябва да избира по няколко писти. Първо, дали иска да запази демократичността си, отвореността си към европейските и евроатлантическите ценности или да се потърси нов модел на развитието. Аз винаги съм застъпвал, че САЩ и ЕС трябва да се развиват в няколко направления в утвърждаването на демократичните принципи. Заедно с това обаче съществуват и глобални предизвикателства като климатичните промени, тероризмът, доставката на стратегически суровини, които се оказаха проблем по време на ковид пандемията. Всичко това беше обект на нашата дискусия".
На лекцията, която евродепутатът Илхан Кючук изнесе присъстваха много млади хора. Той обобщи впечателнията си от техните въпроси:
"Дълбочината на техните познания. Вижда се, че българските ученици задават важните въпроси за бъдещето, а именно защо продължава „изтичането на мозъци“, как това може да се спре, как този интелектуален потенциал може да остане в България, а той трябва да остане в България, за да може да създаде висок брутен вътрешен продукт с добавена стойност в българската икономика. Друг много съществен въпрос беше за това накъде трябва да поеме Европа – дали да има по-голяма степен на федерализация или все повече да се търси възможността за един разхлабен съюз, т.е. отговорността да бъде покрита от националните власти. Все важни въпроси на които към настоящия момент имаме частични отговори и както имах възможност да кажа и по време на срещата, когато нямаш правилните отговори и си на позиция да вземаш важни решения, най-добрият начин е да се обърнем към суверена, така прави и Европа в момента с Конференция за Бъдещето на Европа".
Рестартирай Европа: Инициативата „Конференция за бъдещето на Европа“
Излъчено на 18.01.2022 г. в „Хоризонт до обед“ с водещ Валерия Николова И БНР ви дава възможност да повлияете на посоката, в която ще се развива Европейският съюз в следващите десетилетия, благодарение на инициативата "Конференция за бъдещето на Европа" , която вече 9-ти месец в дигиталното пространство събира идеите на европейците за..
Каква година изпраща Бюрото на ЕП в България и какви са предизвикателствата пред отразяването на българската гледна точка в политиката на ЕС и в рамките на парламента? „Отива си една, изпълнена със събития година…“ , каза пред БНР Теодор Стойчев, ръководител на Бюрото на ЕП в България. „Опитахме се да представим на българската публика, на..
"Как гражданите на Европа виждат бъдещето на Европейския съюз“ е темата, която днес, в Деня на Европа , ще бъде във фокуса на заключителната конференция за бъдещето на Европа. За първи път в историята на Европейския съюз с конференцията се дава възможност на гражданите да формулират своите желания за това как да функционира Европейският..
Решенията за разширяването на ЕС да продължат да се вземат с единодушие - това е едно от предложенията, които участниците в Конференцията за бъдещето на Европа предлагат на приключващото утре заседание на 4-ия граждански панел "Ролята на ЕС в света" и "Миграция", който се провежда в Маастрихт. Предложенията са били на българските..
През 2021 година Европа даде начало на нов амбициозен проект - Конференцията за бъдещето на Европа. В продължение на година да бъде осигурена възможност за хората от целия съюз да споделят своите идеи и да помогнат за оформянето на общото европейско бъдеще. Това може да става в специално изработена многоезична цифрова платформа, където всеки има..
Процесът на приемане на Украйна в ЕС може да отнеме няколко години, дори десетилетия, заяви френският президент Еманюел Макрон. Той предложи създаването на "европейска политическа общност", която да я приеме в редиците си. "Всички знаем много добре, че процесът на присъединяване на Украйна към ЕС ще отнеме няколко години, а ако трябва да сме честни,..
13 страни членки на Европейския съюз, сред които и България, се разбунтуваха срещу промяна в правилата на вземане на решения в съюза, предаде Франс прес. България, Хърватия, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Литва, Латвия, Малта, Полша, Румъния, Словения и Швеция направиха общо изявление, в което предупреждават, че ако бъде направено усилие..
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отбеляза в понеделник, че Европейският съюз ще се стреми да даде своето становище относно кандидатурата на Украйна за членство в ЕС през юни, съобщава Ройтерс. "Очакваме с нетърпение да получим отговорите на въпросника за членство в ЕС. Комисията ще се стреми да даде становището си..
Евродепутати се обявиха за промяна на договорите на ЕС, най-вече в частта за налагане на вето от една страна-членка, по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург. Това искане бе заложено на приключилата на 9 май Конференция за бъдещето на Европа, на която гражданите обобщиха вижданията си за по-добро функциониране на ЕС. "Войната в..